Toto sú chutnejšie a zdravšie varianty bežných potravín

Aj vy ste na sebe spozorovali akúsi tendenciu obracať sa chrbtom nezdravým potravinám a sústreďovať pozornosť na to, čo je zdravé, kvalitné, výživné, prospešné, prírodné (takto by sme mohli pokračovať donekonečna)? Doba sa zmenila, našťastie, a tak zrazu máme na výber. Je len na nás, či si zvolíme škodcov a chorobu alebo kvalitu a zdravie. My hlasujeme za možnosť B. Ak aj vy, pozrite sa, ktoré zdravšie varianty bežných potravín môžete začať používať už dnes!

Lasagne >>> cuketa

Milujete lasagne a neviete sa ich vzdať? A čo tak nahradiť ich natenko nakrájanými plátkami cukety? Celý pokrm tak výrazne získa na chuti, o tom, že ide o oveľa zdravší variant, snáď hovoriť netreba.

Ryža >>> quinoa

Plodina s exotickým názvom pripomína kuskus alebo proso a je bohatým zdrojom vitamínov, vlákniny, horčíka či kyseliny listovej. Príprava quinoy je veľmi jednoduchá, navyše oceníte jej mierne orieškovú chuť. Táto bezlepková obilnina sa nazýva aj takzvané zlato Inkov.

Cukor >>> med

Medom nemusíte sladiť len čaj, ale pokojne aj kávu, koláče, kaše, dokonca aj omáčky alebo šaláty. Narozdiel od cukru je totiž zdrojom minerálov a vitamínov, ale pozor – nesnažte sa ho zohrievať na viac, ako 40 °C. Ak vám však med príliš nevonia, prípadne patríte medzi alergikov, rovnako zdravou alternatívou cukru je aj stévia.

Zaujme ťa: Vyprážaná cuketa v trojobale - klasika, ktorá nikdy nesklame

cuketové lasagne

Zdroj: Shutterstock®

Ovocný jogurt >>> biely jogurt

Ak si kúpite ovocný jogurt, dostávate do tela obrovské množstvo rôznych aditív, ktoré majú od ovocia naozaj na míle ďaleko. Nahraďte ho teda poctivým bielym jogurtom, ktorý si môžete dochutiť domácim džemom alebo medom a orieškami či hrozienkami.

Kravské mlieko >>> mandľové mlieko

Mlieko je niečo, čo si môžete pokojne a jednoducho vyrobiť aj samy doma a nemusíte byť pritom žiadny farmár a chovateľ dobytka. Nahraďte živočíšne mlieko tým rastlinným, či už mandľovým, kokosovým, makovým alebo konopným.

Zemiakové pyré >>> pyré z karfiolu alebo petržlenu

Je to úplne jednoduché – karfiol alebo petržlen uvarte domäkka a roztlačte. Zdravé pyré – áno, o poznanie zdravšie, než zemiakové – bude na svete.

biely jogurt

Zdroj: Shutterstock®

Biela múka >>> kokosová múka

Kokosová múka je plná vlákniny a minerálov a hoci nie vždy je možné nahradiť ňou klasickú pšeničnú múku, minimálne pri pečení si na ňu pokojne zvyknite. Ide rozhodne o zdravšiu alternatívu.

Džús >>> čerstvá šťava

Asi nemusíme nijako extra zdôrazňovať, aký veľký rozdiel je medzi týmito dvoma nápojmi. Uznávame, otvoriť džús je podstatne rýchlejšie a pohodlnejšie, ako odšťavovať čerstvé ovocie alebo zeleninu, ale výsledok tejto námahy určite stojí za to. Nielen s ohľadom na zdravie a obsah nápoja, ale aj na umelú verzus poctivú chuť.

Strúhanka >>> mleté mandle

Zrejme sa vám teraz prekrútili oči pri predstave, koľko stojí balíček strúhanky a aká je cena mletých mandlí. Lenže, ak vám prezradíme, že klasický trojobal výrazne podporuje proces kvasenia v črevách, stále sa na tento variant budete pozerať cez peniaze? Namiesto mletých mandlí však môžete použiť aj chia semienka.

Odporúčame: Divoké paradajky: Takto si ich môžeš vypestovať sama!

zdravšie potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Zemiakové hranolky >>> zelerové hranolky

Dovolíme si tvrdiť, že keby vám niekto zaviazal oči a nechal by vás ochutnať zelerový hranolček, nespoznali by ste rozdiel medzi ním a tým zemiakovým. Rozdiel, a to podstatný, však pocíti vaše telo, ktoré sa vám za tento zdravý variant rozhodne poďakuje.

Zemiakové čipsy >>> nesolené arašidy

Ani vy si neviete predstaviť večerný film bez niečoho slaného? Ideálne je siahnuť po nelúpaných konopných semienkach, ale keďže nechceme byť extrémisti, skúste čipsy na začiatok nahradiť aspoň arašidmi, samozrejme nesolenými, prípadne popkornom bez maslovej príchute.

1 komentár
Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

14.05.2018 09:18

celkom to dodrziavame, len zemiakovu kasu odlahcujeme cviklou a mame ju aj peknu ruzovu ....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE