Dúška materina, alebo materina dúška, je rastlina rastúca v celej Európe, strednej a severnej Ázii, severnej Afrike alebo v Severnej Amerike. Predstavuje súborný druh, ktorý je veľmi variabilný po stránke morfologickej, ako aj z hľadiska výskytu. Jednotlivé formy sa v mnohých znakoch podobajú a v iných sa zasa odlišujú, všetky však obsahujú účinné látky a všetky sa zbierajú ako liečivé rastliny.
Rastie hojne v nížinách, ale najmä v hornatých oblastiach, na výslnných stráňach, pastvinách, medziach a skalách či pri cestách.
Odporúčame prečítať: Pozitívne účinky agátu bieleho
Sú to 10- až 40-centimetrové vysoké trvácne polokríky alebo byliny. Z kolového koreňa vyrastá niekoľko tenkých, hranatých aj oblých, priamych mierne drevnatejúcich stoniek. Niekedy sú sfarbené dočervena až dohneda a ich listy sú malé, krížmoprotistojné, vajcovité až okrúhle. Všetky sú žliazkato bodkované. Kvety sú drobné a súmerné s bledo- až tmavopurpurovou fialkastou korunou. Listy sú chlpaté a plodom dúšky materinej sú tvrdky.
Rastlina má príjemnú vôňu a kvitnutie od mája do októbra. Zbiera sa jej vňať v čase od začiatku kvitnutia do augusta a zbierajú sa aj asi 1 centimeter hrubé nedrevnaté časti vňate vo výške asi 5 centimetrov od zeme. Najviac silice obsahujú na slnku rastúce rastliny. Hustý porast možno aj kosiť, treba ho však vytriediť. Po vytriedení je nutné ho vysušiť rýchlo na vzdušnom tienistom mieste, buď samostatne, alebo vo zväzkoch, poprípade pri umelom teple do 35 stupňov Celzia. Vňať je drobivá, a preto by sa nemala často obracať a malo by sa s ňou zaobchádzať pozorne. Po vysušení sa uchováva v dobre uzatvorenom obale.
Odporúčame prečítať: Baza čierna - plná samých vitamínov!
Účinnou látkou dúšky je žltá silica s hlavnou zložkou s názvom cymol, ďalej p-cymén, tymol, gerianol, borneol či horčina serpylín. Prítomné sú tiež triesloviny, saponín, živica, terpény, flavonoidy, minerálne látky a fytoncídy. Prostredie rastliny ovplyvňuje kvalitu i kvantitu jej silicovej zložky a podľa toho, ktorá prevláda, rastlina vonia.
Jej použitie je známe v medicíne ako súčasť čajovín či na výrobu liečivých prípravkov. Aplikuje sa pri chorobách dýchacích ciest, poruchách tráviacej sústavy, ťažkostiach nervového pôvodu či pri zápale močových ciest. Zvonka sa používa pri reume, na posilňujúce a aromatické kúpele a podobne. Priemyselne sa vyrába ako čajovina, taktiež ju môžeme nájsť v zubných pastách, ústnych vodách alebo dokonca v dezodorantoch.
Odporúčame prečítať: Na čo slúži skorocel kopijovitý?
Vedľajšie účinky táto rastlina nemá, avšak v prípade užitia vyšších dávok ako tých, ktoré sú odporučené, môže dôjsť k poškodzovaniu štítnej žľazy či otrave. Dúška materina je špecifickou rastlinou, ktorá sa nedá zameniť s inou.
Recepty:
Zápar – 2 lyžičky drogy na šálku vody alebo 2 lyžičky na 2 šálky vody, poprípade 5-percentný zápar vylúhovať 10 minút a piť 2 – 3 šálky denne alebo každý druhý deň, vhodné na vonkajšie aj vnútorné použitie.
Odporúčame prečítať: Zázračná kapsička pastierska
Autor: G. Švec, www.hab.sk