Je tu nový rok a s ním pomaly, ale isto zase raz prichádza aj zimné skúškové obdobie. Pre niekoho prvé, pre niekoho možno už posledné...
Je pravdou, že jeho náročnosť závisí aj od požiadaviek konkrétnej školy či profesora, no veľkú zásluhu na jeho hladkom priebehu máme predovšetkým my so svojimi vedomosťami a správnym zadelením si jednotlivých priorít.
Takže, ako efektívne a hlavne bez ujmy na zdraví zvládnuť túto etapu vysokoškolského života? Prinášame vám zopár tipov - pre niekoho už možno notoricky známych, no nikdy si ich predsa nezaškodí znovu zopakovať a zaučiť nováčikov :)
1. Rozvrhnite si plán štúdia
Podľa študijného plánu a počtu predmetov určite viete, koľko skúšok vás tento semester čaká. V akademickom informačnom systéme si pozrite, na aké dátumy vám vyučujúci stanovili jednotlivé termíny a podľa nich si už na začiatku rozvrhnite celý svoj plán. Neprihlasujte sa však až úplne na posledný termín - ten si nechajte ako poistku v prípade, že by sa vám skúška nepodarila na prvýkrát.
Tento rozvrh je veľmi dôležitý, aby ste potom za pochodu nezistili, že sa vám nejaké termíny prekrývajú alebo že sa behom jedného dňa jednoducho na dve po sebe idúce skúšky naučiť nestíhate.
Odporúčame prečítať: Zdravé potraviny pre lepšie sústredenie
2. Vytvorte si vhodné podmienky
Aby ste boli produktívni, musíte sa cítiť dobre. A to platí aj pri učení. Urobte si pohodlie, osprchujte sa, najedzte sa, pustite si relaxačnú hudbu... ale samozrejme, netreba to ani preháňať, lebo takým štýlom sa k učeniu nedostanete nikdy. Sami by ste si mali vedieť povedať, že "teraz je to už ono".
Z vlastnej skúsenosti odporúčame: počas štúdia vypnúť mobil a odstrihnúť sa od internetu! Každý vieme, ako to inak dopadne... :)
Odporúčame prečítať: TEST: Dermacol Aroma Ritual antistresové telové mlieko
3. Samostatné alebo skupinové učenie?
Každému z nás vyhovuje iný štýl štúdia. Pokým niekomu veci lezú do hlavy iba za prítomnosti hrobového ticha a vyruší ho každé buchnutie či pípnutie, iný na učenie potrebuje skupinku ľudí, s ktorými sa navzájom v danej problematike utvrdzuje.
Skupinové štúdium môže byť produktívne, no len v prípade, že sa naozaj venujete učeniu a nie rôznym iným (zaujímavejším) veciam.
Odporúčame prečítať: Aj kôň vám môže dopomôcť ku vysnívanej postave
4. Čím začať?
Máte toho toľko, že od radosti ani neviete, kde začať? Tento bod vlastne dosť úzko súvisí s bodom 1. Počas roka ste určite postrehli, ktorý predmet je náročný a ktorý zvládnete "ľavou zadnou". Podľa toho si rozvrhnite termíny jednotlivých skúšok. Vedci vraj odporúčajú začať sa učiť najprv tie ťažké predmety a tie ľahké si nechať na koniec (ako čerešničku na torte).
Či to je naozaj dobrý spôsob, potvrdiť nevieme, no vlastná skúsenosť hovorí, že lepšie je na začiatok sa zbaviť toho ľahkého a povzbudiť sa tým do ďalšieho štúdia. Pretože - čo ak nám väčšinu času zaberú ťažké predmety a na tie ostatné nám už nezvýši čas?
Vyzerá to tak, že na svoj tajný spôsob zrejme budete musieť prísť sami.
Odporúčame prečítať: Zbaviť sa stresu? Jednoduchšie ako si myslíte
5. Zaslúžená odmena!
Po úspešnom absolvovaní ktorejkoľvek zo skúšok (či ľahkej alebo ťažkej) nezabudnite na náležitú odmenu :)
Veríme, že vám tieto tipy aspoň trochu pomohli a toto skúškové obdobie bude pre vás úspešné a utvorí tak ďalší kúsok skladačky, vedúcej k vášmu titulu.
Odporúčame prečítať: Holandsko – krajina veterných mlynov (časť 1/5)