Zaujímavosti o maku, o ktorých si možno ani netušila! Čím prekvapí?

Poznáte všetky zaujímavosti o maku? Ak ho milujete a neviete si bez makovej štrúdle či šúľancov s makom predstaviť život, potom vás určite zaujme, čo všetko toto čierne zlato obsahuje a na čo je dobré. Keď sa povie mak, mnohým z vás ako prvé napadne ópium. Mak jednoznačne patrí medzi najzdravšie potraviny na svete, preto by ste mu mali venovať veľkú pozornosť a ak ste to ešte nespravili, zaraďte túto zdravú pochúťku do svojho jedálnička.

 

Mak má najvyšší podiel vápnika zo všetkých potravín

Mak siaty pozná ľudstvo už tisícky rokov. Ukrýva v sebe najvyšší podiel vápnika a prospešných vitamínov, minerálov či nenasýtených mastných kyselín. Je mimoriadne pozoruhodné, že mak obsahuje až dvanásťnásobne viac vápnika než mlieko a trikrát viac ako syry. Z minerálov stojí za zmienku mangán, meď, fosfor a železo. Spomedzi vitamínov obsahuje mak vitamín B1, B2, B3, E aj C. Obsahuje aj vzácnu kyselinu listovú. Všeobecne známym faktom je, že mak je vo viacerých krajinách zakázaný, a to pre jeho obsah ópia. 

 

Neprehliadni: Toto je recept, ako si udržať zdravé a pevné kosti celý život!

mak a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Pestovateľov maku je čoraz menej

Mak siaty je rastlina, náročná na pestovanie, preto počet jeho pestovateľov stále viac a viac klesá. Mak by ale rozhodne nemal chýbať v jedálničku budúcich mamičiek, ako aj ľudí s osteoporózou. Má upokojujúce účinky a je skvelým pomocníkom na udržanie zdravých vlasov, nechtov alebo zubov (pomáha predchádzať zubnému kazu). Vďaka obsahu kyseliny olejovej výrazne prospieva pamäti a znižuje krvný tlak. Vedci zároveň preukázali blahodarné účinky maku pri prevencii rakoviny prsníka. Neodporúča sa však konzumovať ho vo veľkom množstve, pretože vtedy môže spôsobiť nevoľnosť.

čo obsahuje mak

Zdroj: Shutterstock®

Mak odkysľuje organizmus a znižuje cholesterol

K pozitívnym účinkom maku na ľudský organizmus nepochybne patrí podpora vyprázdňovania, odkyslenie organizmu, zníženie cholesterolu, ako aj podpora krvotvorby či liečba ekzémov a vyrážok. Často sa vyskytuje v kozmetike, ako súčasť krémov, balzamov či kondicionérov na vlasy. Mak – to nie sú len prekrásne ostročervené kvety, ale predovšetkým zdroj sily a vitality. V minulosti bol hlavným symbolom bohatstva a hojnosti. Vedeli ste, že najväčší producent maku na svete je Česká republika? Zaujímavosťou je aj to, že odvar z okvetných lístkov maku sa už v dávnej minulosti používal proti dráždivému kašľu.

 

Pozri aj: Ako rozpoznať nedostatok železa v krvi? Takéto sú príznaky anémie!

prečo jesť mak

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si makové mlieko!

S makom sa môžete stretnúť aj v aromatických a masážnych zmesiach. V takejto forme tlmí bolesť hlavy a prináša pokojný spánok. Stretli ste sa však s makovým mliekom? Je to dokonalý pomocník, napríklad na prevenciu osteoporózy. Viete, ako si ho môžete jednoducho doma pripraviť? My vám to prezradíme.

 

Budete potrebovať:

  • mak
  • vodu

Do pohára alebo fľaše vsypte mak a zalejte vodou v pomere 1:5. Nechajte odstáť počas noci, pri izbovej teplote. Na druhý deň zmes rozmixujte a preceďte. Vzniknuté makové mlieko si môžete osladiť medom alebo použiť na výrobu kakaa. Toto mlieko je zásadité, takže neprekysľuje organizmus. Makové mlieko by mali pravidelne piť ženy pred alebo v menopauze, tehotné ženy, ale aj ľudia, ktorí majú ťažkosti so žlčníkom a pankreasom. 

prečo je mak zdravý

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšou vzácnosťou, spojenou s makom, je makový olej. Ten však ópium neobsahuje, vyrába sa totiž zo zrelých semiačok. Na ľudský organizmus má makový olej priam zázračné účinky a je lisovaný za studena zo sivomodrého maku. Funguje tiež ako skvelý pomocník pri podráždení pokožky.

 

Zaujme ťa: Toto sú originálne šálky na espresso. Vychutnaj si kávu ešte viac!

17 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

10.03.2018 07:12

mak mám veľmi rada, len občas to nezvláda moje trávenie a robí mi šarapatu

Vaše meno:

benynka

benynka

10.03.2018 10:05

milujem všetko makové, ešte aj obyčajnú makovku a neviem si predstaviť že je mak v niektorých krajinách zakázaný

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

10.03.2018 16:00

zbožňujem mak, odjakživa

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

10.03.2018 16:53

makové ja môžem, najlepšia je maková štrúdľa od mojej mamy :-)

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

10.03.2018 18:06

Mak milujeme všetci..

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

10.03.2018 18:08

Mak je u nás veľmi obľúbený, žiaľ, je pravdou, že pestovateľov je čoraz menej, v posledných rokoch sa ani mne nedarí kvôli horúčavám veľmi dopestovať.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

10.03.2018 18:33

Mak milujem .. Veľmi rada pečiem makové koláče. Prednedávnom som upiekla fantastickú makovú tortu . Kupujem makový závin .. Nevedela som ,že má toľko veľa vápnika, horčíka, B-éčka .. !! Jedla som ho stále a aj stále budem ..

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

10.03.2018 19:34

mak v našom jedálnom lístku nechýba,všetci ho ľúbime,či už v štrúdle,alebo v šúľancoch.Ked chcem rýchlu večeru,posypem ním cestoviny poliate maslom.Ked som bola malá,tak som si robila z makového kvetu "panenky".Makový kvet bola sukienka...

Vaše meno:

Jana Š.

Jana Š.

10.03.2018 22:15

makový závin a rezance s makom si vždy vychutnám:)

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

11.03.2018 00:13

Mak je skrátka zázrak.

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

11.03.2018 09:14

Mak zboznujeme. Ci do kolacov alebo na cestoviny. Babka pestovala mak ked som bola mala. Nebolo vacsej dobrotky

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

12.03.2018 13:26

makový koláčik,štrúdla,slíže,proste všetko z maku je naj,naj naj...

Vaše meno:

Andrea Petrušková

Andrea Petrušková

13.03.2018 12:42

Mám rada mak a neodolám mu - a dočítala som sa že je aj proti osteoporóze - tak určite poradím ďalším, ktorí s tým majú problémy - nech vyskúšajú tento zázračný prírodný liek

Vaše meno:

Erika Podskubová

Erika Podskubová

21.03.2018 18:46

mak mám rada,moja mama robí perfektné makové kolače z kysnutého cesta

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

22.03.2018 17:17

mak milujem ale makové mlieko mi nesadlo

Vaše meno:

Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

30.03.2018 09:06

Mám rada hlavne biely mak, chutí tak orieškovo.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.01.2019 15:44

Milujem všetko makové mňamký

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE