Spíte počas celej noci? Môžete si zagratulovať, pretože kvalitný spánok je naozaj nenahraditeľný. Nespavosť (insomnia) patrí medzi najčastejšie spánkové problémy a poruchy spánku a dokáže nám poriadne zhoršiť kvalitu života.
Niektorí máme problém so zaspávaním, iní sa budia počas noci. Existujú teórie, ktoré sa zaoberajú týmito problémami. Jedna z nich, ktorá je inšpirovaná čínskou medicínou, objasňuje súvislosť medzi našimi orgánmi a spánkom.
Čo vedci zistili? Ako vnútorné orgány súvisia s nespavosťou? Čas, kedy spíte alebo sa prebudíte, vám môže pomôcť pri rozlišovaní zdravotných komplikácií. Práve nasledujúcim piatim časom by sme mali venovať najväčšiu pozornosť.
Primárna insomnia vs. sekundárna insomnia
- Primárna insomnia – ide o nespavosť, ktorá nie je spôsobená nejakou zjavnou príčinou.
- Sekundárna insomnia – ide o nespavosť, ktorej vznik súvisí s nejakou telesnou chorobou alebo zhoršeným psychickým stavom.
Odporúčame: Zázračná chlorella: Prečo by ste ju mali zaradiť do svojho jedálnička
Možné príčiny nespavosti s ohľadom na čas výskytu ťažkostí:
- Pokiaľ neviete zaspať a o desiatej večer ležíte v posteli a vaša energia je stále veľká, pravdepodobne ste poriadne vystresovaní. Povedzme si úprimne, kto v dnešnej dobe nezažíva stres? V tomto prípade nám môžu pomôcť relaxačné, meditačné cvičenia, prípadne joga.
- Ak sa vám aj podarí zaspať, ale stále sa prebúdzate medzi 11:00 a 01:00, môžete byť sklamaní. Podľa tradičnej čínskej medicíny je to čas, kedy je najviac aktívny žlčník, a ten je naviazaný práve na emóciu súvisiacu so smútkom a sklamaním. Slabá funkcia žlčníka sa môže prejavovať práve väčším strachom a pocitom zúfalstva.
- Prebudenie medzi 01:00 a 03:00 by malo údajne znamenať nahromadený hnev. Táto emócia je spojená s pečeňou. Môžete si všimnúť, že pokiaľ sa poriadne nahneváte, cítite bolesť práve v oblasti pečene.
- Čas medzi 03:00 a 05:00 sa viaže na pľúca. Nedostatočná funkčnosť pľúc, problémy s ich kapacitou či dýchavičnosť sú spojené s depresiou alebo smútkom. Mnohí ľudia majú pri veľkom smútku pocit, že sa udusia. V tomto neskorom nočnom čase sa vám preto telo snaží naznačiť, aby ste sa zamerali na všetko pozitívne, čo vás v živote obklopuje a napĺňa.
- Zobúdzate sa pravidelne medzi 05:00 a 07:00, aj napriek tomu, že vám nezvoní budík? Zrejme máte problémy s hrubým črevom. Chronická zápcha alebo naopak hnačkové ochorenia môžu byť dôvodom, že sa prebúdzate skôr, ako by ste chceli. V tomto prípade si treba dať pozor. Nie vždy nám postačia lieky, či zmena stravovacích návykov. Niekedy majú problémy s trávením súvis práve s naším emočným nastavením. Často je to stres a nervozita, ktoré sú spúšťačom hnačky či iného problému.
Odporúčame: Ako využiť aviváž v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!
Aké sú ďalšie najčastejšie príčiny nespavosti?
- nadmerný stres,
- rušivé faktory – hluk, svetlo, teplo v miestnosti,
- požívanie drog, alkoholu,
- fajčenie,
- zmeny biorytmu spôsobené nočnou prácou,
- nevhodné spánkové návyky, napr. pozeranie do obrazoviek vo večerných hodinách,
- dušené poruchy, depresia a úzkosť,
- chronické bolesti,
- kardiovaskulárne ochorenia,
- hormonálne zmeny (menopauza, tehotenstvo),
- kofeín pred spánkom,
- nevhodná strava pred spánkom,
- vyšší vek,
- zmeny v časových pásmach.
Tipy, ako zmierniť problémy s nespavosťou:
- Udržiavajte pravidelný spánkový rozvrh: Choďte spať a zobuďte sa každý deň v rovnakom čase, vrátane víkendov. To pomáha nastaviť váš vnútorný biorytmus.
- Vytvorte si pohodlné spánkové prostredie: Miesto, kde spíte, by malo byť tiché, tmavé a chladné. Investujte do pohodlného matraca a vankúša.
- Obmedzte svetlo pred spaním: Svetlo, najmä modré svetlo z obrazoviek a smartfónov, môže narušiť produkciu melatonínu, hormónu spánku. Zvážte obmedzenie používania elektronických zariadení pred spaním.
- Vyhýbajte sa ťažkým jedlám a kofeínu pred spaním: Jesť ťažké jedlá alebo piť kofeín niekoľko hodín pred spaním môže spánok narušiť. Je lepšie zvoliť ľahkú večeru.
- Zbavte sa stresu a úzkosti: Relaxačné techniky, ako je meditácia, hlboké dýchanie alebo joga, môžu pomôcť znížiť stres a úzkosť pred spaním.
- Znížte fyzickú aktivitu pred spaním: Príliš intenzívna fyzická aktivita tesne pred spaním môže spánok znepríjemniť. Skúste cvičiť niekoľko hodín pred spaním.
- Skúste bylinky: Tradičná medicína odporúča mätu, levanduľu, valeriánu, ľubovník, šalviu a ďalšie. Používať ich možno formou čajov ak extraktov v kapsuliach.
Aktualizované na 03. 10. 2023