Stáva sa vám to občas alebo chodíte spávať pravidelne s mokrými vlasmi, ktoré ste si na noc čerstvo umyli a únava alebo lenivosť spôsobila, že ste sa už nedopracovali k ich vysušeniu? My vám v nasledujúcich riadkoch zhrnieme nepríjemné fakty o tom, prečo by ste to už za žiadnych okolností nemali robiť. Dôsledky spánku s vlhkými vlasmi vás prekvapia. Možno ani netušíte, aké problémy vás môžu postihnúť. A čo keď s nimi už aj bojujete a neviete o tom, čo bolo spúšťačom problému? Poďte sa teda na to pozrieť.
Prechladnutie a bolesti hlavy
Asi prvým, čo vám prirodzene napadne, keď sa zamyslíte nad rizikami spánku s mokrou hlavou, je prechladnutie. Áno, môžeme začať práve prechladnutím, nakoľko najmä v tomto už pomerne chladnom období je zrejmé, že studený vzduch nebude mať na mokré vlasy a taktiež vlhkú pokožku hlavy priaznivý zdravotný vplyv, ba práve naopak. Nečudujte sa teda, keď sa ráno prebudíte s nádchou. A nielen to! Teplotné rozdiely, ktoré sa počas spánku ešte viac zvýrazňujú, nakoľko sa prirodzene zvyšuje aj teplota tela, dokážu spôsobiť okrem prechladnutia aj nepríjemné bolesti hlavy.
Pozri aj: Čo spôsobuje spánok pri svetle? Je to hrozba nielen pre deti
Ochrnutie tváre!
Už spomínané zdravotné problémy však nie sú zďaleka tým najhorším, čo vás môže postihnúť, keď zaspíte s vlhkými vlasmi. Hrozí totiž aj ochrnutie tváre, resp. nervov v tejto oblasti, čo má za následok napríklad opuch, ale predovšetkým neschopnosť hýbať svalmi na tvári. Čiže aj obyčajný úsmev alebo napitie sa z pohára budú nerealizovateľné. Po tejto diagnóze s názvom Bellova obrna sa budete musieť vyvarovať všetkého studeného, počínajúc prievanom a zmrzlinou končiac. A liečenie sa z Bellovej obrny býva veru dlhodobým procesom. Naozaj nič príjemné.
Infekcia – plesňové ochorenia kože
Mokré vlasy, mokrá pokožka hlavy, mokrý vankúš či uterák na hlave – jednoducho ideálne prostredie na množenie sa baktérií, ktoré vám môžu v zápätí „osladiť“ život infekciou. Vo vlhkom prostredí sa darí predovšetkým plesniam, ktoré nemajú problém napadnúť ani pokožku hlavy. Zdravá vlasová pokožka by mala byť biela, no pokiaľ registrujete svrbenie, pálenie, tvorbu šupiniek či lupín alebo začervenanie pokožky, môže ísť práve o plesňové ochorenie, ktoré vám za spánok s vlhkou hlavou rozhodne nestojí!
Aj krása vlasov je v ohrození
Okrem zdravotných problémov má spánok s mokrou hlavou za následok aj zhoršenie kvality samotných vlasov, teda poškodenie ich krásy. Určite treba spomenúť aj fakt, že ak ste išli spať s mokrými vlasmi, s veľkou pravdepodobnosťou budete mať potrebu čím skôr si ich znova umyť. Prečo? Mokré vlasy počas spánku pritiahnu svojou vlhkosťou, resp. „nachytajú“ na seba všetky nečistoty z vankúša (aj tie okom neregistrovateľné), a preto bude aj pocit ich čistoty rýchlo preč. Okrem toho sa rýchlejšie umastia a asi už ráno po prebudení nebudú ani extra voňať, ale skôr naopak.
Mokré vlasy sú viac náchylné na poškodenie, preto im počas prevaľovania sa v posteli a šúchania hlavy o vankúš s veľkou pravdepodobnosťou spôsobíte ujmu. Neminie vás tak krepovitosť, štiepenie, lámanie a celkové oslabenie vlasov, čo môže neskôr spôsobiť aj ich vypadávanie.
Ak to teda na záver zhrnieme, to najmenšie a najmenej hrozivé, čo sa vám môže stať po tom, čo pôjdete spať s vlhkými vlasmi, je to, že si ich ráno nebudete vedieť rozčesať. A to najhoršie... to už predsa teraz viete.