Krvné zrazeniny v menštruačnej krvi – sú normálne, alebo značia problém?

Ženy sa v súvislosti s menštruáciou neraz stretávajú s viacerými problémami. Niektoré trápi nepravidelná menštruácia, iné jej dlhšia absencia, čo tiež nazývame amenorea. Kým mnohé ženy o svojich dňoch ani nevedia, iné trápi silné krvácanie či menštruačné kŕče. A nemožno zabúdať na to, že nemalé percento dievčat a žien si tiež pravidelne prechádza predmenštruačným syndrómom a všetkými telesnými a psychickými ťažkosťami, ktoré s ním súvisia. Niekedy sa však môže objaviť aj problém s akýmisi zrazeninami v menštruačnej krvi. Ide o normálny jav, alebo to môže v niektorých prípadoch signalizovať vážnejší zdravotný problém?

Pozri aj: Ďatelina lúčna v hlavnej úlohe: Tento ďatelinový sirup zaženie mnohé neduhy

menštruácia

Zdroj: Shutterstock®

Ako bežne vyzerá menštruačná krv?

Presne stanoviť, ako by mala vyzerať menštruačná krv a koľko by jej malo byť, nie je úplne možné. U jednotlivých žien môžu byť pozorované isté odchýlky, ktoré sú však úplne normálne. Vo všeobecnosti je však potrebné povedať, že menštruačná krv sa od normálnej krvi líši, a to v prvom rade zložením. Menštruačná krv pozostáva z krvi, taktiež obsahuje starú výstelku maternice, hlien aj neoplodnené vajíčko.

Zloženie sa však môže sčasti meniť napríklad v závislosti od veku ženy, od dňa menštruácie a v podstate aj od jedného cyklu k druhému. Jej objem počas celej jednej menštruácie môže predstavovať asi 50 až 80 ml krvi. Čo sa týka farby, tá môže byť za normálnych okolností jasnočervená, tmavočervená, ale aj hnedastá až čierna.

 • Jasnočervená krv je spravidla čerstvá krv, ktorá telo opustila rýchlo a v krátkom čase. Ide o najbežnejšiu a prirodzenú farbu menštruačnej krvi.
 • Tmavočervená krv je počas menštruácie rovnako bežná. Ide však obvykle o staršiu krv, žena ju môže spozorovať napríklad ráno po spánku.
 • Hnedastá až čierna krv predstavuje rovnako staršiu krv, môže to byť dokonca krv, ktorá zostala v nejakom záhybe z predošlej menštruácie. Bežne sa však vyskytuje aj na konci menštruácie.

Okrem toho môžeme ešte spomenúť, že menštruačná krv by nemala mať nejaký špecifický alebo veľmi výrazný zápach. Ak sa zápach počas menštruácie objavuje, poukazovať môže na infekciu, prípadne nedostatočnú hygienu. Objaviť sa môže napríklad v prípade, ak tampón zostáva zavedený v pošve dlhý čas. 

menštruačná krv

Zdroj: Shutterstock®

Môžu zrazeniny v menštruačnej krvi značiť problém?

V súvislosti s menštruačnou krvou možno posudzovať ešte jej hustotu. Jej hustota je niekedy riedka až vodová, čo je spôsobené rýchlym odtokom krvi. Najčastejšie však je jej konzistencia rôsolovitá, čo je spôsobené prímesou cervikálneho hlienu. V niektorých prípadoch však možno v krvi nájsť aj menšie alebo väčšie zrazeniny. Za bežných okolností je ich výskyt najmä príznakom náročnejšej menštruácie a silnejšieho krvácania. Bežne sa menštruačná krv nezráža vo vnútri tela, ani mimo neho. Pri veľmi silnej menštruácii však môže dochádzať k narušeniu, respektíve nedostatočnej činnosti mechanizmov zabraňujúcich zrážanie, a tak vznikajú zrazeniny. 

Viditeľné zrazeniny v menštruačnej krvi majú hrubšiu textúru a konzistenciu podobnú želé, môžu byť svetlejšej farby, no často sú tmavočervené alebo skoro čierne. Ojedinelý výskyt menších zrazenín v krvi je bežný a nemusí poukazovať na žiaden iný zdravotný problém. Na pozore sa však treba mať v prípade, ak sú zrazeniny veľmi veľké (väčšie ako 2,5 cm), objavujú sa často a sú sprevádzané neobvykle silnou menštruáciou (pri ktorej je potrebné hygienické potreby meniť aj každú jedno alebo dve hodiny).

Veľké a časté zrazeniny v menštruačnej krvi môžu poukazovať na nasledujúce zdravotné problémy:

 • polypy (nezhubné výrastky na sliznici) alebo myómy (nezhubné nádory) na maternici,
 • endometrióza,
 • hormonálna nerovnováha,
 • zväčšená maternica alebo hrubá sliznica maternice,
 • poruchy krvácania,
 • spontánny potrat (často hlavne v skorom štádiu tehotenstva).

Odporúčame: Predmenštruačná dysforická porucha (PMDD) – môže byť ešte niečo horšie ako PMS?!

problémy s menštruáciou

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na anémiu!

V súvislosti s krvnými zrazeninami a najmä veľmi silným menštruačným krvácaním sa môžu objaviť isté komplikácie. U žien so silnou menštruáciou je prítomné vyššie riziko rozvoja anémie z nedostatku železa v dôsledku zvýšených krvných strát. Chýbajúce železo, ktoré je potrebné na výrobu nových zdravých krviniek, je preto potrebné telu dopĺňať, a to napríklad vo forme výživových doplnkov, alebo prostredníctvom stravy. Medzi zdroje železa radíme pečeň, hovädzie mäso, špenát, červenú repu, šošovicu, hrach aj jahody.

Anémia sa môže prejavovať nasledovne:

 • nadmerná únava a slabosť,
 • závraty a točenie hlavy,
 • dýchavičnosť,
 • bledá pokožka,
 • nechutenstvo,
 • studené ruky a nohy,
 • padanie vlasov,
 • zápcha,
 • chudnutie.

Kedy neodkladať gynekologické vyšetrenie?

Rôzne problémy s menštruačným cyklom rozhodne neradno ignorovať. Okrem preventívnych prehliadok je na mieste zájsť ku gynekológovi aj pri výskyte rôznorodých zdravotných ťažkostí súvisiacich s menštruáciou a celkovo pohlavnými orgánmi. Lekár odporučí potrebné vyšetrenia a v prípade nálezu stanoví správnu liečbu. Ak vás pravidelne trápia veľké zrazeniny v krvi počas celej menštruácie, ktoré sú sprevádzané silným krvácaním, zdravotný stav rozhodne konzultujte s lekárom. Návštevu lekára neodkladajte v prípadoch, ak:

 • silná menštruácia u vás pretrváva aj viac ako týždeň bez prestávky,
 • je nevyhnutné, aby ste sa chránili aj viacerými hygienickými potrebami zároveň a menili ich aspoň raz za hodinu,
 • si potrebujete meniť hygienické potreby aj počas noci, inak krv pretečie,
 • silné krvácanie vám bráni zvládať bežné denné aktivity,
 • sa u vás dlhodobo vyskytujú prejavy anémie,
 • sa u vás krvácanie objavuje aj mimo menštruácie.

Pozri aj: Voľná menštruácia (bezvložková metóda): Skvelý spôsob, ako ušetriť na hygienických potrebách?!

gynekologické vyšetrenie

Zdroj: Shutterstock®

Čo môže pomôcť pri zdravotnom probléme?

Ak pri vyšetrení gynekológ zistí, že za častými zrazeninami a silným krvácaním skutočne stojí niektorý vyššie spomínaný zdravotný problém, napríklad polyp na maternici či endometrióza, odporučí vhodnú liečbu. Riešenie problémov so zrazeninami a silným krvácaním tak v tomto prípade súvisí najmä s liečbou základného ochorenia. Či už sú však zrazeniny a silnejšia menštruácia zapríčinené nejakým ochorením, alebo nie, nápomocné môžu byť nasledujúce spôsoby liečby a podporné prípravky:

 • hormonálne lieky a antikoncepcia na úpravu silného krvácania,
 • lieky na reguláciu zrážania krvi,
 • nesteroidné protizápalové lieky – najmä na tlmenie ďalších prejavov, ako sú kŕče, bolesť, nepohodlie,
 • podľa potreby užívanie prípravkov s obsahom železa – na liečbu alebo prevenciu anémie,
 • pre ľahšiu menštruáciu sa odporúča dopĺňať aj horčík (výživovými doplnkami, stravou),
 • zdravá vyvážená strava aj pravidelný pohyb majú priaznivý vplyv pri hormonálnej nerovnováhe,
 • bylinky proti silnej menštruácii (napríklad vo forme čajov alebo tinktúr) – alchemilka, kapsička pastierska, rebríček alebo hluchavka.
3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.09.2021 07:27

Problémy s menštruačným cyklom rozhodne neradno ignorovať.

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

24.09.2021 14:33

Týmto som si prešla, keď mi po sekcii ostala v maternici časť placenty. Vypadla zo mňa guča zrazenej krvi, zľakla som sa a išla do nemocnice...museli urobiť kyretáž. Genekologicé ochorenia by som nepodceňovala ani ja.

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

30.09.2021 15:08

V mladosti ma stále tie kúsky desili kým mi nebolo vysvetlené že je to v poriadku, ale pre istotu sa treba mať na pozore a ak sa mi pocitovo čosi nezdá radšej sa opýtať lekára.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE