Trápi vás akné alebo vyrážky? Možno za to môže lepok

O lepku sa toho v poslednej dobe popísalo veľa. Ako ale zistiť, či nemôže aj za zlú pleť?

 

Lepok je látka, ktorá tvorí až 80% bielkovinového obsahu pšenice a nájdeme ju aj v ďalších obilninách. Telu nič užitočného nedáva, skôr mu škodí. Je však pomerne ťažké sa mu vyhnúť, pretože 87% pekárskych výrobkov v obchodoch je z pšeničnej múky.

 

 

Nejde ale len o pečivo. Lepok je súčasťou cestovín, čokolád, zmrzlín, údenín a mnohých ďalších potravín. Jeho nadmerná konzumácia telo zaťažuje, čo spôsobuje podráždenie tráviaceho traktu, výkyvy nálad a hormonálnu nerovnováhu. V neposlednom rade sa môže objaviť aj akné a vyrážky.

 

Odporúčame prečítať:  Čo o vašom zdraví prezradí pleť?

 

akné

Zdroj: Shutterstock®

Zistite, kto je vinníkom

 

Ak je vaše akné spôsobené lepkom, zistíte to pomerne ľahko. Stačí ho 14 dní proste nejesť. Ak dovtedy nastane zlepšenie, máte jasno. V opačnom prípade je to v tom lepok nevinne, ale dvojtýždňová očistná kúra vám rozhodne neuškodí.

 

Vyrážky spôsobené lepkom sa môžu objaviť kdekoľvek po tele, osobitnú pozornosť ale venujte drsným hrboľom na vnútornej i vonkajšej časti paží. Môže sa jednať o folikulárnu keratózu, dedičné ochorenie prejavujúce sa v dôsledku nedostatku mastných kyselín, vitamínu A a nízkej schopnosti čreva absorbovať lepok.

 

Odporúčame prečítať:  Postrach menom čierne bodky - ako sa ich zbaviť!

 

Prejedzte sa ku kráse

 

V prípade, že akné po vysadení lepku zmizlo, mali by ste zvážiť návštevu lekára. Pravdepodobne totiž trpíte neznášanlivosťou na lepok (celiakiou) alebo alergiou na túto látku.

 

Ak je problém vážnejší, budete musieť nasadiť striktné bezlepkovú diétu. Pri ľahšej forme alergie však postačí, keď konzumáciu lepku obmedzíte.

 

Namiesto klasického chleba si môžete dať napríklad zdravší kváskový. Síce nie je pripravený z bezlepkovej múky, ale lepok v nej obsiahnutý sa v priebehu kysnutia rozloží na aminokyseliny a je tak oveľa stráviteľnejší. Kváskový chlieb tak môžu aj tí, ktorým inak lepok činí problémy, ale nemajú diagnostikovanú celiakiu.

 

 

 

Stavte na domáce pečivo

 

S pečivom všeobecne je ale pri bezlepkovej diéte problém. Okrem toho, že takmer nejde zohnať, býva tiež veľmi drahé. Aj z toho dôvodu sa oplatí obstaranie domácej pekárne. Nemusíte nikde nič zháňať a môžete si upiecť pečivo presne podľa svojich predstáv.

 

Odporúčame prečítať:  Čo vám akné prezrádza o vašom zdraví?

sana

Zdroj: Shutterstock®

Napríklad v domácej pekárni Sana Smart Bread Maker BASIC si môžete okrem bezlepkového aj kváskového chleba pripraviť domácu marmeládu alebo naozaj zdravé jogurty. Plne nastaviteľné programy vám tiež umožnia riadiť si prípravu presne tak, ako chcete vy.

 

Odporúčame prečítať:  Čím a ako nahradiť bielu múku?

 

Na trhu nájdete nielen teflónové, ale aj nerezové pekárne. Nemusíte ich vymazávať a vydržia vám veky. Napríklad Sana Smart Bread Maker EXCLUSIVE poskytuje najlepší pomer ceny a kvality, ktorý môžete na trhu nájsť. Navyše si s ňou môžete pripraviť aj tradičnú indonézsku pochúťku, syr Tempeh.

 

 

3 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

25.11.2014 16:40

našťastie toto nie je môj problém

Vaše meno:

Veronika Jakubičková

Veronika Jakubičková

05.12.2014 20:06

musím vyskúšať túto bezlepkovú očistu pretože už mám 30 rokov a pleť ako pubertiačka

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

05.02.2015 14:43

je pravda že veľa chorôb si privodíme, stravou- ale dnes je taká doba že pomaly nevieme čo jeme.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE