Veľká noc vo svete: Ako sa oslavuje v rôznych kútoch sveta?

Veľká noc vo svete

S výnimkou niektorých miest sa viac menej na celom svete slávi Veľká noc. Ako ju prežívajú ľudia v iných krajinách? Niekde zažívajú honbu po obchodoch za najkrajším kúskom čokoládového veľkonočného vajíčka.

Inde sa domáci dobrovoľne nechávajú pribíjať na kríž, bičujú sa a sviatky prežívajú naozaj intenzívne duchovne. Ak rozmýšľate, že strávite budúcoročné veľkonočné sviatky mimo svoj domov, pozrite sa, čo na vás čaká.

Ako sa oslavuje Veľká noc v rôznych kútoch sveta a aké sú veľkonočné tradície?

Veľká noc v Nemecku – na Veľkonočný pondelok tu rodičia ukrývajú v záhradkách a parkoch medzi jarnými kvietkami svojim deťom čokoládové veľkonočné vajíčka a zajačikov. Deti ich hľadajú s košíčkom v ruke, čo nájdu, môžu si ponechať. 

V niektorých častiach krajiny sa môžete stretnúť aj  tradíciou pálenia slamenných bábok. Ide o symbolické upálenie zradcu Judáša. Rozšírené je tiež zapaľovanie pomocou faklí, tzv. Veľkonočných ohňov, ktoré začínajú už na Bielu sobotu. Z jedál sa stretnete so sladkým chlebom s hrozienkami, ktorý pripomína náš mazanec.

Veľká noc vo Francúzsku – v krajine Galského kohúta podľa kresťanských tradícii od Veľkého piatku až do nedele nezvonia žiadne zvony na kostoloch a chrámoch. Rozozvučia sa podobne ako u nás až po Kristovom zmŕtvychvstaní. 

Vo Francúzsku taktiež deti hľadajú veľkonočné vajíčka. Podľa legendy ich zvony cestou z Ríma porozhadzujú po záhradách.  Veľká noc sa tu vďaka láske k veľkonočným sladkostiam nazýva aj sviatkami čokolády.

oslava Veľkej noci
Shutterstock®

Aké je prežitie veľkonočných sviatkov v Anglicku

Veľká noc v Británii – v Anglicku sú veľkonočné sviatky najmä sviatkom pre deti. Podobne ako v Nemecku, aj tu rodičia skrývajú veľkonočné vajíčka, nie však v záhradkách, ale stačí aj vo svojich domácnostiach. Okrem sladkostí skrývajú deťom aj rôzne drobnosti. 

Okrem toho rodiny navštevujú lunaparky, ale tiež prehliadky drakov. Niekde dodržiavajú staré tradície, kedy ženy priviažu mužov o stoličku a za vyslobodenie dostanú mince. Na druhý deň im to môžu muži oplatiť, výkupným je však bozk.

Veľká noc v Írsku 

Aj tu sú veľkonočné stoly najmä o vajíčkach. Vajíčka, ktoré zniesli sliepky na Veľkú noc, označujú krížikom a podľa tradície by ich každý mal zjesť na Veľkonočnú nedeľu aspoň jedno. Obdobie pôstu berú Íri naozaj veľmi vážne, jeho ukončenie o to viac oslavujú. V nedeľu vychádzajú do ulíc, tancujú a spievajú.

Veľká noc v Rusku 

Rusi slávia Veľkú noc o týždeň neskôr ako inde. Po Vianociach je pre ne druhým najdôležitejším náboženským sviatkom. Na veľkonočnom jedálničku nájdete iba studené jedlá. Čo sa výzdoby týka, maľujú si vajíčka pomocou cibuľových šupiek. Obľúbená je aj hra, kedy sa snažíte prasknúť súperovo vajíčko bez toho, aby ste poškodili to svoje.

Veľká noc v Taliansku

Taliani oslavujú Veľkú noc (Pasqua) s veľkým dôrazom na rodinu a jedlo. V sobotu pred Veľkou nocou sa požehnávajú veľkonočné pokrmy a v nedeľu nasleduje slávnostný obed, ktorého hlavnou hviezdou je pečené jahňa alebo kozľa. Typickým veľkonočným koláčom je „Colomba di Pasqua“ – koláč v tvare holubice, ktorý symbolizuje mier. V mnohých mestách sa konajú procesie a tradičné folklórne podujatia.

Veľká noc v Grécku

Gréci slávia Veľkú noc veľmi duchovne. Je to ich najväčší sviatok v roku a spojený je s bohatou symbolikou. V sobotu večer sa koná obrad vzkriesenia, pri ktorom si ľudia zapaľujú sviečky „svetlom Kristovým“ a prinášajú si ich domov, kde nimi robia kríž nad dverami. 

Tradičným pokrmom je „magiritsa“ – polievka z jahňacích vnútorností, ktorá sa konzumuje hneď po polnoci. Červené vajíčka symbolizujú Kristovu krv a sú súčasťou hry, kde sa nimi cinká a ten, komu vajíčko nepraskne, má vraj šťastie celý rok.

veľkonočné sviatky
Shutterstock®

Veľká noc v USA

Veľká noc v Amerike nepatrí k najväčším sviatkom, avšak ich význam rozhodne nie je podceňovaný. Na Veľkú noc sa tu schádzajú celé rodiny, nechýbajú návštevy kostolov. Zdobia sa nielen domácnosti, ale napríklad aj stromy v záhradkách a domy. Na stole nesmú chýbať vajíčka, ani údeniny a baranie mäso.

Veľká noc na ostrovoch Filipíny

Oslavy Veľkej noci na Filipínach sú len pre tých so silnejším žalúdkom. Ešte stále si tu veriaci pripomínajú umučenie Krista skutočným mučením – dobrovoľníci z radov domácich (v minulosti sa mali možnosť pridať aj turisti) absolvujú na pamiatku Božieho syna krížovú cestu. Nechýba bičovanie a reálne ukrižovanie.

Veľká noc v Austrálii

Najdôležitejšia je tu Veľkonočná nedeľa, kedy sa končí obdobie pôstu a začína obdobie radosti a osláv. Tento deň má aj svoje vlastné špeciálne raňajky, tzv. Hot crons bruns. Ide o žemle so sušeným ovocím a krížikom na vrchu. V niektorých častiach krajiny sa počas sviatkov koná poľovačka na vajíčka, víťazom je ten, kto nájde najviac ukrytých veľkonočných sladkostí. Vajíčka si tiež deti navzájom vymieňajú, nechýbajú pre deti ani drobné hračky. 

Kde sa Veľká noc skôr neoslavuje?

Hoci je Veľká noc jedným z najvýznamnejších sviatkov kresťanského sveta, existujú krajiny, kde sa takmer vôbec neslávi – predovšetkým z dôvodu iného náboženského zloženia obyvateľstva. 

Medzi ne patria najmä štáty s prevažne budhistickým, hinduistickým alebo moslimským vyznaním, ako sú Nepál, Saudská Arábia, Afganistan, Pakistan, Irán či Severná Kórea. V týchto krajinách je kresťanská komunita veľmi malá a náboženské sviatky iných vierovyznaní sa tu vo verejnom priestore nezvyknú oslavovať.

Veľká noc v sekulárnych a totalitných režimoch

V niektorých krajinách sa Veľká noc neoslavuje ani z dôvodu politického zriadenia. V Číne napríklad oficiálne ide o sekulárny štát, kde sú kresťanské sviatky síce tolerované, no neuznávané ako štátne. Podobná situácia je aj vo Vietname alebo Laose. 

Severná Kórea zas aktívne potláča akékoľvek prejavy náboženskej slobody, takže akékoľvek oslavy Veľkej noci sú prakticky nemožné. O to silnejšie je však jej prežívanie v súkromí veriacich, ktorí si sviatky pripomínajú potichu a bez verejného prejavu.

Veľká noc ako sviatok jedinečnosti a rozmanitosti

Veľká noc sa síce slávi po celom svete, no jej podoba sa od krajiny ku krajine výrazne líši. Od detskej radosti z čokoládových vajíčok až po hlboké duchovné zážitky spojené s bolesťou a utrpením – každá kultúra vnáša do týchto sviatkov niečo svoje. Nech už ju prežívate kdekoľvek, Veľká noc ostáva sviatkom nádeje, znovuzrodenia a radosti zo života.

Aktualizovaný článok: 21.04.2025

8 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

04.04.2023 21:14

Rada spomínam na Veľkú keď som bola dieťa je to strašne dávno no tradície sa dodržiavali teraz akosi všetko zanika

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

07.05.2022 15:48

Najkrajšia Veľká noc bola, keď sme boli deti..teraz sa tešíme hlavne na predľžený víkend..

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

02.01.2021 16:02

Veľmi zaujímavé prečítať si o veľkonočných zvykoch iných krajín, pričom všetky sú špecifické a v niečom výnimočné.

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

26.09.2015 13:51

rada čítam zvyky vo svete

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

08.04.2015 14:30

Ja som rada, že mam synov, tak ma to aspon trocha to šibanie obíde.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

07.04.2015 07:27

Mám rada veľkú noc len škoda že tradície akosi zanikajú

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

06.04.2015 13:13

Ja mám rada slovenskú Veľkú noc :) Polievačka musí byť

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

05.04.2015 19:35

Veľká noc nepatrí medzi moje obľúbené sviatky a jediné čo sa mi páči sú tie voľné dni keď si dobre oddýchnem, najradšej na prechádzkach v prírode s rodinkou

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.