Už dlhšiu dobu sa chystáte do posilňovne alebo na zumbu, no neznášate teplo a pot? Prečo neskúsite nejaké cvičenie vo vode? Cvičenia vo vode patria medzi nízko záťažové aktivity. Vďaka prostrediu (voda), v ktorom cvičíte, sú svaly, kĺby, kosti menej namáhané. V skutočnosti nejde len o plávanie, takže to môžu skúsiť aj neplavci. To, že cvičenie vo vode je len pre seniorov a tehotné ženy, je mylná naozaj mylná predstava.
Odporúčame: Chcete mať zdravé deti? Poradíme vám, ako na to hravou formou!
Výhody vody
- Menšie namáhanie svalov a kĺbov: Vztlak vody znižuje váhu až o 90%. To znižuje riziko bolestí svalov a zranení. Cvičenie vo vode je vhodné pre ľudí, ktorý trpia artritídou alebo ako rehabilitácia pri zraneniach.
- Zvýšenie flexibility: Voda nám umožňuje vykonávať cvičenia, ktoré nám robia ťažkosti na zemi. Voda poskytuje široký rozsah pohybu a zvyšuje flexibilitu.
- Väčšia námaha pre pľúca: Pri každom druhu cvičenia namáhame hlavne pľúca. Keďže voda kladie väčší tlak aj na pľúca, tie sú nútené pracovať ešte usilovnejšie.
- Kardio cvičenie: Studená voda zvyšuje prietok krvi v tele, tým sa zvyšuje aj kardiovaskulárna vytrvalosť.
- Spalovač kalórií: Pri typickom vodnom aerobiku naše telo dokáže spáliť 400 až 500 kalórií. Závisí to však od hĺbky vody, teploty a od intenzity cvičenia. Rýchlejšie a intenzívnejšie pohyby sú pre spaľovanie kalórií vhodnejšie.
Druhy vodného cvičenia
- Vodná turistika
Ide o relatívne jednoduché cvičenie. Začiatky chôdze by ste mali stráviť v plytšej vode. Akonáhle ste na chôdzu v plytkej vode zvyknutá, môžete skúsiť chôdzu v hlbokej vode. Zvládne to každý, keďže ide v podstate o chôdzu v bazéne. Pozor však dávajte na vzpriamené držanie tela a na správne dýchanie.
- Vodná kalestenika
Alebo rozcvička vo vode. Kalesteniku ste v bazéne predvádzali už ako malá a ani o tom možno neviete. Ide o výkopy nôh. Rukami sa zároveň držíte okraja bazéna. Alebo ruky môžete vymeniť za nohy a precvičovať ruky. Pri tomto druhu cvičenia si zvýšite tep.
- Vodný aerobik
Ide v podstate o kalesteniku. Len do nej vnesiete rytmus a pravidelné striedanie cvikov. Postupovať môžete ako pri rozcvičke na súši. Toto cvičenie sa zameriava ma brucho, ramená, chrbát, hrudník, zadok a hamstringy.
- Ručné cvičenia
Ešte do nedávna ste si mysleli, že cviky vo vode sú určené len na tvarovanie nôh? Ďalší omyl. Cvičiť sa dá aj s penovými pásmi, ktoré deti používajú pri plávaní.
Pri vodnom cvičení nezabúdajte na pitný režim. Aj tu môže dôjsť k dehydratácii. Ak sa rozhodnete cvičiť vo vode počas letnej dovolenky, nezabudnite sa poriadne natrieť opaľovacím krémom, aby ste si chránili pokožku.
Pozri aj: Módna abeceda I.: Ako sa obliecť podľa aktuálnych trendov?