Akné na tvári je celkom bežná záležitosť a bojujú sa s ním mladí aj starí. Aj keď miesto jeho výskytu je naozaj najbežnejšie na tvári, objavuje sa aj na iných miestach tela, najčastejšie na hrudi a na chrbte. Akné na hrudi je téma, ktorej sa budeme venovať v dnešnom článku. Čo o ňom hovoria dermatológovia?
Má rovnaký princíp
Akné na hrudi vzniká úplne rovnako ako bežné akné, ktoré poznáme skôr na tvári. Spôsobujú ho upchané póry a následný zápal v danom mieste, čo vyústi do vzniku nepeknej vyrážky. Zatiaľ čo akné na tvári sa často pripisuje hormonálnym zmenám, akné na hrudi hormóny až tak podľa odborníkov nepodmieňujú. Vzniká však skôr v lete, kedy sa viac potíme alebo pri zvýšenej fyzickej aktivite. Nepridáva mu oblečenie, ktoré často pot zadržuje na pokožke, čo vedie k vyhádzanej pokožke. Vyrážky na hrudi bývajú drobné, silno červené a veľmi svrbia.
Pozri aj: Hľadáš všestranný kozmetický produkt? Našli sme ho za teba!
Ako na hrudné akné
Existuje niekoľko jednoduchých denných návykov, ktoré vám môžu s hrudným akné pomôcť. Ak však ich dlhodobejšie praktizovanie nezaberie, mali by ste sa so svojím problémom obrátiť na odborníka, ktorý vám nasadí vhodnú liečbu. Predtým však môžete skúsiť niekoľko tipov.
- Obyčajný sprchový gél vymeňte za prípravok na boj proti akné. Tieto prípravky zvyknú čistiť póry a pôsobia ako prevencia pred ich zanášaním. Skúsiť môžete aj aplikáciu šampónu proti lupinám na miesta s akné na tele, čo je trik dermatológov.
- Po kúpeli použite hydratačné telové mlieko s obsahom kyseliny mliečnej.
- Účinnou zložkou vo vašej kozmetike, ktorú si na miesta s akné aplikujete, by mal byť benzoylperoxid. Hľadajte ho v krémoch, sprchových prípravkoch a iných produktoch, ktoré si dávate na aknóznu pleť.
- Pri športe, ale aj pri pobyte na slnku, si oblečte pot absorbujúce oblečenie. Pot absorbuje a pôsobí tak ako prevencia pred zanášaním pórov.
- Aj pri akné na hrudi si dajte pozor na to, čo jete. Spúšťačom akné je cukor, priveľa mliečnych výrobkov a vysokosacharidové potraviny.