Poznáš jedinečný slivkový olej? Nechaj sa prekvapiť jeho účinkami!

Slivky sú chutné, šťavnaté a najmä zdravé ovocie, ktoré si získalo mnoho fanúšikov. Kto by predsa odolal lahodnému kysnutému slivkovému koláču? Babkin dokonalý múčnik ani sladučký džem však nepredstavujú jediný spôsob, ako naložiť s týmto obľúbeným ovocím. Zo sliviek, konkrétne z ich zdanlivo bezcenných kôstok, sa totiž vyrába málo známy olej. Tento produkt má pritom množstvo skvelých účinkov na ľudský organizmus. Zistite, čo všetko dokáže urobiť slivkový olej aj s vaším telom!

Už ste počuli o slivkovom oleji?

Slivkový olej sa vyrába zo slivkových jadier lisovaním za studena. Charakteristický je svojou zlatistou farbou a veľmi výraznou arómou. Každého nepochybne dostane jeho neprehliadnuteľná mandľovo-marcipánová vôňa. Kvalitný a čistý 100 %-ný olej zo slivkových jadier je pripravovaný bez použitia tepla alebo rozličných chemických rozpúšťadiel. Nemali by sa v ňom taktiež nachádzať umelé farbivá či konzervačné látky.  

Tento olej je pomerne nový, no dostupný je napríklad na internete, v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami či v rozličných bio obchodoch. Musíte však zobrať do úvahy jeho o niečo vyššiu cenu. Kvalitný slivkový olej totiž stojí okolo 10 eur za 100 ml balenie. Po zakúpení ho nezabudnite skladovať na tmavom a chladnejšom mieste a po otvorení zužitkovať približne do troch mesiacov.

Odporúčame: Rada nad zlato: Nauč sa, ako skladovať cesnak tak, aby vydržal! ​

účinky slivkového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Pomôže kráse i zdraviu

Kôstky sliviek môžu byť až z 20 % tvorené práve cennými olejmi. Pripravený slivkový olej je charakteristický vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín. Je zdrojom hlavne kyseliny olejovej a kyseliny linolovej. Okrem toho v sebe ukrýva dôležitý vitamín E. Olej zo slivkových jadier je v prvom rade známy svojimi blahodarnými účinkami na pokožku tela. Má vynikajúce hydratačné účinky a predstavuje pomoc pre suchú pleť. Vhodný je i na ošetrenie citlivej či dokonca zrelej pokožky.

Podporuje regeneráciu kožných buniek a účinne potláča prejavy starnutia. Okrem toho zlepšuje pružnosť pokožky a postará sa aj o suché a poškodené vlasy. Slivkový olej navyše dokáže človeku pomôcť i s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Pri vnútornom užívaní blahodarne vplýva na črevá a predstavuje vhodnú prevenciu pred zápchou. Má mierne diuretické účinky a napomáha pri regulácii tekutín v organizme. Rovnako je užitočný pri liečbe zápalov či opuchov.  

použitie slivkového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Ako slivkový olej používať?

Olej zo slivkových jadier môžete využiť rozličnými spôsobmi. V prvom rade sa postará o vašu vonkajšiu krásu. Môžete ním ošetriť rôzne typy pleti. Je ľahko vstrebateľný, neupcháva póry a na vašej pokožke nezanechá nepríjemný mastný film. Pôsobí proti vráskam a je skvelý ako balzam na pery či krém okolo očí. Navlhčite si tvár a jemne do nej vklepte zopár kvapiek tohto jedinečného oleja. Vaša pleť zostane vláčna a zamatovo hebká. Naniesť ho však môžete aj na suché a poškodené vlasy. Výborný je aj ako masážny olej.  

Okrem toho ho môžete primiešať do obľúbeného nočného či denného krému, pleťovej masky, telového mlieka či sprchového gélu. Slivkový olej je však vhodný i na vnútorné použitie. V takomto prípade sa vždy držte dávkovania, ktoré na etikete udáva výrobca. Siahnite po ňom, ak vás trápi zápcha či spomínané opuchy. Olej zo slivkových jadier však nájde využitie i v kuchyni. Bez obáv ním môžete dochutiť hotové jedlá či šaláty. Keďže je plný zdravých tukov, antioxidantov a vitamínov, vaše telo to určite ocení.

Pozri aj: Želatína: Čo všetko ukrýva, napriek svojej priehľadnosti?

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.09.2018 08:10

Už som o ňom počula a verím, že výsledok užívania môže byť len pozitívny.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

24.09.2018 18:06

olej je pre mňa novinkou

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.09.2018 20:26

Fuuu sivky mám rada no že je aj olej som netušila

Vaše meno:

Daniela Revayová

Daniela Revayová

24.09.2018 21:52

O slivkovom oleji pocujem prvykrat...

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

25.09.2018 15:10

Netušila som,že existuje slivkovy olej.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

25.09.2018 18:11

makový olej používam, ale o slivkovom počujem prvý raz

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

26.09.2018 13:40

tak o slivkovom oleji som nepočula,ale zo slivkových kôstok robím "amareto".100kôstok,15dkg cukru a 7dl vodky,zamiešam,nalejem do pohára,uzavriem a do vianoc nechám odpočívať a likér je hotový.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

11.11.2018 22:53

viem o slivkovom oleji ale este som ho neskusila, mozno ked minime tie co mam vyskusam

Vaše meno:

Emil Žák

Emil Žák

27.03.2021 13:35

O slivkovom oleji som počul v roku 1962 keď som začal pracovať. V obci Koš bola lisovňa na lisovanie oleja z kôstok,ale mnohí používali slivkové kôstky /roztlčené/ pridaním do sliv. kvasu.Bola to výborná tzv. kôstkovica. Olej sa používal v čase pôstu na varenie a pečenie.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE