Zbav sa chybičiek krásy: Toto sú najlepšie bylinky proti bradaviciam!

Niekto má nimi posiatu celú tvár, čo mu spôsobuje nemalé komplexy a frustráciu. Inému vznikla len jedna drobná, nepatrná a je s ňou absolútne zžitý.

 Či už patríte do jednej alebo druhej skupiny, isto nám dáte za pravdu, že bradavice ako také nie sú práve lichotivou súčasťou nášho tela. Ak aj nie sú nijako esteticky rušivé, väčšinou sa bojíme, že si ich nechtiac zaškrabneme a podobne. 

V každom prípade, existuje viacero babských rád, ako sa zbaviť väčších či menších, starších či novších bradavíc a medzi ne patria aj bylinky proti bradaviciam. Ktoré to sú?

Čo sú bradavice?

Ešte predtým, než sa pozrieme na bylinky, ktoré pomáhajú odstraňovať bradavice, povedzme si v krátkosti, čo to tá bradavica vlastne je, kde a prečo vzniká. Najčastejším dôvodom vzniku bradavíc je znížená imunita. V skutočnosti však, ak hovoríme o bradaviciach, hovoríme o infekčnom ochorení vírusového pôvodu.

Tento vírus sa prenáša kontaktom s čiastočkami pokožky, ktoré sa uvoľňujú z bradavice a takto je možné preniesť ich nielen na inú časť svojho tela, ale aj na iného človeka. Bežne sa tento vírus prenáša v rámci sauny, verejných bazénov a spŕch. Ak sa rozhodnete riešiť problém s bradavicami s lekárom, pravdepodobne vám navrhne ich odstránenie dusíkom (kryoterapiu) alebo laserom.

Odporúčame: ​Toto sú najlepšie zdroje medi. Nachádzajú sa aj v tvojom jedálničku?

drchnička roľná

Zdroj: Shutterstock®

Drchnička roľná (lat. Anagallis arvensis)

Možno ju skôr poznáte pod ľudovým pomenovaním kuracie oko, kurí mor, kuračka, žabinec, námožníček či dokonca kuroslep. Je to napohľad mimoriadne milá rastlinka, približne pol metra vysoká, s kvetmi červenými, veľmi výnimočne aj modrými. Kvitne od júna do septembra a zbiera sa v tomto istom období.

Drchničku nájdete najčastejšie v teplejších oblastiach, predovšetkým na poliach. Na vonkajšie použitie sa oddávna používa pri odstraňovaní bradavíc, avšak POZOR: Drchnička je pri vnútornom použití jedovatá!

Pozri si: Vyskúšala si už všetky možné recepty proti akné? Skús to s prírodou!

lastovičník väčší

Zdroj: Shutterstock®

Lastovičník väčší (lat. Chelidonium majus)

Vo veľkom sa využíval na liečebné účely už v staroveku. Pre túto rastlinu je charakteristické žlto-oranžové latexové mlieko a práve to je vynikajúcim pomocníkom pri odstraňovaní bradavíc takzvaným leptaním. Táto šťava však musí byť v čerstvom stave. Preto sa tejto byline kedysi hovorilo skôr bradavičník, než lastovičník. Na našom území lastovičník nájdete prevažne v Tatrách, a to do výšky 950 m n.m.

Kvitne v máji až auguste, no vňať sa zbiera niekedy medzi májom a júlom, následne sa suší. Ak aj vás dlhodobo trápia bradavice, bez problémov si môžete namiešať alebo zakúpiť tinktúru z lastovičníka. Do tinktúry z tejto takmer meter vysokej bylinky namočte vatový tampón alebo vatovú tyčinku a prikladajte na bradavice niekoľkokrát denne.

Lastovičník má dokonca schopnosť upokojiť nervovú sústavu a podráždený žalúdok a črevá, dobrý účinok má aj pri liečbe žltačky. Rastlina obsahuje histamín, tyramín, silice a flavonoidy.

Upozornenie: Nakoľko v oboch prípadoch je reč o jedovatých rastlinách, používajte ich výlučne v malom množstve a na vonkajšie použitie. Ak by ste sa rozhodli pre vnútorné použitie tak drchničky ako aj lastovičníka, vopred sa o tom poraďte s odborníkom, ktorý vám dokáže nastaviť správne dávkovanie.

Odporúčame: Túžobník brestový: Vyskúšaj liečivý túžobníkový čaj alebo tinktúru!

čo pomáha proti bradaviciam

Zdroj: Shutterstock®

Domáca masť na bradavice z lastovičníka

Ingrediencie:

  • 100 g kokosového oleja

  • 2 stonky lastovičníka

  • 10 kvapiek tea tree oleja

Postup: Lastovičník si nasekáme na malé kúsky. Nie je však problém použiť aj sušenú bylinu. Ak manipulujeme s čerstvou bylinou, používame rukavice, pretože jej šťava je dráždivá. Bylinu následne vložíme do nádoby a zalejme teplým rozpusteným kokosovým olejom.

Necháme cez noc postáť a ďalší deň zahrejeme, chvíľu povaríme bez vretia a následne prelisujeme cez jemné plátno. Uskladníme v čistej nádobke a ešte pridáme kvapky čajovníkového oleja. Skladujeme v chlade pri teplote do 20 °C. Postihnuté miesto natierame 2 až 4 razy denne. 

14 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.08.2018 06:43

Drchnička je pre mňa neznáma bylinka, ďakujem!

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 21:36

1

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 21:36

1

Mária Maxianová

Mária Maxianová

15.08.2018 17:34

používame lastovičník na kurie oká, rastie nám na záhrade, na bradavice nás to nenapadlo použiť

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

15.08.2018 19:16

o lastovičníku som vedela

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

15.08.2018 22:06

Ja som už podstúpila liečbu tekutým dusíkom a bola som spokojná.Nebolí to a hlavne mi nezostali žiadne jazvy,ani stopy po bradavici.Tieto rastlinky by som skôr aplikovala niekde na ruky,alebo na inú časť tela,ale na tvár by som sa bála to použiť.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

16.08.2018 08:38

Ešte vraj finguje aj biele mliečko ktoré vyteká z čerstvej figy.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.09.2018 16:20

ja som dnes jedla akurát čerstvú figu, ale žiadnu bielu vodičku som tam nevidela?!

Darina Božiková

Darina Božiková

16.08.2018 08:51

lastovičník a jeho účinky na bradavice poznám,ale tá kuračka/u nás sa hovorí škuračka/ ma prekvapila,myslela som,že to ja len taká odroda tej bielej,ktorej sa v záhrade neviete zbaviť.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

16.08.2018 21:52

Lastovičník oznám a aj pomohol

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

23.08.2018 22:35

Bradavice a iné novotvary na koži a hlavne na tvári sú nepríjemné. Odstraňujú sa chirurgicky a málokto vie, že si môže pomôcť aj týmito bylinkami. Veľmi dobrý článok, ďakujem.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.09.2018 16:17

zajtra si idem kúpiť do lekárne tinktúru z lastovičníka- potom napíšem skúsenosti

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

10.09.2018 10:14

Zaujímavý článok.Lastovičník nám rastie na záhrade a ani neviem aký je liečivý.Robia sa mi bradavice na prste,tak ho vyskúšam.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

03.12.2018 10:54

fajn clanok, mozno vyuzijem info ked sa mi objavia nejake bradavice

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 13:24

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 13:24

1

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

17.08.2023 21:35

Ďakujem za skvelé tipy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE