Biele škvrny na nechtoch – prečo vznikajú a čo znamenajú?

Krásne vytvorená manikúra a hlavne upravené nechty sú vizitkou každej ženy. No nechty nám dokážu toho veľa prezradiť. Hlavne nám signalizujú, ak sa s naším telom niečo deje. Práve na nechtoch sa nám prejavia rôzne abnormálne signály, ktoré čosi znamenajú.

Ako by mali vyzerať zdravé nechty? Zdravé nechty sú bez akýchkoľvek rýh, hrbolčekov alebo niečoho podobného. Jednoducho hladké nechty, ktoré majú jemne ružové lôžko a prirodzený lesk. Pri koreni nechtov je viditeľný biely mesiačik (polkruhovitá biela plocha).

Ak sa vám objavia biele škvrny na nechtoch, nemusíte hneď panikáriť. Čo znamenajú mliečne škvrny na nechtoch? Znamená to, že máme nedostatok vitamínov alebo minerálov? Áno, aj to je jeden z dôvodov. Biele škvrny – odborne nazývané leukonychia sa tvoria v každom veku u každého pohlavia, bez ohľadu na ročné obdobie. Kde je vlastne príčina ich vzniku?

Odporúčame tiež: Zdravé ovocné oleje: maliny, ríbezle, jahody

Biele škvrny na nechtoch – prečo vznikajú a čo znamenajú Shutterstock®

Leukonychia punctata a iné formy leukonychie

Leukonychia je stav, pri ktorom sa na nechtoch objavujú biele škvrny alebo pruhy. Tento jav môže mať niekoľko príčin a môže sa prejavovať rôznymi spôsobmi. Vedeli ste, že nemusí ísť len o malé škvrnky na nechtoch, ale prejavom môžu byť aj celé biele nechty? Formy leukonychie sú nasledovné:

  • Leukonychia punctata – malé biele bodky na nechtoch,
  • Leukonychia striata – biele pruhy alebo pásy na nechtoch,
  • Leukonychia totalis – úplne biele nechty – celý necht je belasý,
  • Leukonychia partialis – časť nechta je biela.

Čo môžu znamenať biele škvrny na nechtoch:

1. Mechanické poškodenie nechtu

Príčina bielej škvrny na nechte môže byť úplne banálna a nemusí znamenať zhoršený zdravotný stav. Biele škvrny na nechtoch sú totižto najčastejšie spôsobené mechanickým poškodením nechtového lôžka alebo samotného nechta. Tento jav, známy ako leukonychia punctata, môže vzniknúť pri drobných zraneniach, ako sú údery alebo nesprávne vykonané manikúry. 

Poškodenie spôsobuje malé vzduchové bublinky pod povrchom nechta, ktoré sa javia ako biele bodky. Vo väčšine prípadov tieto škvrny zmiznú samy, keď necht dorastie.

2. Alergická reakcia

Čo iné spôsobuje biele škvrny na nechtoch? Sú chvíle, kedy sa biele škvrny na nechtoch objavia ako alergická reakcia na laky na nechty, odlakovače a podobne.  Ak používate, resp. si na nechty aplikujete akryl, tak ten tiež môže spôsobiť narušenie nechtu, a preto sa vám vytvoria biele škvrny.

3. Nedostatok zinku

Zinok je kov, ktorý sa normálne nachádza v ľudskom tele. Ak je ho nedostatok, tak vám to vaše tele napovie prostredníctvom bielych škvŕn na nechtoch. V takom prípade je potrebné zmeniť jedálniček, do ktorého by ste mali zaradiť viac orechov, špenátu a iných potravín bohatých na zinok. 

Odporúčame tiež: Arganový olej - poklad z Maroka, ktorý si zamilujete!

Biele škvrny na nechtoch – prečo vznikajú a čo znamenajú Shutterstock®

4. Nedostatok živín – proteínov

V tomto prípade je tento fakt signalizovaný bielymi horizontálnymi pruhmi, ktoré presahujú nechtové lôžko. Ak sa hladina bielkovín v tele vráti do normálu, tieto línie z nechtov zmiznú. V horšom prípade takéto línie môžu signalizovať ochorenie pečene. Telo vždy potrebuje potrebné živiny.

5. Nedostatok vápnika

Aké sú ďalšie príčiny bodiek na nechtoch? Ďalšia možná príčina, prečo nám vznikajú biele fľaky na nechtoch, je nedostatok vápniku. Tento fakt je jednou z najčastejších príčin ich vzniku. Poznali ho už naše staré matere. Preto je dôležité vápnik do tela dostať zo stravy. Skrátka, minerálne látky ako zinok a vápnik nesmú telu chýbať.

6. Nedostatok vitamínov

Nedostatok vitamínov môže byť jednou z príčin vzniku bielych škvŕn na nechtoch. Nedostatočný príjem vitamínu A môže oslabiť štruktúru nechtov, čo vedie k ich krehkosti a vzniku škvŕn. Podobne, nedostatok vitamínu B6, ktorý patrí medzi mnohé vitamíny B, môže ovplyvniť zdravie nechtov a spôsobiť ich nepravidelný rast a biele škvrny. Udržiavanie dostatočnej hladiny týchto vitamínov v strave je dôležité pre zdravie a pevnosť nechtov.

7. Ďalšie príčiny bielych škvŕn na nechtoch

  • Poranenie – tlačiaca obuv alebo aj ohrýzanie nechtov môže byť ďalšou príčinou vzniku bielych škvŕn na nechtoch. Poranenie nechtov je pomerne bežné a prejavuje sa práve spomínanými škvrnami, ktoré samé odznejú.

  • Otrava a lieky – napríklad otrava ťažkými kovmi (olovo, arzén) môže byť príčinou ich vzniku, ale aj liečivá (najmä na liečbu rakoviny).

  • Zdravotné problémy – biele škvrny môžu byť signálom zdravotného problému. Hovoriť môžeme najmä o anémii, cirhóze pečene, ochoreniach obličiek, cukrovke. Na vine však môže byť aj infekcia nechtov a plesňové ochorenie. 

Odporúčame tiež: Nechty ako šperky! Buďte trendy

Biele škvrny na nechtoch – prečo vznikajú a čo znamenajú Shutterstock®

Ako sa s bielymi škvrnami vysporiadať?

Trápia biele škvrny na nechtoch aj vás? V tom prípade sa ich chcete isto zbaviť. Ako na to?

  • Asi najlogickejšie a najideálnejšie riešenie, ktoré by napadlo každej žene je nalakovať ich. Veď ak ich zakryjete farebným lakom, tak si ich nik nevšimne a vám nebudú robiť vrásky na čele.

  • Ďalším spôsobom je ich hydratácia. Dobrým tipom je nechty a ruky masírovať vitamínom E, alebo siahnuť po hydratačnom kréme na ruky a nechty. Biele bodky na nechtoch môžu ustúpiť a podporíte tak aj rast nechtov.

  • Jesť viac vitamínu C – konzumáciou ovocia a nápojov, ktoré sú bohaté na tento vitamín si zabezpečíte nielen krásne nechty, ale v tomto období sa obrníte pred chrípkou. 

Liečba, samozrejme, bude závisieť aj od príčiny vzniku bielych škvŕn. V niektorých prípadoch je potrebné podstúpiť krvný rozbor, aby sa vylúčili niektoré zdravotné problémy. Pri mechanickom poškodení nechtov je potrebné počkať, kým samé odrastú a s nimi aj biele škvrny (môže to trvať pokojne aj 9 mesiacov až 1 rok). 

Článok aktualizovaný 23.6.2024

11 komentárov
Lenka Lapuniková

Lenka Lapuniková

29.09.2016 11:43

Občas ich mávam aj ja, ale nikdy som neskúmala ich príčinu vzniku.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

22.10.2016 21:02

treba jesť veľa vitamínov

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

23.10.2016 13:08

Dobré rady.

Vaše meno:

simona v.

simona v.

30.01.2017 13:40

vzdy som si myslela, ze je to preto, ze je "presladeny" organizmus. a co ti hrbolceky, co znacia?

Vaše meno:

Lenka Krakovska

Lenka Krakovska

05.04.2018 21:00

Pp dlhej dobe sa mi objavili, takze musim doplnit vitaminy...

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

14.07.2018 16:02

hovoríme tomu,že nám kvitnú nechty,ale nikto nemá také kvety rád.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

05.01.2019 20:31

Hned som sa pozrela na svoje nechty...biele škvrny tam nie sú :-)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

03.05.2020 11:08

Občas sa objavia mne, ale nie až také výrazné.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

07.07.2022 02:37

Ja také nemávam, ale syn mi nedávno ukazoval nechty, že sa má také škvrny....Ďakujem za dobré rady, odporučím mu najskôr začať doplnením vitamínov.

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

07.07.2022 07:14

O tom, že vznikajú aj pri nedostatku zinku som už niekde čítala. Ja som ich mávala hlavne v detstve.

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

08.07.2022 09:05

Chvalabohu nemám na nechtoch žiadne škvrny, tak to som rada, lebo v mojom.veku 70 r. sa už naozaj o svoje telo musíme starať

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE