Kypriaci prášok: Všetko, čo si o ňom doposiaľ určite nevedela

Kypriaci prášok je takou neodmysliteľnou súčasťou nášho pečenia, že nám vlastne ani nenapadne zamýšľať sa nad tým, prečo je potrebný a čo by sa stalo, keby sme ho nepoužili (no dobre, to si väčšina z nás vie logicky vysvetliť). Ale hoci je malý a nenápadný, kypriaci prášok dokáže veľké veci, preto si zaslúži našu pozornosť. A tak sme si ho dnes zobrali pod lupu.

 

Kypriacemu prášku bežne hovoríme aj prášok do pečiva. Jeho pointu dobre poznáme. Na základe chemických látok, ktoré obsahuje, má za úlohu nakypriť a prevzdušniť cesto. Je to jednoduché. Spomenuté chemické látky, po kontakte s vodou, uvolňujú oxid uhličitý. A práve jemu vďačíme za zväčšenie objemu cesta a jeho nadýchanosť. Ak by sme chceli toto chemické okienko dotiahnuť do dokonalosti, chcelo by to aj vymenovať látky, ktoré kypriaci prášok obsahuje. Ide o kyselinu citrónovú, škrob (preto je na obale uvádzané, že ide o škrobový prášok) a hydrogenuhličitan sodný.

 

Odporúčame: Genetický modifikované organizmy (GMO): Sú pre nás naozaj škodlivé?

prášok do pečiva

Zdroj: Shutterstock®

A ešte trošku chémie...

Ako býva uvedené aj na obale, prášok do pečiva môže tiež zahŕňať látky, obsahujúce lepok (obilniny) či vajcia a mlieko. Túto chemickú vsuvku uzavrieme informáciou, že proces, ktorým kypriaci prášok docieli prevzdušnené cesto, sa nazýva acidobázická reakcia. A hoci by vám to asi bežne pri kúpe kypriaceho prášku nenapadlo, aj v tomto prípade je dobré prezrieť si obal a zloženie výrobku. Existujú totiž aj prášky bez fosfátov, ktoré sú v konečnom dôsledku rovnako účinné, akurát zdravšie a menej „chemické“.

čím nahradiť prášok do pečiva

Zdroj: Shutterstock®

Vyrobte si kypriaci prášok samy!

Kypriaci prášok si môžete vyrobiť aj samy, a to zmiešaním jednej lyžičky jedlej sódy a dvoch lyžičiek takzvaného vínanu draselného, nazývaného aj vínny kameň. Je to prírodný produkt, ktorý zvyčajne neobsahuje žiadny lepok, preto stojí za našu pozornosť. Či už pripravujete trené alebo piškótové cesto, bez kypriaceho prášku do pečiva to jednoducho nepôjde. Respektíve pôjde, ale rozhodne to nebude to pravé orechové. Na pol kila múky zvyčajne pripadá 12 gramov kypriaceho prášku, čo je klasický balíček, ktorý poznáme.

 

Pozri aj: Veľké odhalenie z kuchyne: Toto sú koreniny lákajúce hmyz!

nadýchané cesto

Zdroj: Shutterstock®

Prášok do pečiva verzus sóda bikarbóna

Niektoré gazdinky nahrádzajú kypriaci prášok aj jedlou sódou (sódou bikarbónou) – to predovšetkým vtedy, keď sa prášok do pečiva ako zázrakom minul. Avšak väčšina z nich vám pravdepodobne potvrdí, že táto náhrada nie je úplne najšťastnejšie riešenie pre dosiahnutie nadýchaného cesta. Hoci jedno aj druhé patrí do skupiny kypridiel, predsa je ich funkcia úplne iná. Kypriaci prášok už totiž jedlú sódu v sebe má. Sóde, naopak, chýbajú kyseliny, potrebné na vznik chemickej reakcie, ktorá dosiahne nadýchané cesto.

ako funguje kypriaci prášok

Zdroj: Shutterstock®

Týmto môžete kypriaci prášok nahradiť!

Ak sa vám stane, že sa pustíte do pečenia a zrazu zistíte, že vám prášok do pečiva chýba, namiesto sódy ho nahraďte vaječnými bielkami, vyšľahanými dotuha s pridaním studenej vody a štipky soli. Mimochodom, viete, prečo sa kypriaci prášok pred samotným pečením zmiešava s múkou alebo sypkými surovinami, a nie rovno s tekutými ingredienciami? Je to preto, že keby ste ho nasypali priamo do tekutej zmesi, prakticky ihneď by došlo k chemickej reakcii, ktorú sme spomínali vyššie. To však nie je žiadúci jav, preto je potrebné dbať na správny postup, teda najprv zmiešať prášok do pečiva so sypkými prísadami a až nakoniec pridať do cesta. 

 

Zaujme ťa: Nebojíš sa experimentovať? Vyskúšaj, ako chutí divoká čierna ryža!

všetko o pečení

Zdroj: Shutterstock®

A na záver ešte jedna dobrá rada: Dbajte na to, aby ste kypriaci prášok vždy skladovali v suchu, pretože akonáhle zvlhne, jeho schopnosť chemickej reakcie, ktorou má dosiahnuť nakyprené cesto, značne klesne. Takisto v žiadnom prípade nepoužívajte prášok do pečiva po dátume spotreby, pretože vám to dokáže pokaziť celkovú chuť aj vzhľad koláča. Tak teda, milé dámy, nech je vaše pečenie vždy vydarené a – nadýchané! :-)

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

9 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.06.2018 15:58

Dokáže naozaj veľké veci, podobne ako sóda bicarbona.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

09.06.2018 22:10

Tú náhradu vaječnými bielkami si musím zapísať.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

10.06.2018 08:43

Zaujímavé,dokonca som počula,že sa dá použiť aj ako peeling na pleť,ale neskúšala som..

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

10.06.2018 12:41

musí byť doma vždy v zásobe, keď sa rozhodnem niečo upiecť..

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

10.06.2018 20:02

ešte sa nestalo, že by som nemala doma prášok do pečiva

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

18.06.2018 10:47

dobré rady, zídu sa...

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

18.06.2018 13:03

Tak ja poznám len náhradu za sódu bicarbonu, ale je dobré poznať aj iné náhrady. :o) Vďaka.

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

23.06.2018 19:46

akorát sme sa tento týždeň o tom bavili v robote :-D takže je to potvrdené

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

23.07.2018 22:06

Kypriaci prášok mám stále k dispozícii, nakoľko veľa pečiem, víkend bez pečenia ani je víkend:))

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.