Jar je pre väčšinu z nás očakávaným a vytúženým obdobím po dlhej mrazivej a zamračenej zime. Konečne sú dni dlhšie, častejšie vykukuje slniečko, vzduch sa otepľuje a nám na tvári častejšie žiari úsmev. Aj príroda sa začína zozelenievať, postupne kvitnúť, jednoducho jar prináša nový zrod. Avšak, okrem príjemných vecí sa každoročne musíme pripraviť aj na jarné komplikácie. Alergici vedia o čom hovoríme a jarnú únavu tiež pozná nejedna z nás. Existuje však zopár trikov, ako tieto problémy zmierniť, respektíve sa im úplne vyhnúť. A my vieme ako na to.
Odporúčame prečítať: Sú bio výrobky naozaj zdravé?
Najprv sa pozrime na jarnú únavu. Tá nastupuje paradoxne s prvými jarnými lúčmi. Na vine je tak trošku striedanie ročných období. Vyčerpané po zime by sme síce na jar mali nabrať novú energiu (a bol by v tom čert, ak by sme ju aj nenabrali!), ale je tu to ALE. Jarná únava trápi prvé jarné dni väčšinu ľudí žijúcich v miernom podnebnom pásme. Spoznáte ju jednoducho. K bezdôvodnej vyčerpanosti sa pridáva bolesť hlavy, pesimistické myslenie, neustále zívanie, unavené svalstvo, niekedy dokonca aj depresie. Oslabená imunita po zime tieto problémy len znásobuje. Pokiaľ ste k tomu v zimných mesiacoch zanedbávali pohyb, životosprávu a mali „tučnejší“ jedálniček, niet divu, že vaše telo sa rozhodlo práve na jar rezignovať. Z vypätia navodí stav rezignácie a so skorším stmievaním si rozhodí aj biorytmus.
Na jedálniček zaraďte čo najviac čerstvého ovocia (odporúčame konzumovať najmä dopoludnia) a veľa čerstvej zeleniny a rýb. Doprajte svojmu telu aj olivový olej, citrónovú šťavu, zelený čaj, jedlá na pare a pravidelnejšie aj ovsené vločky.
Naopak z taniera vyhoďte mastné, ťažké jedlá. Tých bolo dosť v zime. Vyhnite sa tiež sladkostiam od keksíkov až po tučné koláče.
Každé ráno si doprajte rýchlu sprchu – ideálne kombináciu studená, teplá, studená.
Spite aspoň sedem hodín denne, snažte sa vyspať do ružova. Aspoň počas tých prvých kritických dní jarnej únavy nezaťažujte svoje telo ešte viac zbytočným ponocovaním.
Každý deň choďte na čerstvý vzduch, aspoň na pol hodinku. Či prší, fúka, alebo na váš vkus priveľmi svieti slnko. Pobyt vonku vás preberie! Dupľom ak si vyrazíte do prírody.
Detoxikujte sa. Po zime pošlite všetko nekalé, čo sa na vás stihlo nalepiť, preč. Uvarte si žihľavový čaj (podporuje vylučovanie a odvádza z tela toxíny), zájdite na medovú detoxikačnú masáž, alebo na bankovanie, veľmi dobre vám urobí aj saunovanie.
Podobne pristupujte aj pri snahe eliminovať vaše prvé alergické prejavy.
Senná nádcha, alebo ak chcete jarná alergia prináša kýchanie, začervenané oči, svrbenie očí aj nosovej dutiny, v niektorých podobách sa dokonca môže predstaviť aj v podobe zhoršenej kvality pleti, fľaky, až ekzém.
Telo potrebuje nutne prečistiť. Opäť sa odporúča žihľavový čaj, pomôcť môže ale aj zdravý med.
Opäť je potrebné sprchovanie, keď prídete zvonku doprajte si sprchu a zmyte zo seba všetky alergény. Pokiaľ si sprchu dať nemôžete (napríklad v práci), snažte sa aspoň umyť si tvár, ruky, prípadne opláchnuť trochu vlasy.
Ak ste alergické na peľ, snažte sa nosiť na hlave klobúk, šiltovku, niečo, prípadne si vlasy zopnite / zviažte, aby sa ne zachytilo, čo najmenej alergénov.
Keďže alergény majú schopnosť dostať sa k nám aj cez kožu, natierajte sa antialergickými krémami.
Pravidelne si preplachujte nos (ideálne sprejom s morskou vodou), na unavené a ubolené oči pomôže obklad (upokojujúci je napríklad harmanček).
V neposlednom rade si ZVYŠUJTE IMUNITU. Odstráňte stres a negatívne myšlienky a myslite na to, že v zdravom tele – zdravý duch, a platí to obojsmerne.
Odporúčame prečítať: Liečivé čaje, ktoré vám pomôžu - časť I.
www.thinkstockphotos.com