Ignorovať prejavy syfilisu sa nevypláca: Môže sa to skončiť zle

Ochorenie, nazvané syfilis, bolo mimoriadne rozšírené počas renesancie a to výrazne medzi šľachticmi, vladármi či rôznymi velikánmi. Údajne ním trpel i Henrich VIII., slávny anglický kráľ z rodu Tudorovcov, ktorý mal niekoľko manželiek, pričom niektoré z nich dal i popraviť.

Dnes zaraďujeme syfilis medzi celosvetovo rozšírené pohlavne prenosné ochorenia. Liečbu tejto choroby pritom nie je vhodné podceniť, pretože môže podnietiť rozvoj i vážnych zdravotných komplikácií. Dnes vám prezradíme, aké sú prejavy syfilisu, ako sa lieči a ako sa pred ním chrániť.

Odporúčame: Bolesti v okolí panvy: Vieš, ktoré vážne choroby signalizujú?

Treponema pallidum

Zdroj: Shutterstock®

O aké ochorenie ide?

Syfilis, inak známy aj ako lues, je infekčné a pohlavne prenosné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria, nazvaná Treponema pallidum. Tá bola objavená tímom lekárov v roku 1905. Tento parazit špirálovitého tvaru sa do tela dostáva najmä cez pokožku a sliznice a to genitálnu, rektálnu i sliznicu ústnej dutiny. Prechádza až do lymfatických ciest aj krvného obehu a postupne sa šíri v celom tele. Prenos môže nastať pri pohlavnom styku či z infikovanej matky na dieťa počas tehotenstva. V tomto prípade sa hovorí o takzvanom vrodenom syfilise.

Inkubačná doba syfilisu je rôznorodá. Môže ísť o 10 dní i niekoľko mesiacov. Kedysi išlo o akútne ochorenie, ktoré končilo smrťou infikovaného. Syfilis však postupne nabral skôr chronický charakter. Prechádza niekoľkými štádiami a vyvíja sa dlhodobo, pokojne i dlhé roky. Len pre zaujímavosť, toto ochorenie sa do Európy údajne dostalo s moreplavcami koncom 15. storočia a výrazne sa rozšírilo v pomerne krátkom čase. Možnosti liečby syfilisu sa rázne zlepšili až po objavení penicilínu.

príznaky syfilisu

Zdroj: Shutterstock®

Pri týchto prejavoch zbystrite pozornosť!

Táto choroba primárne napáda pohlavné orgány, no tiež srdce, kožu, mozog alebo miechu. V prvej fáze syfilisu sa v mieste vstupu infekcie vytvára tvrdý vred. V mnohých prípadoch sa vyskytne práve na pohlavných orgánoch, prípadne aj na perách, prsníkoch či v ústnej dutine. Nebýva bolestivý a môže dokonca i zmiznúť, no to neznamená vyliečenie. Následne dochádza k zväčšeniu lymfatických uzlín, ktoré sú zvyčajne tiež nebolestivé. Po niekoľkých týždňoch od infekcie prechádza ochorenie do ďalšieho štádia. Vtedy sa baktérie dostávajú do celého tela pomocou krvných aj lymfatických ciest.

Táto fáza ochorenia je charakteristická i ďalšími kožnými prejavmi. Typický je výsev vyrážok, ktoré nemusia svrbieť ani bolieť. Tieto výsevy niekedy ustupujú a opakovane sa objavujú. Pridať sa k nim môže únava, bolesti hlavy i zvýšená teplota. Niekedy sa objavujú i zapáchajúce bradavice, mokvavé pupienky, vypadávanie vlasov či poruchy tvorby pigmentu v podobe bielych fľakov na krku i v okolí podpazušia. V ústnej dutine bývajú prítomné červené fľaky a niektorých infikovaných neminú ani bolesti hrdla či problémy s prehĺtaním. V priebehu rozvoja ochorenia sa však môžu dostaviť i obdobia bez viditeľných príznakov.

liečba syfilisu

Zdroj: Shutterstock®

Neliečenie syfilisu vážne ohrozuje organizmus

Neliečený syfilis prechádza zvyčajne po niekoľkých rokoch do tretieho štádia, kedy je už ochorenie len veľmi málo infekčné. Na koži sú prítomné tuhé uzly a hrbolce, ktoré sa môžu zmeniť na vytekajúce vredy. Vyskytujú sa na tvári či v ústnej dutine a tvoria sa aj vo vnútorných orgánoch. V tejto fáze ochorenia môže dôjsť až k vážnemu poškodeniu viacerých orgánov. Pri zasiahnutí centrálnej nervovej sústavy sa objavujú poruchy koordinácie pohybov, zmeny nálad či psychiatrické príznaky. V najzávažnejších prípadoch postihnutého trápia bolesti hlavy, pálčivá bolesť končatín či depresie. Neliečenie syfilisu nakoniec končí i smrťou.

Pri výskyte vyššie uvedených prejavov je preto veľmi dôležité konzultovať zdravotný stav s lekárom. Súčasťou liečby je podávanie antibiotík a to v mnohých prípadoch práve spomínaného penicilínu. Liečivo je zvyčajne aplikované injekčne priamo do svalu. V prípade podozrenia je tiež možné urobiť si domáci test na syfilis, ktorý sa dá zakúpiť v lekárni. Je nutné dodať, že takýto test nenahradí vyšetrenie lekárom a jeho výsledok nemusí byť 100 %-ný. Pred syfilisom je však potrebné sa v prvom rade chrániť. Prevencia v sebe zahŕňa monogamiu, dodržiavanie zásad bezpečného sexu a najmä používanie kondómov.

Odporúčame: Najrýchlejší spôsob šúpania zemiakov? To musíš vidieť!

1 komentár
Monika Filípková

Monika Filípková

28.09.2018 09:02

Z tohto článku som sa poučila, nevedela som, že má až toľko príznakov.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE