Najčastejšie chyby pri umývaní rúk: Vyhni sa im pre vlastné dobro!

Ruky si umývame (alebo by sme si mali umývať) každý deň niekoľkokrát podľa potreby. Preto by sme mohli umývanie rúk zaradiť v podstate medzi banálne činnosti, ktoré vykonávame takpovediac poslepiačky a bez rozmýšľania. Rutina však často býva ten najväčší kameň úrazu a platí to aj o hygiene rúk. Prečítajte si o tom, aké chyby pri umývaní rúk robíme najčastejšie a ako sa im vyhnúť!

Základy umývania rúk

Celá teória správneho umývania rúk je postavená hneď na niekoľkých pilieroch. Týka sa mydla, teploty vody, ale aj správneho spôsobu sušenia rúk... Všetky tieto faktory môžu, pri nesprávnom vykonávaní, zavážiť pri tom, či ste si ruky umyli správne a či ste z nich baktérie zmyli alebo sa vám tam „rozmnožili“.

Bude sa ti páčiť: Zisti, prečo používať dentálnu niť každý deň. Jej účinky ťa prekvapia

baktérie na rukách

Zdroj: Shutterstock®

Mydlo je alfa aj omega

Od mydla, ktoré na umývanie rúk používate, závisí veľa. Tak napríklad v móde sú antibakteriálne mydlá, po ktorých siahame v drogériách čoraz viac, no vedci z toho nadšení nie sú. Nevidia v nich totiž až taký zmysel, lebo podľa výskumov nefungujú o nič lepšie, ako klasické mydlá. Niekedy dokonca dochádza k „predávkovaniu“ antibakteriálnym mydlom, čo vedie skôr k negatívnym následkom, ako sú alergie, podráždenie pokožky či dokonca k odolnosti voči antibiotikám. Prečo? Obsahujú totiž chemické látky a niekedy aj antibiotické ingrediencie.

Problém je aj s používaním klasického tuhého mydla, a to najmä na verejných toaletách. Na jeho povrchu totiž doslova číhajú baktérie a mikróby choroboplodného pôvodu a čakajú, kam by sa nalepili. Môže sa tak stať, že odídete z toaliet s pocitom čistých rúk, no v skutočnosti ich máte ešte „špinavšie“, ako predtým. Tomuto predídete tak, že mydlo pred použitím opláchnete pod tečúcou vodou. V domácnosti skladujte tuhé mydlo po použití na suchom mieste, mikróby tak nemajú vhodné prostredie na rozmnožovanie sa.

baktérie na mydle

Zdroj: Shutterstock®

Teplota vody

Viete, ako si v seriáloch o lekároch vždy umývajú chirurgovia pred operáciou ruky v horúcej vode? Štúdie preukázali, že teplá či horúca voda vôbec nezabíja baktérie viac, ako voda studená. V podstate sa nepreukázal žiadny rozdiel medzi umývaním rúk pod teplou a pod studenou vodou, takže pokojne môžete teplotu znížiť a vyhnúť sa tak podráždenej a vysušenej pokožke rúk. Poďakuje vám aj naša planéta...

používajte utierky namiesto sušičov

Zdroj: Shutterstock®

Papierové utierky verzus sušič rúk

Na záver tu máme celkom bežnú dilemu, ktorej čelíme takmer každý deň na verejných toaletách, v práci, v obchodnom dome, v reštauráciách,... Keď už sme si ruky (správne) umyli, musíme si ich aj osušiť. V tomto prípade nesiahajte po sušičoch rúk! Štúdie preukázali, že papierové utierky sú jasnou zdravšou a čistejšou voľbou.

Teraz sa možno ozvú všetci ľudia, ktorí sa sušením rúk pod elektrickým sušičom snažia chrániť prírodu. Nie všetky sušiče sú však environmental friendly. Preto používajte na sušenie rúk vždy len jednu papierovú utierku! Aby vám tento kúsok papiera vystačil, otraste si pred jeho použitím ruky nad umývadlom, potom utierku preložte napoly a takto si ruky osušte. Uvidíte, že vám postačí!

2 komentárov
viktor labakann

viktor labakann

26.05.2018 11:50

Ruky umývať, áno. Malí problém je ten, že ak umývate v studenej, počase vám budú boleť ruky, prsty. Úmývať v teplej, zas odustiť hromadu studenej kým príde teplá, no.
Podľa tohto, tie utierky vyhrávajú. Lenže, ak použijete utierky, tak vám ostanú ruky také lepkavé. No vyberte si.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

26.05.2018 23:14

Ruky si umývam tak,ako je to popísané v článku...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE