Nahraď sladené nápoje čistou vodou a sleduj, aké zázraky sa stanú s tvojím telom!

Väčšina nápojov môže podporiť hydratáciu, avšak voda je jedinečná! Neobsahuje žiadne pridané kalórie, neobsahuje žiadne cukry ani iné nezdravé zlúčeniny, ktoré môžu prispieť k zdravotným komplikáciám.

 

Patríme k jedným z mála krajín, ktorým čistá voda tečie takmer v každej domácnosti. Stačí pootočiť kohútikom a nabrať si dúšok vody do pohára.

 

Prečo teda kupujeme rôzne nápoje a prinášame si ich domov? Mnohokrát za tým stojí fakt, že si radi pochutnávame na farebných ochutených vodách, ktoré nás osviežia, doplnia energiu (pretože obsahujú cukry), ale na druhej strane nám vôbec neprospievajú. Viete, čo sa stane s vaším telom, keď sa rozlúčite s týmito umelými nápojmi a nahradíte ich čistou vodou? 

 

Pozri aj: Chceš byť krásna a zdravá ako celebrity? Vegánska strava pomáha týmto!

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

Zlepšia sa vám kognitívne funkcie

Existuje priama súvislosť medzi vodou a funkciou mozgu, pretože naše telo sa zo 70 % skladá z vody. Preto, ak je náš organizmus dehydrovaný, môžeme pociťovať bolesti hlavy, môžeme mať problémy so spánkom, zhorší sa nám pamäť a môžeme byť maximálne nesústredení.

 

Mozog je najdôležitejším orgánom v tele, preto je dôležité udržať si ho hydratovaný (85 % mozgu tvorí voda). Mozgové bunky potrebujú 2-krát viac energie ako iné bunky v tele, a práve túto energiu mu poskytuje voda. Takže, ak budete dodržiavať pitný režim a nahradíte sladené nápoje, ktoré síce poskytujú telu energiu, avšak len krátkodobo, môžete tak zabrániť akýmkoľvek poruchám pozornosti a budete sa môcť lepšie sústrediť. 

detoxikácia organizmu prostredníctvom čistej vody

Zdroj: Shutterstock®

Doprajete detox organizmu

Existuje prepojenie medzi vodou a detoxikáciou tela. Čistá voda pomáha dodávať živiny našim bunkám, napomáha tráveniu, vyplavuje nahromadené toxíny v tele, udržuje naše obličky zdravé – čo v konečnom dôsledku prispieva k celkovej detoxikácii organizmu. Ak svojmu telu nedoprajete veľké množstvo čistej vody, tak sa v ňom budú usadzovať toxíny, ktoré neprispejú k vašej celkovej pohode a rovnako ani k vášmu celkovému zdraviu.

 

Prečo je to tak? Pretože obličky sú dôležitým orgánom pre funkciu filtrovania odpadu. Ak oblička nedostane dostatok vody, tieto funkcie filtrovania nemôžu robiť svoju prácu, a preto môže dôjsť k zhoršeniu zdravia. Sladené nápoje sú v podstate istou formou tekutín, avšak obsahujú množstvo zložiek, ktoré telo samo o sebe nedokáže filtrovať, preto sa v ňom usádzajú. 

 

Odporúčame: Cvičiť sa oplatí: Toto sú pozitíva pravidelného cvičenia!

čistá voda a chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Metabolizmus bude pracovať na plné obrátky

Ako už bolo uvedené, ak obličky nemajú dostatok vody, nemôžu správne fungovať. Pečeň tak začne preberať funkciu uvoľňovania toxínov z tela. V normálnom prípade je pečeň zodpovedná za metabolizáciu uloženého tuku, ktorý premieňa na energiu. Avšak v prípade, že preberie funkciu obličiek, začne dochádzať k ukladaniu tukov v organizme, čo vedie k naberaniu hmotnosti! Takže, čo to znamená? Hlavne to, že každá akcia má svoju reakciu. Ak budú obličky pracovať správne, potom bude aj pečeň a rovnako aj celkový metabolizmus fungovať. Nahraďte teda sladené nápoje čistou vodou, pretože aj vďaka tomuto jednoduchému kroku môžete schudnúť. Veď nie nadarmo každý fitness tréner odporúča piť čistú pramenitú vodu. 

žiarivá pokožka a krásne vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Pokožka a vlasy

Podobne ako zvyšok tela, tak aj vlasy a pokožka sú priamo závislé od toho, čo si vložíme do úst. Aj vlasy a kožné bunky si vyžadujú hydratáciu zvnútra. Voda zanecháva vlasy silné a pokožku sviežu, žiarivú a hlavne hydratovanú! Podľa štúdie môže dehydratácia viesť k suchej a šupinatej pokožke, ktorá je viac náchylnejšia na tvorbu vrások.

 

Voda je hlavným zdrojom tekutín, ktoré udržiavajú orgány v pohybe. Takže, prečo začleniť vodu do svojej stravy? Skúste obmedziť všetky ostatné nápoje po dobu 30 dní (vrátane kávy, čaju, džúsu) a nahraďte ich čistou vodou. Uvidíte zlepšenie vašich kognitívnych schopností, uvidíte zmeny na vašej hmotnosti, ale aj zmeny na vašej pokožke. A navyše, základom je fakt, že ušetríte. Nebudete odkázaní na balené nápoje, ktoré si kupujete v obchode.  

12 komentárov
Zdena Paňková

Zdena Paňková

26.09.2017 07:23

Nemám rada sladené nápoje, ale občas si za pohár dám, radšej mám vodu "z vodovodu", aj keď nie všade je rovnako chutná. Nikdy som sa nezamerala na to, či moje telo reaguje inak, ale určite je v tom rozdiel.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

26.09.2017 08:40

pijeme len čistú vodu a prírodné minerálky

Vaše meno:

benynka

benynka

26.09.2017 09:03

skúšala som piť len vodu z vodovodu ale večer som mala pocit, že mám v žalúdku kameň...teraz striedam vodu s minerálkami a čajmi

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

26.09.2017 16:33

už dávno nepijeme sladené nápoje, neuhasia smäd a nie sú zdravé, niet nad čistú pramenistú vodičku

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

26.09.2017 17:16

čistá voda je naj. a na striedačku s citrónom..

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

26.09.2017 17:53

tiež väčšinou pijem čistú vodu, alebo potom minerálku a sódovku

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

26.09.2017 18:10

striedam vodu s nesýtenými minerálkami

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

27.09.2017 00:26

U nás doma čistá voda je základ, v zime ju kombinujeme s čajmi, v lete občas s ochutenými vodami či džúsom. Problém vidím skôr v tom, že zabúdam na pitný režim, na to si musím dávať pozor..

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

27.09.2017 09:41

pijem celý život takmer výhradne čistú vodu dokonca 4 roky už iba z prírodného prameňa nie z vodovodu no nie všetky uvedené výhody v článku sa prejavujú...

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

28.09.2017 10:14

ja len nesladenú minerálku

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

22.10.2017 08:47

sladené nápoje nemám rada,ale rada sa napijem neochutenej čistej minerálky

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

04.05.2020 16:05

Ja sladené vody ani nepijem, iba čistú vodu a čaje, prípadne kávu z čakankového koreňa. A sem tam džúsy 100% bio.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE