Každú sobotu v našich domácnostiach prebieha veľké upratovanie, na ktorom si dávame poriadne záležať. Samozrejme, upratujeme aj počas týždňa, ale to väčšinou len na oko. Vždy cez víkend si dáme tú námahu a celý byt vyluxujeme tak, že aj z podlahy by sa dalo jesť. Je to síce namáhavé, ale ten výsledok stojí vždy za to. Súhlasíte? Ale niekedy v snahe mať všetko dokonalo nablýskané robíme nejaké školácke chyby, ktorých by sme sa mali čo najskôr vzdať.
Aké chyby pri upratovaní nás dokážu stále dobehnúť a my si ich ani neuvedomujeme? Keďže sa blíži jar a s ňou aj veľké jarné upratovanie, tak sa snažte týmto chybám vyhnúť.
Umývanie dosky saponátom
Už z nadpisu článku vám môže byť zrejmé, že drevené dosky, respektíve dosky na krájanie vo všeobecnosti, by sa nemali umývať takouto chemikáliou. Dosky sú plné všakovakých baktérii, a to predovšetkým po krájaní surového mäsa. Saponát však nedokáže preniknúť do dosky natoľko aby z nej všetky tie baktérie a choroboplodné zárodky odstránil. Najideálnejšie je tieto dosky čistiť prírodne, a to prostredníctvom soli, sódy bikarbóny a citróna. Soľ a sódu bikarbónu nasypte na dosku, pokvapkajte čerstvou citrónovou šťavou a nechajte pôsobiť cca 5 minút. Následne dosku vyčistite, opláchnite a nechajte vysušiť.
Používanie čistiacich prípravkov priamo na povrchu
Akým spôsobom používate čistiace prípravky? Tiež ich vždy nastriekate na povrch, ktorý chcete vyčistiť? Robíme to takto mnohé, ale vo výsledku sa na povrchu vytvoria pruhy a fľaky, ktoré sa nedajú nijako vyleštiť. Odborníci na upratovanie radia prípravky nastriekať na handričku a ňou povrch nábytku vyčistiť. Takýmto spôsobom tiež predídete uvoľňovaniu chemikálii do ovzdušia.
Kefa na čistenie záchoda v nádobe
Upratovanie častokrát začína v záchode. Nalejeme doň čistiaci prípravok a kým vyluxujeme celý byt, tak ho necháme pôsobiť. Potom už len stačí prešuchnúť záchod kefou a je to. S luxovaním záchoda to nie je zložité, ale s takou kefou do záchoda to už zložité byť môže. Na štetinách kefy sa totižto usádzajú baktérie, ktoré sa napokon šíria v stojane na kefu a pri ďalšom použití aj v záchodovej mise. Skôr než kefu do stojana vrátite, nechajte ju vyschnúť. Nezabudnite však zo stojana vyliať vodu a rovnako ho vyčistiť.
Pozri aj: Vieš, ktoré potraviny nezmrazovať? S týmito to radšej neskúšaj!