Je ti stále zima? Zisti, čo pomáha na studené nohy!

Oziaba vás na nohy? Môžete mať na sebe dvojo ponožiek, sedieť v teple, ale i tak cítite, že končeky prstov máte úplne studené? K zimnému obdobiu patrí, samozrejme, mrznutie ktorejkoľvek časti tela, no najviac trpia naše ruky a nohy. Avšak, existuje pár ľudí, ktorí majú tento pocit po celý rok a nič im nepomáha. Poznáte to?

Studené končatiny nemusia byť iba prejavom toho, že nám je zima, ale môže ísť aj o vážnejšie ochorenie. Nebudeme vás ale zbytočne strašiť a prezradíme vám, ako si môžete zohriať nohy bez toho, aby ste museli navštíviť lekára, nosiť niekoľko párov ponožiek či mať doma zbierku zateplených topánok. Prečítajte si o super tipoch, ako sa dá bojovať proti studeným nohám jednoducho a rýchlo!

Rozhýbte to!

Prvé, čo vám určite napadne, ak trpíte večne studenými nohami, je pohyb. Každý predsa vie, že ak nám je zima, musíme sa začať hýbať, aby sme sa zahriali. Na to, aby ste si zahriali nohy, nemusíte zrovna bežať maratón, postačí vám iba pár ľahkých pohybov. Rozložte si prsty na podlahu a zdvihnite všetky prsty. Ako prvý položte späť na zem malíček, prstenník, prostredník, ukazovák a nakoniec aj palec. Nejde o náročné cvičenie, takže ho môžete praktizovať hocikedy, keď máte čas a pocit studených nôh. Teda, určitý tréning to bude chcieť, pretože nie každému sa podarí položiť prst po prste na podlahu. Avšak výsledok je okamžitý – vlna tepla do každého článku prstu!

Príjemnejším variantom je masáž nôh. Nohy sú studené z jediného dôvodu – je v nich málo krvi. Akonáhle vykonáme nejaký pohyb, nahrnie sa nám do nich krv, ktorá spôsobí okamžitý pocit tepla. Preto je jasné, že ak máte čas a chuť, najlepšou voľbou bude masáž. Poprípade poproste partnera alebo partnerku. V prípade, ak nemáte možnosť o to niekoho požiadať alebo zájsť za odborníkom, môžete si poradiť aj sami. Napríklad do práce si zakúpte rôzne masážne pomôcky, ktoré vám pomôžu vždy, keď vám nohy ochladnú.

Odpadneš: Kurie oko: Takto sa ho zbavíš rýchlo, jednoducho a bez bolesti!

prečo mám studené nohy

Zdroj: Shutterstock®

Zohrejte sa!

Podľa mnohých odborníkov je najlepším pomocníkom na studené nohy sauna. Dokonca to je vynikajúca prevencia proti nim. Ak sa rozhodnete vyskúšať saunu, odporúča sa vopred si ohriať nohy teplou vodou v sprche. Samozrejme, nie každý z nás dokáže v saune dlho obsedieť a i pre tento typ človeka máme radu. Môžete si totiž vyrobiť „saunu“ aj doma a to tak, že si začnete pravidelne púšťať na nohy studenú a teplú vodu. Vďaka tomu rozprúdite krv a zlepšíte prekrvenie. Už po pár dňoch by ste mali začať pociťovať zmeny.

Ak nemáte možnosť dopriať si aktuálne saunu alebo si dať nohy pod sprchu - ste napríklad v práci, môžete sa zahriať pomocou čaju. Na studené nohy, ale aj celé telo, pomôžu bylinky, ktoré majú termický účinok. Najlepšími sú zázvor a ginko biloba. Obe rastliny sú mimoriadne účinné, pretože rozširujú cievy a vďaka tomu zlepšujú krvný obeh. Samozrejme, ginko biloba zožiente aj vo forme tabliet, ak nemáte radi čaje. Vyskúšať môžete aj koreniny, ktoré pridáte do obľúbeného pokrmu a vytvoríte tak naozaj teplé a výživné jedlo. Sú to napríklad fenikel a škorica. V neposlednom rade môžete zvýšiť aj prísun vitamínov a minerálov, hlavne vitamínu E a horčíka. 

potraviny s termickým účinkom

Zdroj: Shutterstock®

Na toto pozor!

Ak ste fajčiar, tak pravdepodobne trpíte dlhodobo studenými končatinami. Je to z toho dôvodu, že cigarety upchávajú cievy a krv tak nemôže rovnomerne a plynulo prúdiť. Podobné to je i s alkoholom, ktorý síce rozťahuje cievy, no celkovo zaťažuje krvný obeh a rovnako tak aj káva. Takže, ak ste vyznávačom všetkých týchto troch nerestí, asi viete, kde treba začať. Niektorí odborníci tvrdia, že rovnaký vplyv má aj antikoncepcia, ale to nie je úplne vedecky preukázané. 

Na záver sa musíme dostať aj k vážnejším príčinám, ktorými sú rôzne ochorenia. Studené končatiny sú typické pre cukrovkárov, reumatikov, pre tých, ktorí majú problémy so štítnou žľazou alebo zvýšený krvný tlak či celkovo problémy s kardiovaskulárnym systémom. Preto, ak u vás trvá tento stav príliš dlho, v lete aj v zime, odporúča sa najprv navštíviť lekára a až potom vyskúšať niektorý z našich tipov, keď sa preukáže, že ste zdraví. 

Pozri aj: Rozšírené žilky: Už si skúsila všetko? Daj šancu domácim receptom!

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

30.11.2018 06:33

Tiež patrím k ľuďom, ktorý majú tento pocit počas celého roka, veľmi dobré rady!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

30.11.2018 20:25

Mne pomôže horúci kúpeľ nôh v lavóri,alebo skryť sa pod teplú deku a popíjaním horúceho čaju.Samozrejme,ked som doma :-)

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

01.12.2018 19:32

dobré rady, niečo z toho vyskúšam

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

02.12.2018 12:25

dobra rada

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

06.12.2018 14:42

Môj prípad tiež

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

07.12.2018 14:16

tak v podstate som sa s tým naučila žiť, ale stále skúšam všetky tipy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE