Bylinková kúra: Pre mastnú pokožku s veľkými pórmi a sklonom k akné

Máte mastnú pokožku s veľkými pórmi a sklonom k akné? Siahnite po bylinkách. Tieto liečivé rastlinky vám môžu pomôcť nielen ku zdraviu, ale aj ku kráse. 

 

Podľa návodov uvedených nižšie si môžete z byliniek, určených na problémy s mastnou pokožkou, namiešať rôzne kombinácie na zápary, obklady, pleťové masky alebo pílingy.

 

 

 

Odporúčame prečítať: Zdravšie telo či krajšie a dlhšie vlasy? Zaraďte do svojho jedálnička toto!

 

 

Prečo si naparovať pleť?

 

Nečistoty si z povrchu pleti odstraňujeme každodenne, ale raz za mesiac je vhodné spraviť si aj hĺbkové čistenie pleti. Para totiž rozširuje póry a vývody mazových žliaz. Pridaním vhodných byliniek má naparovanie aj liečivé účinky, lebo našu pleť prečisťuje a zlepšuje jej prekrvenie.

Bylinková kúra II: Pre mastnú pokožku s veľkými pórmi a sklonom k akné

Zdroj: Shutterstock®

Pred naparovaním 

 

Pred naparovaním je dôležité dôkladne si očistiť pokožku, zopnúť vlasy a uvoľnené pramienky prichytiť čelenkou. Na očistenú pokožku nenanášame krém, pred naparovaním musí byť pokožka „nahá”. 

 

 

Po naparovaní

 

Po naparovaní je treba uzavrieť otvorené póry, aby do nich neprenikli nečistoty. Vyrobíme si sťahovací obklad zmiešaním 1 dl bórovej vody (3 %) s kávovou lyžičkou citrónovej šťavy. Do roztoku namočíme vyvarenú vreckovku a prikladáme na tvár. Namiesto obkladu môžeme na pleť prikladať aj zábal alebo masku z byliniek. 

 

 

Odporúčame prečítať: Rakytník - malý zázrak prírody

Bylinková kúra II: Pre mastnú pokožku s veľkými pórmi a sklonom k akné

Zdroj: Shutterstock®

Ako si pripraviť bylinný zápar

 

Do širšej misky vložíme hrsť byliniek vhodných pre náš typ pleti a zalejeme ich litrom horúcej vody. Pri naparovaní sa nenakláňame nižšie ako 40 cm nad nádobu, cez hlavu si prehodíme čistý uterák a necháme v ňom malý priestor na únik pary. Nenaparujeme si pokožku častejšie ako raz za 14 dní po dobu 2-3 minút. Naparovanie sa neodporúča pri rozšírených cievkach alebo vážnych kožných problémoch. Vtedy môžeme ako náhradu zvoliť vlažné bylinné obklady.

 

 

Ako si vyrobiť pleťovú vodu

 

Pri výrobe pleťovej vody sa kvety a listy nezalievajú vodou, ale liehom alebo domácim páleným bielym alkoholom. Po vylúhovaní je tinktúru potrebné zriediť s vodou. Pleťovú vodu aplikujeme pomocou vatového tampónu na dôkladne vyčistenú tvár. Neodporúča sa ju používať na príliš suchú pleť.

 

 

Odporúčame prečítať: 6 tipov ako bojovať proti akné a lupinám s Tea tree olejom

Bylinková kúra II: Pre mastnú pokožku s veľkými pórmi a sklonom k akné

Zdroj: Shutterstock®

Vhodné bylinky pre mastnú pleť s rozšírenými pórmi a sklonom k akné:

 

 

• Harmanček

Má protizápalové účinky, navyše efektívne bojuje proti baktériám. Harmanček stačí zaliať, precediť a tekutinu aplikovať na postihnutú pokožku, alebo si nad odvarom napariť pokožku. Pozor, nie každá pokožka harmanček akceptuje a môže byť naň citlivá!

 

 

• Repík lekársky 

Repík je vďaka hojivým a protizápalovým účinkom vhodný aj na liečbu akné. Hrsť repíka zalejeme horúcou vodou, necháme vychladnúť, odvar precedíme a pomocou vatových tampónov čistíme vyrážky na tvári alebo na tele. Repík je vhodný aj na pitie.

 

 

• Baza 

Má protizápalové účinky. Zalejeme 2 lyžice kvetov 1/4 l vriacej vody, necháme vychladnúť a na tvár prikladáme vo forme vlažných obkladov. 

 

 

• Šalvia 

Vlažné obklady zo šalvie sú vhodné na mastnú pleť. Otvárajú póry a do pokožky sa tak rýchlejšie dostanú hojivé látky.

 

 

• Mäta pieporná

Naparovanie záparom z mäty pôsobí na pleť očisťujúco, oživujúco a sťahujúco. Preto je vhodná predovšetkým pre mastnú nečistú pokožku s rozšírenými pórmi. 

 

 

Odporúčame prečítať: Ako urýchliť rast vlasov

Bylinková kúra II: Pre mastnú pokožku s veľkými pórmi a sklonom k akné

Zdroj: Shutterstock®

• Medovka 

Čistiaca pleťová voda z medovky stiahne zápal a dostane do rovnováhy aj nečistú pokožku. Stačí, keď zalejeme hrsť čerstvej medovky 1/4 l vriacej vody, necháme vychladnúť a prelejeme do tmavej fľaštičky. Tekutinou navlhčíme kozmetický tampón a každé ráno a večer ním jemne prechádzame po problematických partiách tváre.

 

 

• Praslička roľná

Zápar z vňate pri naparovaní podporuje prekrvenie pokožky a sťahuje rozšírené póry. Praslička výborne pôsobí pri problémoch s akné a pri nečistej mastnej pleti postihnutej vriedkami.

 

 

• Rozmarín lekársky

Je vhodný pre mastnú pokožku s veľkými pórmi. Kvapka rozmarínového oleja vo vode na naparovanie zvyšuje jej účinky. Rozmarín však môže vyvolať u niektorých ľudí zápaly a vyrážky!

 

 

• Arnika horská

Liečivé účinky kvetov arniky sú nápomocné pri zle prekrvenej a nečistej pokožke. Arnika pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Na jedno naparovanie tváre potrebujeme 1 polievkovú lyžicu sušenej arniky, ktorú zalejeme horúcou vodou.

 

Odporúčame prečítať: Beauty poradňa GERnétic - Mastná pokožka v zrelom veku

Bylinková kúra II: Pre mastnú pokožku s veľkými pórmi a sklonom k akné

Zdroj: Shutterstock®

 

Tip na záver: Píling z harmančeka

 

Rozdrvíme si kvety harmančeka, pridáme lyžičku medu, postrúhané jablko a ovsené vločky. Pozor, problematickú pleť nie je vhodné drhnúť, len jemne masírovať.

 

 

Ktoré bylinky sú vaše obľúbené a pomáhajú vašej pokožke?

 

 

Odporúčame prečítať: Ako často je vhodné sprchovať sa?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.02.2016 08:05

dobre rady,len pozor na citlivu plet,lebo to niekedy moze urobit opak.Ja naprikla nemozem harmancek,mam s nim skusenost a nie milu

Vaše meno:

Miroslava Zelinkova

Miroslava Zelinkova

14.02.2016 21:01

Dobre tipy mne zas harmanček robí veľmi dobre na plet

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

17.02.2016 21:12

Ešte by som odporučila určite čaj zo žihľavy... tá spraví celkový detox ;)

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

26.02.2016 19:46

obľubujem všetky bylinky,ale hlavne tie ktoré pomáhajú mastnej pokožke

Vaše meno:

Kristína Rusinková

Kristína Rusinková

29.02.2016 14:34

nieco z toho urcite vyskusam

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

03.03.2016 15:26

skvelé rady, niet nad účinky z prírody.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

27.02.2018 10:25

harmanek som skusala, vyskusam aj ine

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.