Čo si predstavíte, keď sa povie Kysuce? Ľudovú architektúru, sever Slovenska, chladný región? Áno, v každom jednom prípade by ste trafili do čierneho. Ale Kysuce – to je oveľa viac. Predstavujú totiž malebný kút našej krajiny, ktorý dýcha jedinečnou atmosférou, ktorý nie je, nadnesene povedané, ešte taký „skazený“ všetkým tým moderným, betónovým, priemyselným, zadymeným,... Je to región, v ktorom žiť a fungovať je na jednej strane neuveriteľne oslobodzujúce a krásne a na strane druhej aj ťažké a preto obdivuhodné.
Dosť bolo sentimentu, vyberme sa na Kysuce za faktami, pretože naše putovanie Slovenskom pokračuje. Čo treba vidieť na Kysuciach?
Kde na mape Slovenska by ste hľadali Kysuce? Ak na severozápade, rozhodne by ste tento región neminuli. Kysuce zahŕňajú, okrem iného, mestá, ako Čadca a Kysucké Nové Mesto. Ide o hraničný región, nakoľko na západnej strane si už Kysučania môžu podávať ruky s Čechmi a na severnej strane zase s Poliakmi. Zaujímavosťou je, že Kysuce tvoria dokopy dve percentá územia našej krajiny, pričom značnú časť tvoria, našťastie ešte stále, lesy. Región dostal názov podľa rieky Kysuca a symbolom tohto kraja sa stal vrch Veľká Rača, ktorý pozná snáď každý zdatný turista.
Nakoľko pre Kysuce je príznačný výrazne svahovitý terén, ľudia tu nemali príliš dopriate stať sa poľnohospodármi. Keď sa vyberiete na výlet do tohto regiónu, okrem už spomenutých miest nezabudnite navštíviť ani Turzovku, ktorá je známa široko ďaleko predovšetkým pútnickým miestom na hore Živčáková. Určite nezabudnite ani na Krásno nad Kysucou, čo je zase najmladším mestom regiónu. Zaujímavosťou tiež je, že sneh sa na Kysuciach drží až neuveriteľnú tretinu roka, takže kým sa povedzme v Štúrove ešte môžete prechádzať v balerínkach, v Kysuckom Novom Meste už by ste sa zrejme bez teplých čižiem nepohli. To robí z tohto regiónu ideálne miesto pre milovníkov zimných športov. Za návštevu tu však stojí aj obec Stará Bystrica.
Kamenné gule v Čadci – Milošovej
O tomto unikáte sme vás už v minulosti informovali, no ak ste tak doposiaľ nespravili, určite sa vyberte obhliadnuť si ho na vlastné oči. Fotografie totiž ani zďaleka nevystihujú krásu a jedinečnosť tohto miesta, nazývaného aj Megoňky. A hoci pôvod týchto kamenných útvarov je zahalený rúškom tajomstva, nejeden Kysučan by sa snažil presvedčiť vás, že ide o „dielo“ mimozemšťanov. Takéto kamenné gule síce nájdete na viacerých miestach sveta, ale v rámci Európy práve tieto kysucké nemajú vôbec žiadnu konkurenciu.
Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke
Známe je aj pod názvom Skanzen Vychylovka a ak sa chcete vyhnúť davom turistov, navštívte ho práve teraz na jeseň či počas blížiacej sa zimy. Jedinečnosť, autenticitu a atmosférickosť tomuto miestu dodáva jeho osadenie priamo v prírode, v doline s názvom Chmúra, neďaleko obce Nová Bystrica. Súčasťou skanzenu je aj historická lesná úvraťová železnica. Pokochať sa môžete typickou ľudovou architektúrou, ktorá vás doslova prenesie do dôb našich praprastarých rodičov. Môžete nazrieť do zrubových domov či hospodárskych budov, dokonca aj do krčmy či do mlyna.
Otestuj: Obchádzajú aj teba? Pozri sa, ako bojovať proti mdlobám!
Slovenský orloj v Starej Bystrici
Že ste ani netušili, že aj my Slováci máme svoj orloj? A že ste ho ešte nevideli na vlastné oči? Tak potom je najvyšší čas to napraviť. Hovoríme zároveň o najväčšej drevenej soche na Slovensku a ide skutočne o jedinečný unikát. Autorom orloja je sochár Viliam Loviška a jeho dielo stojí za videnie aj v noci, pretože práve podsvietenie mu dodáva ten pravý šmrnc. Nájdete ho priamo na námestí Starej Bystrice a tú zase hľadajte v okrese Čadca. Obdivovať tu môžete aj sochy našich najväčších osobností, od Bernoláka, cez Štúra, až po Štefánika.