Želatína, a snáď nám v tom dáte za pravdu, je plná rozporov. Sladké gumové medvedíky a zabíjačková huspenina – také rozdielne, a pritom rovnaké. Túto konzistenciu buď zbožňujeme alebo sa nám priam hnusí. Želatína je síce napohľad priehľadná a človek by povedal, že preto nemá čím prekvapiť. Ale má. Napriek svojej priehľadnosti ukrýva tajomstvá, o ktorých je niekedy lepšie nevedieť... Ktoré to sú?
Želatína môže mať tak živočíšny, ako aj rastlinný základ. Táto bielkovina je sama o sebe absolútne bez chuti, arómy a farby. Želatína býva priehľadná, ojedinele mierne žltkastá. Želatína je iným slovom kolagén. Kolagén si dokáže vyprodukovať aj naše telo, ale akonáhle jeho hodnota klesá, prichádzajú na rad príznaky, ako vrásky, zlé hojenie rán či osteoporóza.
Tvorba kolagénu sa znižuje napríklad pri nedostatku vitamínu C, ale samozrejme aj vekom. Dostatok kolagénu v tele sa teda stará o zdravie kože, vlasov, nechtov, šliach aj ciev.
Neprehliadni: Želé a želatína, aký je medzi nimi rozdiel?
Aby sme si však „upratali“ v pojmoch, rozdiel medzi kolagénom a želatínou je ten, že želatína vzniká tepelným spracovaním kolagénu. Keď sa povie zvieracia šľacha, chrupavka, kosť alebo koža, mnohým z vás sa zrejme obráti žalúdok. Nuž a práve tieto mäkké spojovacie časti zvierat tvoria základ želatíny. Túto informáciu sa však z obalu potraviny väčšinou nedozviete. Želatínu poznáme aj pod pojmami aspik (želatína z hovädzích, bravčových, kuracích a rybích kostí a koží), agaróza (želatína z morských rias, po ktorej siahajú predovšetkým vegetariáni) alebo pektín (základ džemov a marmelád).
S čím vám želatína pomôže?
Tušili ste, akým skvelým pomocníkom vie byť želatína, pokiaľ vás trápia bolesti kĺbov, nôh, krku či chrbtice? Ak je to aj váš prípad, každý večer si pripravte želatínu tak, že kvalitnú potravinársku želatínu si zmiešate s vodou (2 ČL želatíny na približne 100 ml vody). Nechajte cez noc odležať pri izbovej teplote a ráno nalačno zjedzte / vypite vytvorené želé.
Kvôli lepšej chuti môžete pridať aj ovocnú šťavu alebo med. Dôležitá tu je však pravidelnosť, aby sa dostavil požadovaný efekt a vaše bolesti ustúpili. Túto želatínovú kúru preto držte aspoň jeden mesiac. Čo je však ešte zaujímavejšie, pôsobí protizápalovo a pomáha zlepšovať stav vlasov, nechtov a pokožky. Želatínu by mali zaradiť do jedálnička aj ľudia so zvýšenou fyzickou námahou, takisto zlepšuje trávenie a harmonizuje spánok a psychickú pohodu.
Pozri aj: Pozor! Kovová chuť v ústach môže signalizovať vážne ochorenie
Toto by ste o želatíne rozhodne mali vedieť!
- V kombinácii s čerstvým kiwi a ananásom nikdy nestuhne. Môže za to enzým, ktorý tieto dva druhy ovocia obsahujú. Ak predsa len potrebujete spojiť želatínu s týmto ovocím, kiwi alebo ananás predtým krátko povarte!
- Často sa pridáva aj do mliečnych produktov, napríklad tvarohových dezertov, kde plní funkciu stabilizátora.
- Agar alebo agaróza – želatína rastlinného pôvodu – je základným prvkom liečby rakoviny prsníkov.
- Často si pletieme želatínu so želé. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo želatína má živočíšny pôvod, želé obsahuje spomínanú agarózu, ktorá je z morských rias, a teda má rastlinný pôvod. Želé zároveň získate tým, že prejde varom, narozdiel od želatíny.