Akupresúra pre lepší spánok: Kde stláčať, aby ste spali ako bábätko?

Témou nespavosti sa na našom portáli zaoberáme pomerne často, pretože trápi veľmi veľa ľudí na svete a Slováci nie sú výnimkou. Niektoré štatistiky dokonca hovoria až o polovici slovenskej populácie, ktorá často v noci hodiny pozerá do steny a počíta ovečky v nádeji, že konečne zaspí. Ak na vás nezaberajú babské triky, dýchanie ani cvičenie, možno pre vás máme odpoveď. Pri problémoch so spánkom môže byť vaším vykúpením akupresúra!

Insomnia je vážny problém

Nespavosť, známa aj ako insomnia, môže byť vážnym zdravotným problémom vplývajúcim na kvalitu ľudského života. Nevyspatý človek môže postupne pociťovať problémy v osobnom aj pracovnom živote a dokonca sa môže postupne zhoršovať aj jeho zdravotný stav. Preto netreba poruchu spánku vôbec podceňovať. Pamätajte aj na to, že nespavosť sa prejavuje u každého inak. U niekoho sa objaví niekoľkokrát za týždeň, u niekoho trvá dlhé mesiace. Niekto má problémy so zaspávaním, iný človek sa môže zobudiť uprostred noci a nemôže znova zaspať. Akokoľvek je to vo vašom prípade, treba to riešiť.

Príznaky insomnie (nespavosti)

 • porucha zaspávanie (človek má problémy vôbec zaspať),
 • prerušovaný spánok,
 • nekvalitný spánok,
 • predčasné zobúdzanie v skoré ranné hodiny, 
 • pocit nedostatku energie po prebudení.

Príčiny nespavosti

 • zmena času
 • konzumácia ťažkého jedla, 
 • požívanie stimulujúcich nápojov (káva, alkohol, čaj),
 • nevhodné podmienky na spánok (svetlo, hluk,...),
 • dlhodobý stres,
 • nevhodná posteľ, matrac alebo vankúš, 
 • partnerské nezhody, 
 • problémy v práci.

Stláčam, stláčaš, stláčame

Akupresúra je liečebná metóda spočívajúca vo vyvíjaní tlaku na určité body na tele pacienta. Tento tlak by mu mal spôsobiť úľavu od rôznych problémov, medzi nimi dokáže podľa odborníkov skoncovať aj s nespavosťou. My vám ukážeme tri body, na ktoré by ste mali vyvíjať tlak v prípade, že ňou trpíte a tiež vám priblížime aj techniku.

Zaujme ťa: Ako si vybrať ekologické auto? Sú hybridy a elektromobily správnou voľbou?

akupresúrne body na ruke

Zdroj: Shutterstock®

Akupresúrny bod na ruke

Ak už nejaký čas ležíte bez výsledku na posteli a neviete zaspať, odporúčame vám začať s akupresúrou bodu na ruke, ktorá by vás mala upokojiť natoľko, aby ste jednoducho zaspali. Tento bod sa nachádza na pravej strane pod dlaňou. V tomto mieste je možné cítiť malú jamku.

Ako na to? Do bodu znázorneného červeným krúžkom (vyššie na fotografii) položte palec druhej ruky a mierne zatlačte. Pod týmto jemným tlakom začnite s krúživými pohybmi alebo s pohybmi zhora nadol. V tomto pohybe pokračujte 2 až 3 minúty. Nakoniec vyviňte mierny tlak na pravú stranu tohto bodu a potom na ľavú. Pokračujte na opačnej ruke.

akupresúrne body na chodidle

Zdroj: Shutterstock®

Akupresúrny bod na chodidle

Ak akupresúra bodu na ruke nezabrala, skúste akupresúru bodu na chodidle, ktorý znázorňuje červený krúžok na fotografii vyššie. Akupresúra tohto bodu by mala utlmiť energiu a priviesť telo do relaxačného stavu.

Ako na to? Usaďte sa do tej polohy, aby ste si dosiahli na akupresúrny bod na spodku chodidla. Prsty a palce stiahnite nadol, čo uvoľní kožu na ostatnej ploche chodidla. Stimulujte bod pod miernym tlakom krúživými pohybmi, využiť môžete aj pohyby zhora nadol, niekoľko minút.

akupresúrne body na zátylku

Zdroj: Shutterstock®

Akupresúrny bod na zátylku

Posledným účinným akupresúrnym bodom na privolanie spánku, ktorý si v tomto článku opíšeme, je bod na zátylku, teda dva, aby sme boli úplne presní. Kde ich presne nájdete, zobrazujú červené body na obrázku vyššie. Akupresúra týchto bodov upokojuje myseľ, prípadne dokáže zmierniť problémy s dýchaním, ktoré tiež môžu pôsobiť proti spánku.

Ako na to? Spojte si ruky za zátylkom tak, aby boli vaše prsty poprepletané a palce pritlačte na akupresúrne body znázornené vyššie. Vyviňte na ne tlak a začnite s krúživými pohybmi. Túto oblasť masírujte tak minútu.

Keď nič nezaberá...

Aj keď je akupresúra naozaj účinným pomocníkom v rôznych aspektoch života už tisíce rokov, ak u vás pretrváva problém so spánkom dlhodobo, mali by ste vyhľadať odbornú lekársku pomoc. V prípade, že tak neurobíte, riskujete vážne zdravotné problémy spojené s poruchami spánku, ako sú úzkosti a depresie, extrémne priberanie, zhoršená imunita či nesústredenosť a znížená mozgová činnosť.

Neprehliadni: Vedľajšie účinky kofeínu: Ako ich zmierniť a na čo si dať pozor?

Aktualizovaný článok: 29.3.2023

10 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.03.2019 08:14

Rada vyskúšam, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

06.03.2019 09:38

Vyskúšam.Možno to pomôže aj lepšie než voľnopredajné prípravky.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

06.03.2019 13:00

zaujímavé

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

06.03.2019 13:12

Ja som si tak stláčaním bolestivého miesta na chrbtici uvoľnila bolesť. Bodov na tele máme nespočetne veľa a akupresúra je naozaj účinná. Často to používam aj pri bolesti v hlave.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

06.03.2019 19:18

vyskúšam pri najbližšom splne mesiaca

Vaše meno:

Katarína Hrtúsová

Katarína Hrtúsová

07.03.2019 21:40

Tak toto určite vyskúšam. Dobrá rada každá rada.

Vaše meno:

Andrea Hrtúsová

Andrea Hrtúsová

21.03.2019 18:37

Toto musím vyskúšať.Vyzera to dosť jednoducho

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

29.03.2023 19:12

mám problém so spánkom, určite vyskúšam

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

30.03.2023 13:27

Dakujem za skvelé rady. Vyskúšam.

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

31.03.2023 13:59

Xxxrokov mám problém zo spánkom rada vyskúšam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE