Máte v malíčku všetky diétne vychytávky, viete si namiešať proteínové smoothie v štyroch variáciách a dvakrát za týždeň plávate v pote na zumbe. Tak prečo ručička na váhe neklesá?!
Začiatok sezóny plaviek je už tradične čas, kedy zabliká v ženských hlavách pohotovostná kontrolka. Sme pripravené urobiť aj nemožné, aby sme sa za pár týždňov zbavili zimných kíl.
Zdravo jesť a cvičiť je pritom formulka úspechu, ktorú považujeme za nespochybniteľnú. No pozor, dámy, nie je kompletná – chýba v nej zásadný dodatok, že cvičiť treba správne, pravidelne a primerane.
Cvičte správne!
„Pred každým cvičením by mal prebehnúť strečing,“ hovorí fyzioterapeutka Mária Kapitančíková z Kúpeľov Trenčianske Teplice. „Je to vlastne vyťahovanie skrátených svalov. Pred, počas i po cvičení.“ Podľa odborníčky majú tendenciu vynechávať strečing hlavne ženy, ktoré cvičia samy doma alebo v posilňovni a bez dohľadu trénera – vtedy na rozcvičku jednoducho zabudnú alebo ju podcenia ako nepodstatnú stratu času.
Telu tak chýba dostatočná príprava na fyzickú záťaž a narastá riziko svalovej horúčky či úrazov pohybového aparátu. P. Kapitančíková, ktorá v minulosti pomáhala slovenským misskám dostať sa do formy, za ďalšiu častú chybu považuje to, že 3 zo 4 ľudí nedokážu správne zosúladiť nádychy a výdychy s cvikom, čím sa znižuje účinnosť samotného pohybu.
Cvičte pravidelne!
S pribúdajúcimi administratívnymi pozíciami ubúda možností prirodzeného pohybu. Nie je nič neobvyklé, že po ôsmich hodinách v kancelárii sa cítime vyčerpane ako po celodennej túre, pritom tá naša „túra“ prebehla nanajvýš od stoličky ku kopírke. Prekonáme sa až cez víkend, kedy kompenzujeme sedavé dni v práci intenzívnym drilom vo fitku. Často tak, že nasledujúce ráno máme problém vstať z postele. „Ľudia robia chybu, že chodia do posilňovaní nárazovo, raz do týždňa, kedy sa doslova rozbijú,“ reflektuje fyzioterapeutka.
„Telo však treba zaťažovať postupne. Organizmu dávať záťaž tak, aby bola znesiteľná a zvyšovať to. Človek by mal cvičiť aspoň trikrát za týždeň, aby sa dočkal odmeny. U nás na fyzioterapii to pacienti cítia asi po prvom-druhom týždni. Keď cvičíme polhodinku denne, trikrát do týždňa a postupne zvyšujeme záťaž, človek to na sebe pocíti –sú pevnejšie svaly lepšie pohyblivé kĺby.“
Žiaden pracovný diár nie je taký plný, aby sa doň nevtesnala chvíľa pre cvičenie, myslí si p. Kapitančíková. „Život je pohyb a pohyb je život – nehovorí sa to zbytočne. Tým, čo sedia celý deň za počítačom, odporúčam, aby v priebehu dňa niekoľkokrát vyšli aspoň na päť minút von a ponaťahovali sa. Cez týždeň je vhodné plávanie či bicyklovanie.“ Jednoduché riešenia bývajú najefektívnejšie, preto sa aj fyzioterapeutka prikláňa k prirodzenému pohybu pred trenažérmi.
„Už 30 minút pešej chôdze pri ceste do práce alebo uprednostnenie schodov pred výťahom spravia svoje,“ hovorí. Sama je veľkou zástankyňou turistiky a nordic walking, ktorý má výhodu, že pri ňom nedochádza k neprimeranej záťaži kĺbov a núti ku správnemu držaniu tela, pričom sa zapojí až 96% svalov. Z domácich cvikov vyzdvihuje strečing, bicyklovanie v ľahu a vyťahovanie sa medzi zárubňami či na hrazde.
Cvičte primerane!
Každému telu vyhovuje niečo iné. Nájsť si „to svoje“ vyžaduje trpezlivosť a jasnú hlavu, kde by mala intuícia prekričať nadšené hlasy kamarátok, ktoré celé dni básnia o zumbe a crossfite. K trendom z oblasti rekreačného športu je fyzioterapeutka zdravo skeptická: „Ľudia chcú vyskúšať každý hit, no nie je to vždy dobrý nápad. Takéto cvičenia totiž nie sú pre každého. Človek by si mal zvážiť, čo chce. Hoci moderné metódy cvičenia hlásajú, že sú pre širokú verejnosť, vedia urobiť aj zle. To, čo nám nerobí dobre, by sme mali z pohybu vynechať.“ Najrozumnejšie je podľa nej riadiť sa potrebami vlastného tela a nie tým, čo je práve „in“.
Autor: Monika Erdöfy
Foto: Kúpele Trenčianske TepliceCvičte primerane!