Psychológovia, učitelia, tréneri... Všetci si to všimli. Generácia dnešných detí je úplne iná, ako boli ich rodičia. Ide totiž o technicky najbystrejšiu generáciu všetkých čias – pomaly si už batoľatá vedia cez YouTube nájsť na internete čokoľvek a žiaci prvého stupňa si do školy dokonca zvládnu pripraviť powerpointovú prezentáciu.
Lenže u mnohých rodičov akoby s jedlom rástla chuť. A tak latku toho, čo by ich ratolesti mali dokázať, stále zvyšujú. Pomáhajú však tým svojim deťom naozaj dosiahnuť viac? „Skôr naopak. Snahou o prílišné predbiehanie vývinu dieťaťu akoby sme mu odovzdávali neverbálne posolstvo: to, aký si, nie je dosť. Nehovoriac o tom, že vysoké nároky nezohľadňujúce vývinovú úroveň, osobnosť a záujmy, ako aj psychické či fyzické limity dieťaťa, môžu mať naň až devastačné dopady,“ hovorí psychologička Mgr. Viera Lutherová.
Zaujme ťa: Existuje závislosť na láske? Zisti, čo na to psychologička!
(Pre)chválené deti sa prestávajú snažiť
Podľa odborníčky následky neprimeraného tlaku neodstráni ani najnovší trend – chváliť, chváliť, chváliť, ktorý vychádza z toho, že sebavedomie je jeden z najdôležitejších predpokladov úspechu. „Najnovšie výskumy to totiž vôbec nepotvrdili. Naopak ukázali, že často chválené deti sa prestávajú snažiť a radšej k pochvale hľadajú čo najjednoduchšie cesty. Navyše, vykazujú menej uspokojenia z aktivít, ktorým sa venujú ako tie deti, ktoré za výsledok chválené nie sú. Zároveň sa ukazuje, že veľké sebavedomie nie je ani prevenciou pred rizikovým správaním či alkoholizmom. Naopak, často sa vyskytuje aj u delikventných detí,“ dodáva.
Pozri tiež: Prečo sa nám vzťahy rozpadajú? Prečo sa zvyšuje rozvodovosť?