Výskum ukazuje, že panikou trpí okolo 2,7 % žien. Záchvaty paniky dokážu byť desivé, ak ste ich ešte nikdy predtým nezažili. Prichádzajú ako z ,,jasného neba", a to v akejkoľvek chvíli, situácii, príležitosti. Každý ich prežíva individuálne.
Niektorí majú pocit neskutočna, nekontrolovateľnosti, zatiaľ čo iných premkne neovládateľný strach a pocit hroziacej skazy.
Návaly tepla alebo chladu, zimnica, tras končatín, bolesť hlavy. Pridružuje sa slabosť, malátnosť, búšenie srdca, žalúdočná nevoľnosť. Existuje veľké množstvo emócií a telesných príznakov, ktoré môže ,,postihnutý" pociťovať. Vzhľadom na fakt, že záchvaty paniky prebiehajú u každého jedinca rozdielne, je dôležité vedieť, aké príznaky hľadať. Svoju úzkosť môžete liečiť a riadiť. Prinášame vám 7 osvedčených spôsobov, ako prekonať záchvaty paniky, keď k nim dôjde.
1. Dýchajte
Keď to na vás príde, zmení sa aj vaše dýchanie. Máte tendenciu dýchať veľmi plytko a rýchlo, čo zvyšuje aj tepovú frekvenciu. Je náročné uvoľniť sa v tomto stave a získať kontrolu nad svojim dýchaním. Ak ste už niekedy vyskúšali jogu, jednu z vecí, ktoré učí, je maximálna koncentrácia na dýchanie. Správne dýchanie má byť hlboké a prichádzajúce z vášho brucha. Pomalý nádych a výdych. Ak dokážete myslieť na túto techniku v záchvate paniky a zamerať sa len na svoje dýchanie, budete schopné získať kontrolu nad tepovou frekvenciou a ukončiť nepríjemný panický útok oveľa rýchlejšie.
2. Chopte sa svojich katastrofických myšlienok
Jedna negatívne zameraná, až katastrofická myšlienka, dokáže vyvolať panický záchvat. Každého z nás desí niečo iné. Myšlienka verejnej potupy, nepríjemné spomienky, bolesť, strach zo smrti. Nehanbite sa vyhľadať odbornú pomoc, prostredníctvom ktorej prídete na spúšťač vašej paniky. V danej situácii si tak oveľa lepšie uvedomíte, prečo pociťujete tie maximálne nepríjemné príznaky a začnete bojovať. Sama so sebou a s blúdnym kruhom vašich myšlienok. Najprv budete mať pocit, že z neho niet úniku, no vy to dokážete. Potrebujete len čas, sebazaprenie a silu.
Odporúčame prečítať: Čo kuchyňa dá: Domáca pomoc suchej pleti - masky
3. Odveďte pozornosť
Pri záchvate paniky sa zameriavame na určité symptómy, čím ich len podporíme a oni zosilnejú. Na zmiernenie stavu sa odporúča vykonávanie inej činnosti, ktorá vás rozptýli, zamestná vašu myseľ a prenesie sústredenosť z negatívnych pocitov na niečo iné. Ak šoférujete, zapnite si hudbu a nahlas spievajte. Pomáha aj žuvanie žuvačky, tanec, čítanie, jednoducho akákoľvek činnosť, ktorá posunie vaše zameranie na správne miesto a záchvat sa rozptýli oveľa rýchlejšie.
4. Elastická gumička
Ide o niečo podobné, ako je technika rozptýlenia. Pripravte sa dopredu a vyzbrojte ruku elastickou gumičkou. Keď pocítite silu panického záchvatu, gumičku natiahnite a pustite ju priamo na svoje zápästie. Bolesť preruší vaše myšlienky a odvedie pozornosť.
Odporúčame prečítať: Ako si správne vybrať okuliare podľa tvaru tváre?
5. Papierové vrecúško
Ak viete, že ste náchylné na stavy úzkosti, okrem kozmetickej taštičky si pribaľte do kabelky papierové vrecúško. Keď dôjde k nepriaznivému stavu, pomaly dýchajte do vrecúška. Dôležitá je maximálna sústredenosť.
6. Dôveryhodná osoba
Niekedy stačí oboznámiť tú správnu osobu. Informujte svojich najbližších o tom, čo prežívate a čím prechádzate. Ak ste v práci a príde to na vás, rozprávajte sa so svojím kolegom/kolegyňou, ktorým dôverujte. Ak vás úzkosť prepadne v situácii, kedy nemáte žiadnu blízku osobu pri sebe, píšte jej/mu správy. Nenechávajte si svoje trápenie pre seba. Ak bude vaše okolie dostatočne informované, ľahšie porozumie tomu, čo prežívate a poskytne vám pomoc.
Odporúčame prečítať: 7 dôvodov prečo si ráno dať do tela a tipy ako sa k tomu “dokopať“
7. Prechádzka alebo akákoľvek fyzická aktivita
Ak ste schopné povzniesť sa nad vašim súčasným stavom, pozbierať sa a vstať, vyrazte na prechádzku do prírody. Vezmite so sebou osobu, ktorej dôverujete, alebo psíka. Čaro prírody a jej liečivá sila pomôže odohnať nutkavé myšlienky a váš panický záchvat. Ak nemôžete opustiť svoju aktuálnu polohu, presmerujte svoju sústredenosť a energiu na niečo iné. Urobte si poriadok na pracovnom stole, vytrieďte nepotrebné veci, jednoducho sa venujte niečomu produktívnemu, činnosti, ktorá vás upokojí. Za úzkosť a paniku sa nemusíte absolútne hanbiť. Je to normálna vec spôsobená dobou, v ktorej žijeme. Ak vám tieto tipy nepomáhajú, mali by ste vyhľadať kvalifikovaného terapeuta. Neznamená to, že ste slabí. Opak je pravdou. Aj silné osobnosti niekedy potrebujú pomoc. Verte nám, čím skôr nad úzkosťou vyhráte, tým lepšie.
Odporúčame prečítať: Ako na to... Dopriať si prvoradé duchovné cvičenie
www.thinkstockphotos.com