Podobne ako potraviny, aj kozmetika je v poslednej dobe pod drobnohľadom mnohých z nás, ktorí ešte pred kúpou študujú jej zloženie. Viaceré kozmetické prípravky sú pre citlivú pleť agresívne a môžu jej ešte viac uškodiť. Niektorým tiež môže vadiť priveľmi parfumovaná kozmetika alebo, ak je testovaná na zvieratách.
Preto nie je nad to, keď si vyrobíte vlastnú kozmetiku doma. Samozrejme, aj to chce určité vedomosti a zručnosti, nie všetko sa dá so všetkým kombinovať. Výhodou takýchto prípravkov je ich zloženie, ktoré dokonale ovládate a môžete ho regulovať podľa osobných skúseností.
Najväčšia nevýhoda je však trvácnosť takejto kozmetiky. Keďže neobsahuje konzervačné látky, nevydrží nám dlho, musíme ju rýchlo spotrebovať a vyrobiť si novú. Takto však môžeme experimentovať a skúšať rôzne druhy byliniek alebo éterických olejov. Dnes vám ponúkame 3 recepty na prípravu niektorých kozmetických prípravkov priamo z domu.
Odporúčame prečítať: Keď to preženiete s opaľovaním, pomôže vám levanduľový olej
Čistiaca pleťová voda z aloe vera
Budeme potrebovať:
- 30 ml gélu z aloe vera,
- 50 ml olivového oleja,
- 30 ml ružovej vody a
- 4 kvapky ružového esenciálneho oleja.
Všetky prísady zmiešame a emulziou naplníme menšie fľaštičky alebo nádobky. Táto zmes neobsahuje žiadne konzervačné látky, preto by sme ju mali skladovať v chladničke a pred použitím pretrepať. S emulziou si premasírujeme tvár a nakoniec opláchneme vodou. Keďže je studená, v lete bude jej použitie príjemným ochladením. Táto domáca pleťová voda neobsahuje alkohol, a tak je určená aj pre ženy s citlivou pleťou. Pleť jemne ošetrí, ale nepodráždi.
Ústna voda z mäty a rozmarínu
Budeme potrebovať:
- 1 čajovú lyžičku sušeného rozmarínu lekárskeho,
- 1 čl sušenej materinej dúšky,
- 1 čl sušenej mäty, trochu sušeného skorocelu a
- pol litra vody.
Zmes byliniek dáme do nádoby s vodou a necháme ju zovrieť. Po vychladnutí prelejeme cez sitko a v tomto bode môžeme (ale nemusíme) pridať esenciálne oleje – napríklad pepermintový. Prelejeme do uzatvárateľnej fľaše a skladujeme v chladničke. Trvanlivosť tejto ústnej vody, tak ako všetkých domácich výrobkov nie je veľmi dlhá, približne 1 týždeň. Potom si musíte vyrobiť novú. Ak by sme do nej pridali pár kvapiek Alpy, jej trvanlivosť sa predĺži a pomôže nám pri infekciách ústnej dutiny.
Odporúčame prečítať: Máte suchú pokožku hlavy? Vyskúšajte zázračnú mrkvovú masku
Balzam na pery
Budeme potrebovať:
- včelí vosk,
- olivový olej,
- kokosový tuk,
- med.
Vo vodnom kúpeli roztopíme včelí vosk, pridáme kokosový tuk a počkáme, kým sa zmes roztopí. Potom pridáme olivový olej (môžeme použiť aj mandľový alebo jojobový) a nakoniec med. Ak by sme chceli pridať do balzamu vôňu, môžeme použiť potravinársku esenciu. Zmes zahrejeme približne na 40°C, aby sa všetky prísady dobre spojili a ešte teplú ju nalejeme do pripravených nádobiek na rúže. Tie sa dajú kúpiť v špeciálnych obchodoch s kreatívnymi potrebami alebo na internete. Balzam stuhne za 10-15 minút, potom je už pripravený na použitie.
Odporúčame prečítať: Prírodné oleje a ich účinky na našu pleť
Veríme, že sme vás týmito tipmi inšpirovali a niektorý z nich doma vyskúšate. Možno vám budú vyhovovať viac ako kozmetika z obchodu, ktorá dokáže pleť aj celé telo niekedy podráždiť. Nezabúdajte však, že tieto domáce prípravky neobsahujú žiadne konzervačné látky, preto nevydržia tak dlho ako kupovaná kozmetika.
Shutterstock.com