Ako na pehy? Doprajte svojej pleti a pokožke tú NAJLEPŠIU starostlivosť!

Pre niekoho sú pehy ozdobou, iné si z tejto zaujímavej ozdoby robia naopak starosti. Patríš k tej druhej skupine? Je to hádam podobné ako s vlasmi. Kto ich má rovné, chce ich mať vlnité a kto má kučery, túži po rovných vlasoch. Prečo je to tak? Azda preto, že my ženy  nikdy nebudeme spokojné s tým, čo nám bolo nadelené do vienka.

Pehy sa najčastejšie vyskytujú u ľudí „svetlých“, ktorí sa na slnku neopália alebo len veľmi málo. Ženy, ktoré majú pehy, dobre vedia, že vytiahnuť ich vie už prvé jarné slnko. Preto prvou pomocou je ochrana pred slnkom a používanie krému s vyšším ochranným faktorom. Výrazný vplyv na vznik pieh zohráva i genetika.

Aký postoj teda zaujať k týmto pigmentovým škvrnám na tvári?

Väčšina mužov považuje pehy za sexi, hlavne okolo nošteka a líc. Pehy na rozdiel od znamienok nemôžu prejsť do chorobného štádia. V staršom veku sa pehy postupne vytrácajú.

Ale ak sa aj napriek tomu chceš pieh zbaviť už dnes (aspoň čiastočne), je tu pre teba niekoľko typov :

 • make up,
 • prírodná báza: citrónová, petržlenová uhorková šťava, lesné jahody,
 • laser,
 • peelingy na to určené,
 • bieliace krémy, ktoré sa používajú na báze zlupovania.

Neodborným spôsobom si však sama môžeš poškodiť pleť, preto sa radšej zver do rúk odborníka.

Pehy na pokožke

Pehy (známe aj ako znamienka) sú tmavé škvrny alebo bodky na povrchu pokožky. Väčšinou sa objavujú na exponovaných miestach tela, najmä na tvári, rukách, krku a chrbte. Pehy sa líšia vo veľkosti, tvare a farbe.

Príčiny pehov sú rôzne. Hlavnou príčinou je nadmerná expozícia slnečnému žiareniu. UV žiarenie znižuje produkciu melanínu, pigmentu, ktorý chráni pokožku pred slnečným žiarením. To vedie k tvorbe pieh. Okrem slnečného žiarenia sa pehy môžu vyskytnúť aj v dôsledku genetických faktorov, hormonálnych zmien počas tehotenstva alebo kvôli starnutiu.

 • Pehy sú väčšinou neškodné a nevyžadujú žiadnu liečbu.
 • Ak vás však pehy trápia, existujú niektoré možnosti ich zmiernenia alebo odstránenia.
 • Mnoho ľudí sa snaží minimalizovať vystavenie slnku a používať opaľovací krém s vysokým faktorom ochrany.
 • Na trhu sú aj rôzne kozmetické produkty a postupy, ako napríklad krémy s obsahom kyseliny glikolovej, retinolu alebo hydrochinónu, ktoré môžu pomôcť zmierniť výskyt pieh.

Ak máte obavy o pehy na vašej pokožke alebo si všimnete zmenu veľkosti, farby alebo tvaru nejakého znamienka, odporúča sa konzultácia s dermatológom. Dermatológ môže vyhodnotiť vaše znamienka a prípadne vykonať biopsiu, aby sa vylúčila prítomnosť rakovinových buniek.

Neprehliadnite: Zimná starostlivosť o vlasy, pleť a ruky: Ako na to?

ako odstrániť pehy

Zdroj: Shutterstock®

Pehy na tvári

Pigmentové škvrny, známe aj ako pehy, sú tmavšie škvrny na koži, najčastejšie v oblasti tváre. Pehy sa vyskytujú hlavne na svetlejšej pokožke a sú výsledkom nadmerného produkcie melanínu, pigmentu, ktorý určuje farbu pokožky, vlasov a očí. Pigmentové škvrny môžu byť genetického pôvodu, ale často sa objavujú aj v dôsledku slnečného žiarenia a hormonálnych vplyvov, ako napríklad tehotenstvo alebo užívanie antikoncepcie.

Pehy sú obvykle bezbolestné a neškodné, ale pre niektorých jednotlivcov môžu byť esteticky nepríjemné. Ak chcete zmierniť výskyt alebo vzhľad pieh na tvári, existujú niektoré možnosti:

 • Použitie ochranného opaľovacieho krému - noste ochranný krém s vysokým SPF, ktorý bude chrániť vašu pleť pred slnečným žiarením a minimalizovať tvorbu pieh.
 • Použitie rozjasňujúcich krémov - existujú krémy a séra, ktoré obsahujú zložky ako kyselinu glykolovú a vitamín C, ktoré znižujú produkciu melanínu a pomáhajú rozjasniť tmavé škvrny.
 • Chemické peelingy - chemické peelingy podporujú regeneráciu kože tým, že odstraňujú vrchnú vrstvu pokožky, kde sa nachádzajú pigmentové bunky. Tento postup môže zlepšiť vzhľad pieh a rozjasniť pokožku.
 • Lasery - laserová terapia môže byť účinnou metódou na zmiernenie pieh na tvári. Laserové lúče sa sústredia na tmavé škvrny a odstraňujú nadbytočný pigment.

Pri výbere vhodnej metódy na zmiernenie vzhľadu pieh je dôležité konzultovať s dermatológom, ktorý vám môže poskytnúť najlepšiu radu a prispôsobiť liečebný plán vašim individuálnym potrebám.

Odporúčame aj: VIDEO: Ako sa zbaviť vrások na krku, ovisnutej kože a dvojitej brady jednoduchou masážou

pehy na tvári

Zdroj: Depositphotos

Aký je vhodný krém pri pigmentových škvrnách?

Ak máte pigmentové škvrny na pokožke, je dôležité zvoliť si vhodný krém, ktorý pomôže zmierniť ich viditeľnosť a zabrániť ďalšiemu ich výskytu.

Existuje niekoľko možností, ktoré môžete vyskúšať:

 • Krémy s účinnou látkou hydrochinón - hydrochinón je jednou z najčastejšie používaných látok pri liečbe pigmentových škvŕn. Pomáha zosvetliť tmavú pigmentáciu a vyrovnáva farbu pokožky. Je dôležité však jednoznačne dodržiavať dávkovanie a odporúčania od odborníkov, pretože nesprávne použitie môže zanechať nežiaduce účinky.
 • Krémy s kyselinou azelaovou - kyselina azelaová je ďalšou účinnou látkou pri redukcii pigmentových škvŕn. Pomáha zjemniť farbu škvŕn a zmierniť ich viditeľnosť. Tento typ krému je vhodný pre citlivú pokožku, pretože má miernejší účinok.
 • Krémy s vitamínom C - vitamín C je známy svojimi anti-aging vlastnosťami. Pomáha rozjasniť farbu pokožky a zmierniť pigmentové škvrny. Môžete zvážiť použitie krému s obsahom vitamínu C alebo séra s touto látkou na cielenú aplikáciu.

Napriek tomu je dôležité mať na pamäti, že každá pokožka je jedinečná a preto je dôležité konzultovať s dermatológom alebo odborníkom na starostlivosť o pokožku, ktorý vám môže odporučiť konkrétny krém prispôsobený vašim individuálnym potrebám.

Aktualizované na 22.01.2024

4 komentárov
Danka Šindléryová

Danka Šindléryová

12.04.2013 17:35

Ja pehy nemám, ale páčia sa mi :) 

Vaše meno:

Veronika Kulanová

Veronika Kulanová

06.06.2013 12:03

aj ja si myslim, ze pehy su pekne a nemam nic proti tomu,,,

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

30.10.2014 16:06

pehy nemám ale ak ich niekto má tak trošku tak primerane je to sexi u mužov.

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

12.04.2016 21:00

pehy sú pekné :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE