O tejto čínskej filozofii ste už minimálne čo-to počuli. Ak napriek tomu máte stále pochybnosti, prečo je výhodné dať sa na dráhu tohto myslenia, možno vás v dnešnom článku presvedčíme o čare feng shui, respektíve feng šuej. Toto učenie je staré viac ako 2500 rokov, je tak rokmi odskúšané a prispôsobené aj na dnešnú modernú dobu. Viete ho uplatniť do každej oblasti svojho života, vplýva tak na zdravie, ako aj na lásku, harmonické bývanie či stav vašej peňaženky.
Odporúčame: Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci február
Feng shui
Voľne v preklade znamená učenie feng shui vietor a voda. Tieto dve základné energie pretavuje do praxe, teda do práce s hlavnou energiou Chi (čchi). Vietor nám vnáša do životov nové myšlienky a nápady, voda ich zas dokonale spracuje a udrží, respektíve pomôže pohnúť sa tým správnym smerom. Energia Chi prúdi nielen v ľuďoch a živých bytostiach (zvieratá a rastliny), ale aj v neživých predmetoch. Okrem vody a vzduchu využíva ale feng shui aj ďalšie energie, dokopy celkovo piatich elementov. Ide o vodu, drevo, zem, vzduch a kov.
Pozri aj: Zatoč s hustou krvou! Tu sú prírodné lieky na rozriedenie krvi
Zásady feng shui
Neexistuje všeobecný manuál, podľa ktorého budete postupovať a odrazu bude všetko v poriadku. Feng shui je veľmi individuálnym učením, ktoré musíte aplikovať vždy na konkrétny priestor a na konkrétnu osobu. Môžete sa síce riadiť niektorými univerzálnymi pravidlami (ako napríklad zrkadlo do spálne nepatrí), ak ale chcete mať celý interiér svojej domácnosti podľa tohto čínskeho učenia, bude to chcieť pomoc odborníka, ktorý podľa svetových strán vášho príbytku, podľa vašich požiadaviek, cieľov aj cítenia a, samozrejme, celkovej energie vášho bývania, vám ušije feng shui bývanie na mieru.
Neviažte sa na veci. Ak sa rozhodnete pretvoriť si bývanie na štýl feng shui, pripravte sa na to, že niektorých svojich vecí sa budete možno musieť vzdať. Rovnako každá z vašich vecí bude musieť mať svoje konkrétne miesto, tak aby zapadala do skladačky harmónie. Priestor totiž nesmie byť preplnený. Veľa zbytočných vecí môže napríklad viesť ku sklonom k obezite a k celkovej nespokojnosti.
Odporúčame: Myofasciálna masáž – aké sú jej účinky a komu a s čím môže pomôcť?
Samozrejmosťou musí byť taktiež pravidelné čistenie priestoru. A to kvôli tomu, aby vám negatívna energia nezahltila vaše interné okolie.
Feng shui pracuje s takými predmetmi, ktoré nám v domácnosti navodzujú zdravú atmosféru, podporujú energie prúdiť pozitívnymi smermi tak, aby bol celkový dojem jedna príjemná harmónia bez stresových činiteľov. Riadi sa teda viacerými pravidlami, ako by mal byť usporiadaný nábytok, aké sú vhodné tvary, farby, na ktorých miestach by čo malo stáť, a ktoré by mali ostať prázdne. Okrem toho poradí feng shui aj pri výbere doplnkov, od malých sošiek, cez obrazy. Každý z nich má pritom svoju jasnú funkciu a cieľ.
Ak si nemôžete naraz dovoliť prerobiť svoju domácnosť kompletne na štýl feng shui, vedzte, že v konečnom dôsledku pomôže aj malá pozitívna zmena. Dokáže totiž spustiť sériu ďalších milých zmien, aj keď pôjde o drobnosti.