Zákerné plesne, vírusy a baktérie sídlia aj tam, kde by ste ich vôbec nečakali. Ako zastaviť rozmnožovanie nepozvaných hosťov?
Len baktérií existujú stovky druhov
Baktérie sa pri dostatku živín a správnej teplote množia aj každých 20 sekúnd. Podľa jednej zahraničnej štúdie sa na najzamorenejších objektoch v domácnosti nachádza viac ako 340 rôznych druhov baktérií. Niektoré sú pre človeka úplne neškodné, iné môžu spôsobovať vážne zdravotné ťažkosti. Pravdepodobne najväčšie nebezpečenstvo hrozí od baktérií Staphylococcus aureus, Salmonella, E. coli a tiež od plesní.
Vírusy oproti baktériám ostávajú na povrchoch len rádovo pár hodín alebo maximálne dní. Môžu však napáchať rovnaké, alebo dokonca väčšie škody, ako vidíme na príklade súčasnej epidémie vírusu SARS-CoV-2.
Odporúčame: Poznáš účinky dračej krvi? Z jej liečivej sily budeš ohromená!
Najšpinavejšie miesta v domácnosti
Kuchyňa
Oblasti, kde sa skladujú a pripravujú potraviny, majú hustejšie zastúpenie baktérií ako iné miesta v domácnosti. Viac ako 75 % špongií a handričiek na umývanie riadu ukrývajú baktérie rodu Salmonella a E. coli. Pravidelnú údržbu vyžadujú tiež dosky na krájanie, kávovar, chladnička, kuchynský drez a pracovná doska.
Tipy na upratanie kuchyne
- Vodovodný kohútik, vnútornú časť chladničky a pracovnú dosku pravidelne utierajte dezinfekčnými utierkami.
- Látkové utierky na riad vymieňajte niekoľkokrát týždenne.
- Hubku používajte najviac 5 dní a potom ju vymeňte za novú.
- Po každom umytí riadov namočte hubku do litra teplej vody s pol lyžičkou koncentrovaného bielidla.
- Pred manipuláciou s potravinami si dôkladne umyte ruky.
Kľučky a vypínače v celom byte či dome
Tipovali ste, že najviac patogénov lipne na vchodovej kľučke? Nie tak celkom. Najviac sa ich podľa odborníkov nachádza na dverách chladničky, regulátoroch kúrenia a svetelných vypínačoch. Na kľučkách dverí a dvierok čaká ďalšia nálož. Všetky tieto miesta utierajte 1-krát týždenne dezinfekčnými obrúskami. Na každý objekt ideálne použite nový obrúsok.
Kúpeľňa
Vyššia vlhkosť k nárastu baktérií, plesní a väčšiny vírusov priamo nahráva. Pri upratovaní venujte zvláštnu pozornosť predovšetkým vani či sprchovému kútu, kohútikom, toalete a uterákom. Povrchy a úchytky je dobré utierať denne či obdeň dezinfekčným prostriedkom. Uteráky vymieňajte aspoň raz za týždeň, zubné kefky vyhoďte najneskôr každé tri mesiace.
Obývačka a pracovný kút
Najviac zamorené bývajú veci, ktoré zdieľa viac členov domácnosti. Jedná sa hlavne o diaľkové ovládače, tablety, mobilné telefóny a počítačové klávesnice. Veľa prachu, špiny a baktérií obsahujú aj koberce. Na čistenie plôch, ovládačov i mobilov najlepšie poslúžia dezinfekčné obrúsky.
Neprehliadni: Prečo používať difuzér v domácnosti? Neuveríš, aký vplyv má na zdravie!
Tipy, ako udržať domácnosť čistú
Pravidelné upratovanie
Na všetkých voľne dostupných povrchoch sa usadzuje prach zložený hlavne z odumretej kože, vlasov a roztočov. Časom môže najmä deťom, alergikom a citlivým osobám spôsobiť alergické reakcie. Základom čistého a zdravého domova je preto pravidelné upratovanie. Aspoň raz týždenne zotrite prach vlhkou handričkou, povysávajte a umyte podlahy. Pozornosť venujte tiež kúpeľni a kuchyni.
Ak chcete mať s upratovaním menej práce, kúpte si modernú klimatizáciu. Jednotky od Samsung disponujú šikovnou funkciou Virus Doctor, ktorá odstraňuje zo vzduchu nielen prach a peľ, ale navyše zabíja až 99% všetkých baktérií, chrípkových a ďalších vírusov, vrátane obávaného koronavírusu. Odstraňujú ich vďaka iónovej technológii a špeciálnym viacstupňovým filtrom.
Rozumné je vetrať
Kumulácia vydýchaného a vlhkého vzduchu nahráva množeniu baktérií, plesní a poskytuje ideálne podmienky pre vírusy. Prevencia v podobe pravidelného vetrania je preto nevyhnutná pre celý byt či dom. V detskej izbičke, obývačke a spálni väčšinou stačí krátke vetranie dvakrát za deň, najlepšie ráno po prebudení a večer krátko pred spaním. Nebojte sa vytvoriť prievan, vďaka ktorému behom pár minút vzduch naozaj kompletne vymeníte.
Horšie vetrateľné miestnosti, v ktorých sa často tvorí para, je dôležité vetrať častejšie a dlhšie. Jedná sa hlavne o kúpeľňu a kuchyňu. Pokiaľ v týchto miestnostiach nemáte okná alebo nemôžete vetrať, opäť pomôže klimatizácia. Z okolitého vzduchu klimatizácie vytiahnu všetky nečistoty, zníži astupeň vlhkosti a zabránia tvorbe nebezpečných plesní.
Minimalizmus
Moderný minimalistický štýl života zlepšuje nielen psychický stav človeka, ale aj čistotu domova a fyzické zdravie. Ak doma nehromadíte zbytočnosti, nemá sa na čom usadzovať prebytočný prach. Aj upratovanie potom ide rýchlejšie.
Redukujte preto množstvo textílií, teda diek, prikrývok, dekoračných vankúšikov, záclon a závesov. Na police a vrchnú časť nábytku klaďte čo najmenej vecí. Nehromaďte zbytočnosti, ktoré vám už k ničomu neslúžia. Uvidíte, že sa vám bude hneď lepšie dýchať.
Zelené rastliny
Kvety nielen krásne vyzerajú, ale tiež osviežujú vzduch iontami kyslíka a zároveň ho čistia od toxínov. Najlepšie v tomto smere funguje fikus, filodendron, ledvinovník, datľová palma, svokrin jazyk, dracena, aloe vera a lopatkovec.
Prajeme vám pevné zdravie a pokojnú jar bez alergií.