Figy predstavujú skvelé svieže šťavnaté ovocie, ktorého domovinou je hlavne okolie Stredozemného mora. Je mnoho dôvodov, prečo zaradiť figy do jedálnička – sú plné dôležitých živín aj vitamínov, majú priaznivý vplyv na krvný tlak, pomáhajú pri zápche a sú im pripisované aj antidepresívne vlastnosti. Na pochutnávanie si na čerstvých figách musíme ešte chvíľu počkať, kedže sa objavujú spravidla ku koncu leta. Dobrou voľbou sú i stále dostupné sušené figy. Nielen naše zdravie, ale i krásu dokáže však podporiť aj figový olej. Poznáte ho? Zistite o ňom niečo viac v nasledujúcom článku!
Poznáte figovník obyčajný?
Stromom lahodných fíg sú figovníky. Dnes ich je veľké množstvo, k najznámejším druhom však patrí hlavne figovník obyčajný, latinsky Ficus carica. Kedysi boli figovníky hojne pestované napríklad v Grécku či na Strednom východe. Tejto kultúrnej rastline, ktorá je na mnohých miestach pestovaná ako okrasný aj ovocný strom, respektíve ker, sa dnes dobre darí v napríklad v Španielsku, Taliansku, Turecku či Alžírsku. Figovníky sa však udomácnili aj na niektorých miestach v Severnej Amerike. Aj u nás sú pestované najmä v teplejších oblastiach, často napríklad vo vinohradoch.
Figovník dorastá do výšky okolo 10 metrov. Má trojlaločnaté alebo päťlaločnaté listy. Tieto stromy sú však charakteristické hlavne svojimi veľmi zaujímavými zloženými plodmi. Ide v podstate o súplodia, respektíve súkvetia, ktoré sa nazývajú aj sykónium. V prípade figovníkov ich nazývame figy. Sykónium pritom predstavuje dužinatú banku, ktorá vo vnútri ukrýva najskôr veľa kvetov a následne veľa plodov. Má hruškovitý tvar, pričom na špičke je prítomný malý otvor, cez ktorý sa ku kvetom dostávajú opeľovače. Čerstvé figy sa konzumujú surové, sušia sa či kandizujú, pripravujú sa z nich marmelády, džúsy či rôzne cukrovinky. Spomínaný olej je lisovaný za studena zo semien figovníkov.
Pozri aj: Čo s bohatou úrodou? Zisti, ako skladovať bylinky správne!
Prečo sa oplatí vnútorne užívať figový olej?
Figový olej vo svojom zložení ukrýva množstvo dôležitých látok. Nájdeme v ňom hlavne nenahraditeľné mastné kyseliny, taktiež fytosteroly či vitamíny. V samotných semenách, z ktorých je olej za studena lisovaný, nájdeme veľký podiel kyseliny olejovej či linovej a taktiež ďalších kyselín. Po figovom oleji je možné sa poobzerať na internete aj v predajniach so zdravou výživou, rátať treba s o niečo vyššou cenou. Tento olej sa však užíva spravidla po malých lyžičkách na podporu zdravia či liečbu a prevenciu rôznych ťažkostí. Užíva sa buď len jedna lyžička ráno, alebo aj druhá večer. Figový olej je tiež možné využiť v rámci studenej kuchyne. Dá sa pridať do ovocných a zeleninových šalátov, dezertov či raňajkovej kaše a podobne.
A aké sú jeho účinky? Figový olej pri vnútornom užívaní priaznivo vplýva na činnosť obličiek aj pečene, taktiež napomáha regulovať funkcie tráviaceho traktu. Olej je možné využiť napríklad pri problémoch so zápchou. Pôsobí totiž ako prírodné preháňadlo a celkovo zlepšuje trávenie. Okrem toho je taktiež určený na odkyslenie organizmu. Môže byť veľkým pomocníkom pre osoby, ktoré trápi vysoký krvný tlak. Taktiež podporuje rozpúšťanie hlienov, takže je ho možné využiť ako podporný prostriedok pri liečbe zápalu priedušiek, nepríjemnom kašli či prechladnutí. Figový olej má však priaznivý vplyv aj na nervový systém človeka. Pôsobí ako prírodné antidepresívum a napomáha zlepšovať náladu, upokojuje a zlepšuje koncentráciu, podporuje zdravie mozgu.
Dá sa použiť aj zvonka?
Figový olej je skvelým pomocníkom pre zdravie, ktorý si poradí s vysokým tlakom, tráviacimi ťažkosťami, hlienmi i prekysleným organizmom. Používať ho však podľa potreby možno i zvonka, a to pri starostlivosti o vlasy a pokožku. V prvom rade je ho možné využiť napríklad na prípravu ozdravného aj skrášľujúceho olejového zábalu na vlasy. Taktiež ho môžete pridať v malom množstve do masky na vlasy pre ich lepšiu výživu a posilnenie. Olej napomáha obnovovať vlasovú vitalitu.
Figový olej si zamilujú všetky typy pleti. Obsahuje antioxidanty, ktoré napomáhajú bunky tela i pokožky chrániť, okrem iného, aj pred predčasným starnutím. Olej zo semien figovníka pomáha veľmi suchej aj poškodenej pokožke. Zmierňuje začervenanie kože, taktiež napomáha sťahovať a čistiť rozšírené póry. Tento olej tiež predstavuje protivráskovú a regeneračnú starostlivosť o pleť. Vhodné je ho nanášať priamo na navlhčenú pleť, aby sa ľahko vstrebal. Môžete ním nahradiť bežný pleťový krém, prípadne je ho možné pridávať do krémov aj telových mliek či inej kozmetiky.
Odporúčame: Ak spoznáš višňový olej, hneď si ho zamiluješ. V čom je prospešný?