Mungo fazuľky, chuťou pripomínajúce hrášok, poznáme aj ako zelenú sóju. Sú to malé, olivovo-zelené fazule, ktorých domovom je India. Ide o mimoriadne zdravú, výživnú a ľahko stráviteľnú strukovinu so svojou špecifickou arómou. Mungo fazuľa je plná živín, ako vápnik, železo, draslík, horčík, kyselina listová, vláknina a vitamín B. Máte s ňou vlastnú skúsenosť? Pozrite sa, prečo by ste mungo fazuľu mali zaradiť do svojho jedálnička!
Naklíčené zdravie na tanieri
Nechajte si mungo fazuľky naklíčiť, čím zvýšite obsah vitamínov a nenasýtených mastných kyselín až o neuveriteľných 150%! Mungo fazuľky sú ideálnou prísadou do šalátov, polievok, rôznych zeleninových jedál, no jednoznačne najviac živín a vitamínov majú v naklíčenej forme. Tým, že pochádzajú z Indie, výborne sa k nim hodí kari korenie.
Pri bežnom použití v kuchyni, bez klíčenia, môžete mungo fazuľky používať rovnako ako iné strukoviny. Pred varením je potrebné ich namočiť na niekoľko (aspoň desať) hodín. Po zliatí sa mungo fazuľa varí asi 45 minút. Počas varenia fazuľu nemiešajte a osoľte ju až po uvarení.
Zaujme ťa: Toto je prvá pomoc pri prejedení sa. Pomôž si prírodne!
Mungo fazuľky sú výborné v rôznych nátierkach, dressingoch, s jogurtom, ale pokojne si nimi môžete obložiť aj pečivo. Narozdiel od ostatných strukovín, mungo fazuľa nespôsobuje nadúvanie. Vhodná je aj pre malé deti alebo kojace mamičky. Pozoruhodným prínosom mungo fazuliek je vysoký obsah bielkovín a keďže nezvyšujú cukor v krvi, sú vhodné aj pre diabetikov.
Takisto výrazne pomáhajú pri chudnutí a zvyšujú obranyschopnosť pred vírusmi a infekciami. Mungo fazuľa je zároveň skvelá prevencia proti rakovine.
Mungo fazuľa ako všestranný liek
Pravidelná konzumácia mungo fazule reguluje menštruáciu a môžete ju jesť aj v tehotenstve. Zaradiť mungo fazule do svojho jedálnička znamená posilniť si imunitu, trávenie, vylučovanie a chrániť svoje telo pred voľnými radikálmi. Viete si pripraviť klíčky z mungo fazule? Je to veľmi jednoduché. Na jednu šálku fazule pripadá pol litra vody. Mungo fazuľky premyte vodou, nasypte do nádoby alebo špeciálnej misky na klíčenie a zalejte pol litrom odstátej alebo prevarenej vody.
Približne na 15 hodín odložte prikrytú nádobu (ideálne plátnom) na tmavé a suché miesto. Následne vodu vylejte, fazuľky prepláchnite, ale už ich nenechávajte ponorené vo vode. Nádobu znova prikryte a umiestnite na tmavé miesto. Tento postup by ste mali celkovo zopakovať tri dni po sebe, avšak premývajte aspoň dvakrát denne, aby ste zabránili hnilobnému procesu a plesniveniu fazule.
Klíčky by sa mali objaviť približne šesť hodín po prvom premytí. Opláchnite ich aj pred samotnou konzumáciou. Klíčky, vhodné na konzumáciu, by mali mať jeden až dva centimetre. Mungo fazuľa je dostupná takmer v každej predajni so zdravou výživou, ale dnes už aj v mnohých bežných potravinách. Objavte jej čaro aj vy!
Neprehliadni: Vieš, čo nedávať do práčky a prečo? Toto musíš ovládať!