Dojčenie so sebou môže priniesť viaceré zmeny týkajúce sa tela ženy. Aké?

Dojčenie predstavuje prirodzený spôsob živenia dieťaťa vlastným materským mliekom. V prvých mesiacoch života poskytuje materské mlieko dieťaťu všetko dôležité pre optimálny rast, vývin a zdravie. Dojčenie má mnoho ďalších benefitov, vrátane podpory vytvárania vzťahovej väzby medzi dieťaťom a matkou. Dieťaťu dáva pocit bezpečia, uspáva ho, upokojuje, zahrieva i tlmí bolesť. 

Dojčenie, podobne ako prakticky celé tehotenstvo, pre ženu znamená množstvo zmien týkajúcich sa jej tela, či už fyzických, alebo niekedy aj psychických. V článku sa pozrieme na to, čo všetko sa môže diať s telom ženy, ktorá dojčí. 

Telo zaplavia hormóny

V priebehu tehotenstva dochádza v tele ženy k búrlivým zmenám v hladinách viacerých hormónov, ktoré ovplyvňujú, pozitívne a do veľkej miery aj negatívne, prakticky celý organizmus. Avšak, hormonálne zmeny sú úplne bežné aj pre obdobie dojčenia. 

Pri dojčení sa vo veľkej miere vyplavujú najmä dva hormóny, a to prolaktín a oxytocín, ktoré zaplavia celé telo a mozog. Prolaktín vyvoláva sekréciu materského mlieka, respektíve zabezpečuje jeho tvorbu, oxytocín zase spôsobuje sťahy myoepitelových buniek mliečnej žľazy, čím podporuje vypudzovanie mlieka pri dojčení. 

Tieto hormóny však ovplyvňujú ženské telo aj v iných smeroch. Oxytocín má napríklad vplyv aj na náladu. Je radený medzi hormóny šťastia. Prispieva k celkovej pohode, podporuje pocity dôvery a tlmí stres. Prolaktín okrem svojej primárnej funkcie napomáha tiež indukovať spánok. Niektoré ženy pri dojčení preto častejšie pociťujú ospalosť a túžbu po spánku. Avšak, spánok je vďaka nemu kvalitnejší aj napriek nočnému budeniu na kŕmenie dieťaťa. 

Prsníky menia svoju veľkosť

Dojčenie so sebou, pochopiteľne, prináša aj zmeny týkajúce sa priamo prsníkov. Prsia sa začínajú meniť už počas tehotenstva, pretože už v priebehu gravidity dochádza k tvorbe prvého materského mlieka, tzv. kolostra. Rast žľazového tkaniva pŕs zabezpečujú hormóny, v prsiach ubúda väzivo a tuk. Naopak po skončení dojčenia sa zase množí väzovo a tuk a prevládnu nad žľazou. 

Po pôrode budú zmeny na prsiach výraznejšie. Je normálne, že počas dojčenia sa vzhľad pŕs opakovanie mení – striedajú sa fázy naplnenia prsníkov, počas ktorých sú väčšie a obvykle tvrdšie a fázy po kŕmení, počas ktorých bývajú zase prsia obvykle mäkšie. Dojčenie môže mať na prsia aj trvalý dopad, a to na ich veľkosť, tvar aj pevnosť, no nie je tomu tak u každej ženy. Rolu zohráva množstvo faktorov. 

Odporúčame: Myóm na maternici – aké príznaky naň môžu poukazovať?

prsníky

Zdroj: Depositphotos

Prsia môžu byť bolestivé

Nemení sa len vzhľad pŕs, ale objavovať sa môžu i ďalšie zmeny súvisiace s prsníkmi, nie vždy príjemné. Prsia môžu byť v období dojčenia omnoho citlivejšie, tiež môžu pobolievať. Veľká bolesť však nie je normálna, ak sa objavuje, je potrebné konzultovať problém s lekárom. Dokonca môže žena zaznamenať rôzne zvláštne pocity v prsiach, napríklad aké si brnenie alebo jemné pichanie pri začatí kŕmenia. 

Objavovať sa môžu aj bolesti chrbta

Pri dojčení si to niekedy „odnesie“ aj chrbtica ženy. A je to hlavne z dôvodu skláňania sa nad dieťa a dojčenia v nie úplne vhodnej polohe. Rolu môže zohrávať aj oslabené svalstvo chrbta. Bolesť môže byť prítomná nielen v rôznych častiach chrbta, ale aj v ramenách či krku.

Prevenciou je nájdenie si vhodnej pohodlnej polohy na dojčenie. Skúste sa počas dojčenia odtiahnuť skôr dozadu a položte si nohu hore, čím získate oporu pre ruky pri držaní dieťaťa. 

Dochádza k zmenám v metabolizme

Telesné zmeny, na ktoré vplýva dojčenie a hormonálne zmeny s ním súvisiace, sa týkajú aj metabolizmu. Konkrétne dochádza k zrýchlenie metabolizmu a spaľovaniu väčšieho podielu kalórií. Dojčenie zvyšuje energetickú spotrebu ženy, pretože na tvorbu mlieka sú potrebné dodatočná kalórie. 

Práve preto sa často hovorí v súvislosti s dojčením aj o zhadzovaní tehotenských kilogramov. Avšak, hoci dochádza k spaľovaniu väčšieho množstva kalórií, neznamená to automaticky, že každá dojčiaca žena chudne. Záleží na tom, či žena dokáže pokryť zvýšenú energetickú potrebu alebo nie. 

Kostná hmota ubúda

Úbytok kostnej hmoty je spôsobený zvýšenou stratou vápnika, ku ktorej dochádza preto, lebo tento minerál vo veľkej miere potrebuje plod pre vývoj vlastného kostrového systému. Telo ženy stráca vápnik teda už v priebehu tehotenstva. K stratám dochádza aj pri dojčení, no vplyv na úbytok kostnej hmoty v čase dojčenia môžu mať aj nízke hladiny estrogénu. 

Dojčiaca žena môže stratiť asi 3 až 5 % kostnej hmoty, no po skončení dojčenia dôjde k jej obnoveniu. Nie sú známe dlhodobé nežiaduce účinky dojčenia na stav kostí. 

Odporúčame: ​Čo je biochemické tehotenstvo? Aké sú prejavy a čo zvyšuje riziko?

hlad

Zdroj: Depositphotos

Častejšie sa môže dostavovať hlad a smäd

Ako sme spomenuli vyššie, dojčenie má vplyv na metabolizmus ženy. Ženské telo potrebuje na produkciu mlieka o nemalé množstvo kalórií denne viac, čo ide ruka v ruke s častejšími pocitmi väčšieho hladu. Bežne sa stáva, že dojčiaca žena má silnú chuť na konkrétne potraviny, napríklad na sladké alebo tučné, ktoré sú obvykle kalorickejšie a dokážu telu dodať viac energie. 

Telo pri dojčení stráca aj viac vody, čiže je rovnako potrebný zvýšený príjem tekutín. To ide ruka v ruke s častejšími pocitmi smädu. 

Menštruácia môže vymiznúť

Po pôrode sa ženský cyklus môže obnoviť v priebehu 6 až 8 týždňov. Dôjde najskôr k ovulácii a dva týždne po nej nastane menštruačné krvácanie. Avšak, u dojčiacich žien to býva obvykle odlišné. U niektorých sa objavuje menštruácia, hoci slabšia, už po šestonedelí napriek dojčeniu, u iných zase prichádza až po prvých obmedzeniach dojčenia alebo neraz niekoľko týždňov po jeho úplnom ukončení. 

Ide o veľmi individuálnu záležitosť. Je dôležité spomenúť, že dojčenie nie je spoľahlivá metóda antikoncepcie, hoci by mala byť ovulácia v tomto období skôr potlačená. Otehotnieť sa dá aj pri dojčení. V priebehu dojčenie sa v dôsledku nízkeho estrogénu môže objavovať aj znížené libido a väčšie suchosť pošvy.

Môže dochádzať k pocitom smútku a depresiám

Pri dojčení sa môžu objavovať aj zmeny týkajúce sa psychickej stránky ženy. Hormonálne zmeny môžu vyvolávať nielen zlepšenie nálady, ako sme spomenuli vyššie, ale u niektorých žien naopak spôsobujú skôr negatívne naladenie.

Ešte výraznejšie zmeny môžu prísť po skončení dojčenia. Z dôvodu poklesu prolaktínu a oxytocínu sa môžu vyskytnúť pocity smútku až depresívne nálady. 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE