Odmalička sme boli vedení k tomu, aby sme sa delili. Keď sme boli na ihrisku, delili sme sa o hračky. V škole sme si medzi sebou požičiavali písacie potreby, no tento návyk nám ostáva aj v dospelosti. Je totižto umením vedieť sa podeliť a hlavne podeliť sa nezištne. Ale sú veci, o ktoré by sme sa deliť nemali. Respektíve, nemali by sme si ich navzájom požičiavať. Platí to hlavne v domácnosti.
Áno, z času na čas si požičiame partnerove tričko, v ktorom sa spí najlepšie. Alebo sveter, v ktorom je príjemne. No niekedy to robíme len pre to, aby sme cítili partnerovu prítomnosť aj keď práve nie je doma. Ale pozor, nie všetko by sme mali s partnermi zdieľať. Sú totižto isté veci, o ktoré sa deliť netreba!
O aké veci v domácnosti sa delíme najčastejšie?
Údajne sa najčastejšie delíme o príbory. Ale nemalo by sa to stať pravidelnosťou. Každý člen domácnosti by mal mať svoj príbor, s ktorým konzumuje. A už vôbec by k tomu nemalo dochádzať počas chrípkového obdobia, pretože takto nám hrozí vyššie riziko prenosu chorôb medzi sebou.
Ďalšiu vec, ktorú si najčastejšie partneri od nás požičiavajú sú balzamy na pery, čo je pochopiteľné, keďže my ich máme v zásobe hneď niekoľko. Okrem balzamu sa však delíme aj o uteráky, čo už rozhodne nie je správne. Každý v domácnosti by mal mať svoj vlastný uterák, ktorý by mal byť pravidelne menení. Problémom sú predovšetkým baktérie, ktoré sa množia vo vlhkom prostredí a ohrozujú naše zdravie.
To však nie je všetko. Mnohí z nás sa delia aj o klieštiky na nechty alebo tuhé mydlo či dezodoranty. Menej často si požičiavame aj spodnú bielizeň, čo už prekračuje hranicu tolerancie.
Inšpiruj sa: Najkrajšie citáty o priateľstve – čo znamená skutočné priateľstvo?
O aké veci sa v domácnosti nikdy nedeliť?
Sú vecí, ktoré by sme z rúk nemali dávať a už vôbec by sme sa o ne nemali deliť so svojim partnerom či partnerkou. Okrem vyššie uvedených základných vecí, za maximálne nevhodné na požičiavanie sú považované zubné kefky, žiletky či manikúra.
• Žiletky
Ako často si požičiavate partnerovu žiletku alebo on vašu? Často?! Nemali by ste to robiť, pretože pri holení dochádza k vzniku mikro poranení na pokožke. V dôsledku tohto sa na pokožku dostáva krv, ale aj baktérie. Pri zdieľaní žiletky tak môže dôjsť k prenosu baktérií a vzniku infekcie, a to aj napriek tomu, že je váš partner / partnerka na pohľad zdravá.
• Zubná kefka
Pre niekoho je zubná kefka samozrejmosť a pre iného vrchol nehygienickosti. Možno si poviete, že čo je na tom, veď je to ako bozkávanie, pri ktorom sa dotýkajú pery, jazyky a vymieňate si telesné tekutiny. No ale so zubnou kefkou si vymieňate aj zvyšky jedál, vírusy a baktérie.
• Tuhé dezodoranty
Už vyššie sme písali, že tuhé dezodoranty by sme si nemali požičiavať s nikým. Totižto dezodoranty sú určené na elimináciu batérií nachádzajúcich sa v podpazuší a rovnako aj na prekrytie zápachu, ktorý baktérie spôsobujú. Samozrejme, pri každom použití sa baktérie usádzajú aj na dezodorante, takže v prípade, že použijete partnerov dezodorant (alebo on váš), baktérie si prenesiete na svoju pokožku. A pri čerstvo oholenom podpazuší sa môžu dostať do pokožky, kde môžu byť príčinou vzniku infekcie.