Základné životné otázky, na ktoré by sme mali poznať vlastné odpovede (1. časť)

Celá budúcnosť je pred vami. Budujete svoju kariéru snov. Máte kopu plánov, čo so životom a predstavu, ako ich budete napĺňať. Tá posledná vec, nad ktorou by ste teraz chceli rozmýšľať je, čo budete robiť, keď naplníte svoje rodinné a kariérne ambície. Keď sa dôchodok zmení z abstraktného pojmu na vašu budúcnosť.

 

Hlavne žiadnu paniku! Dôchodok neznamená koniec sveta, koniec života, koniec ničoho. Práve naopak. Môže znamenať nové príležitosti, nové sny a nové plány. Môže mať šmrnc a štýl. Ale na to, aby sa to stalo realitou, si musíte už teraz odpovedať na týchto 5 lifestylových otázok:

 

 

1. Plánujete pracovať aj na dôchodku?

 

Ak je práca neoddeliteľnou súčasťou vášho života, mali by si premyslieť svoje ďalšie kroky po odchode na dôchodok. Ostanete pracovať pre tú istú spoločnosť, pôjdete na voľnú nohu alebo rozbehnete projekt, ktorý celý čas nosíte v hlave? Vaše rozhodnutie výrazne ovplyvní objem peňazí, ktorý budete mať na dôchodku k dispozícií. Pokiaľ je vaším snom skutočne odísť na zaslúžený odpočinok, treba sa na to začať dôkladne pripravovať počas aktívneho života. Aby sa odpočinok nezmenil na boj o prežitie.

 

Odporúčame tiež: Získajte finančnú samostatnosť v 4 jednoduchých krokoch

Základné životné otázky, na ktoré by sme mali poznať vlastné odpovede

Zdroj: Shutterstock®

2. Chcete sa odsťahovať?

 

Niekto sa chce vrátiť na miesta kde prežil mladosť, iný chce ísť za deťmi alebo na svoju obľúbenú chalupu. A čo vy? Treba si premyslieť, koľko peňazí si takáto zmena vyžaduje a ako sa potom zmenia životné náklady.

 

Predaj nehnuteľnosti, v ktorej vychovali deti a výber inej, ktorá bude viac vyhovovať vašim ďalším plánom, je bežná vec. V tomto procese si musíte zvážiť, či nebude potrebné splatiť hypotéku. V prípade, ak sú životné náklady vo vašej destinácii snov vyššie, ako súčasné, oplatí sa začať tvoriť rezervu čo najskôr, aby ste mohli realizovať zmeny bez komplikácií.

 

Odporúčame tiež:  10 sladkých a slaných toastových receptov

Základné životné otázky, na ktoré by sme mali poznať vlastné odpovede

Zdroj: Shutterstock®

3. Plánujete cestovať?

 

Cestujúci dôchodcovia nie sú len poznávacím znamením Ameriky. Návšteva vysnených miest po celom svete je súčasťou plánov pre mnohých budúcich dôchodcov. Ak radi cestujete a chcete v tom pokračovať aj po ukončení kariéry, započítajte to do svojich plánov. Vytvoriť si už dopredu dostatočnú rezervu, aby neskôr už nič nestálo medzi vami a vysnenými destináciami.

 

Nasadil som vám červíka do hlavy? V pokračovaní článku si povieme ďalšie dve otázky a čo urobiť, aby sa vaše odpovede stali plánom, ktorý aj zažijete.

 

Odporúčame tiež: Objatia - ako na nás pôsobia a prečo ich potrebujeme? 

Základné životné otázky, na ktoré by sme mali poznať vlastné odpovede

Zdroj: Shutterstock®

Tipy, ako úspešne narábať s peniazmi nájdete na stránke: InteligentneNaFinancie.sk

Chcete sa poradiť alebo máte otázku, na ktorú hľadáte odpoveď?

Napíšte nám na vitajte@inteligentnenafinancie.sk, radi vám odpovieme.

 

Odporúčame tiež:  S.O.S. Výpredaje – Ako zachrániť svoju peňaženku?

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

19.04.2016 06:16

pekny clanok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE