Menštruačný kalíšok – čo to je, výhody, nevýhody, spôsoby zavádzania aj metódy údržby

Dnešné obchody či drogérie ponúkajú naozaj veľké množstvo produktov, bez ktorých sa asi žiadna žena počas menštruácie nezaobíde.

Na výber sú tampóny či vložky, a to nehovoriac ešte o tom, že je možné sa rozhodovať medzi rôznymi značkami, druhmi i veľkosťami. Menštruačný kalíšok je spomedzi týchto dámskych hygienických pomôcok asi najmenej bežný, no stále viac žien ním počas svojich dní nahrádza už spomínané produkty. 

Tento výrobok má totiž celý rad skvelých výhod. Dnes vám prezradíme, na čo slúži menštruačný kalíšok, ako kalíšok zaviesť a ako sa o menštruačný kalíšok starať. To aj mnoho viac zistíte v článku!

Ako funguje menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok alebo pohárik je flexibilná nádobka, ktorá slúži na zachytávanie tekutín počas obdobia menštruácie. Má tvar lievika so stopkou na konci a veľkosť približne 5 centimetrov. Väčšina z nich sa vyrába hlavne z antialergického lekárskeho silikónu, ktorý je zdravotne nezávadný. Táto hygienická pomôcka pracuje na trochu inom princípe ako vložky či tampóny. Kalíšok totiž menštruačné tekutiny nepohlcuje, ale iba odvádza a uskladňuje.

Menštruačné poháriky sa po použití nevyhadzujú. Po vybratí sa z nádobky tekutiny jednoducho vylejú. Bez problémov vám poslúžia v rozmedzí od 5 až do 15 rokov. Konkrétnu životnosť udáva výrobca. Ak kalíšok nezmenil svoj tvar či farbu, nie je dôvod ho meniť. K dostaniu sú však i jednorazové poháriky, ktoré sa klasicky zahadzujú, rovnako ako menštruačné vložky či tampóny. 

Veľkosť menštruačného kalíška

Silikónové kalíšky na dlhodobé používanie sa zvyčajne predávajú v dvoch veľkostiach. Ako si vybrať správnu veľkosť menštruačného kalíška? Väčší menštruačný kalíšok je určený ženám po pôrode alebo po tridsiatom roku života. Menší menštruačný kalíšok je vhodný pre ženy, ktoré nerodili prirodzenou cestou a ženám pred tridsiatkou. Cena týchto hygienických pomôcok sa pohybuje okolo 10 až 30 eur.   

Odporúčame: Overené triky ako využiť lak na nechty v domácnosti. Poznáš tieto?

výhody menštruačného kalíška

Zdroj: Shutterstock®

Výhody kalíška – menštruačné kalíšky vs. tampóny

Menštruačný kalíšok má oproti tampónom a vložkám množstvo výhod. V prvom rade je potrebné zohľadniť zdravotnú stránku danej veci. Používaním kalíška je možné zabrániť výtokom, svrbeniu a vážnejším ochoreniam.

Krv totiž odteká priamo do nádobky a nemá kontakt s pošvou. Naopak tampóny, ktoré sú často bielené toxickým chlórom, tekutiny do seba vsakujú, čím vytvárajú perfektné zázemie baktériám. Menštruačné poháriky ďalej zabezpečujú stabilizované vaginálne pH. Ich používaním sa nevysušuje pošvová sliznica a nenarušuje mikroflóra.

Z produktu, ktorý je vyrobený z nezávadného silikónu sa neuvoľňujú žiadne vlákna či chemické látky. Kalíšok taktiež eliminuje nepríjemný menštruačný pach, ktorý sa pri použití vložiek či tampónov môže vyskytovať. Keďže vám jeden menštruačný pohárik vydrží celé roky, veľkou výhodou je aj šetrenie peňazí.

Predstavte si, že dokáže nahradiť pokojne cez 3000 tampónov, čo je spotreba približne za 10 rokov. Avšak aj pri oveľa častejšom menení kalíška sa to s výdajmi za ostatné hygienické pomôcky nedá porovnávať. Šetrením vašej peňaženky zároveň šetríte i matku prírodu, keďže nevytvárate žiaden odpad. Je to skvelá ekologická alternatíva jednorazových tampónov a vložiek.      

Pozri aj: Ako sa telo mení po pôrode? Zistite všetko o popôrodných zmenách

menštruačné pomôcky

Zdroj: Shutterstock®

Možné nevýhody menštruačného kalíšku

Na menštruačných kalíškoch môžeme nájsť i niekoľko nevýhod, tie však zďaleka neprevyšujú množstvo ich pozitívnych vlastností. Pre niektoré ženy môže byť namáhavé zavádzanie produktu. Ide najmä o mladšie dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk.

Môžu sa objaviť aj problémy so zapasovaním na to správne miesto, čo je spôsobené individuálnou anatómiou každej ženy. Vkladanie ľahko sťažia myómy či poklesnutá maternica.

Ženy, ktoré ešte nemajú s kalíškom veľkú prax, môžu mať problém s jeho vyprázdňovaním. Ak sa totiž vyberá neopatrne, je tu riziko vyliatia tekutiny a vzniku neporiadku.

Údržba kalíška

Pred začatím používania menštruačného kalíška musíte mať na pamäti, že sa o tento produkt budete musieť starať. Ako na čistenie kalíška? Jeho údržba spočíva v sterilizácii (vo vriacej vode) pred začatím menštruácie aj po jej skončení.

Obvykle sa pred úplne prvým použitím menštruačného kalíška odporúča jeho prevarenie vo vriacej vode po dobu asi 15 až 20 minút, prípade postupujte podľa nariadenia výrobcu. 

Pozri aj: ​Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

zavádzanie menštruačného kalíška

Zdroj: Shutterstock®

Zavedenie menštruačného kalíška

Mohlo by sa zdať, že zaviesť si do pošvy produkt podobného tvaru, je komplikované. Všetko je len o cviku, presne ako pri používaní tampónov. Menštruačný kalíšok je možné zaviesť viacerými spôsobmi. Veľmi jednoducho sa pohárik vkladá, ak ho preložíte na polovicu, chytíte čo najnižšie a zavediete o niečo nižšie ako tampóny. Následne ho pustíte a on sa vo vnútri rozvinie.

Vytvorí sa tak malý podtlak, pri ktorom sa kalíšok nalepí na steny pošvy. Podtlak skontrolujete jemným zatiahnutím za stopku pohárika. Zavedený je správne, ak sa pevne drží. Podrobný popis však nájdete priložený i k zakúpenému produktu. Prvé zavádzanie menštruačného pohárika je najlepšie vyskúšať počas posledných dní menštruácie.

Ako často vyprázdňovať menštruačný kalíšok?

Pretečenia sa pri správnom použití vôbec nemusíte obávať. Táto hygienická pomôcka má totiž kapacitu okolo 20 ml, pričom počas celej menštruácie sa tekutín vylúči od 30 do 90 ml. Kalíšok sa mení každých 6 až 8 hodín, poskytuje však ochranu maximálne 12 hodín. Pri silnej menštruácii ho môžete pokojne vymieňať častejšie.

Vyberanie menštruačného kalíška

Jeho vyberanie je veľmi jednoduché. Pohárik si chyťte za stopku a mierne zatlačte jeho spodný okraj, čím sa uvoľní podtlak. Následne ho vytiahnite a vylejte z neho tekutinu. Po umytí je pomôcka pripravená na použitie.  

Pozri aj: Ako odstrániť vrásky na čele a medzi obočím? Skús jednoduchú masáž v 4 krokoch

vhodnosť menštruačného kalíška

Zdroj: Shutterstock®

Používanie kalíška v teréne

Pohárik môžete bez obáv používať počas celej noci. Stačí ho tesne pred spaním a hneď po zobudení vyprázdniť. Tento produkt poskytuje v noci oveľa väčšiu ochranu, ako napríklad vložky. Vhodné je používať ho aj počas akejkoľvek športovej aktivity. Kalíšok vás nebude obmedzovať pri jazde na bicykli, behaní, tanci či lyžovaní. Môžete sa s ním i kúpať, pohárik dokáže spoľahlivo oddeliť vonkajšie prostredie od vnútra.

Taktiež predstavuje ideálne riešenie pri cestovaní. V takýchto prípadoch totiž nemusíte zo sebou nosiť veľké množstvo ďalších ženských hygienických pomôcok. Uvažovať o používaní menštruačného kalíška by ste mali v prípade, ak vás trápia časté vaginálne mykózy. Jediný prípad, kedy sa používanie pohárika neodporúča, je v období šestonedelia.  

Aktualizovaný článok: 11.9.2023

13 komentárov
Žofia Mažáriová

Žofia Mažáriová

13.09.2017 07:44

Tak toto teda určite nie!

Vaše meno:

benynka

benynka

13.09.2017 10:33

dnes keď už ani plienky sa nevyvárajú mi to pripomína návrat späť

Vaše meno:

Tincura Štípalová

Tincura Štípalová

13.09.2017 10:40

no toto sa mi moc nezdá...

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

13.09.2017 11:14

ja ho veruže už používam roky.... a som nesmierne spokojná..... konečne som sa zbavila výtokov...odporúčam ho každej z vás

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

13.09.2017 12:05

Ďakujeme, že ste sa s nami podelili o vašu osobnú skúsenosť :)

Lucia Valková

Lucia Valková

13.09.2017 15:58

Tak toto ma zaujalo,veľmi dobrý článok.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

13.09.2017 16:06

Myslím že je to veľmi dobrá vecička, má veľa výhod tak prečo ju neskúsiť?

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

13.09.2017 17:53

Super , asi ho vyskúšam. Dakujem za skvelý článok, ktorým ste ma uistili ,že je to dobrá voľba.. Bála som sa toho ako to zaviesť , či z neho nevytečie tekutina, počas chôdze a pod. Ešte raz vdaka..

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

13.09.2017 18:36

asi to treba len skúsiť ale tiež mi to moc nepozdáva..

Vaše meno:

Monika

Monika

13.09.2017 22:21

nepočula som o tom a neviem si to predstaviť :D

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

20.11.2017 17:54

Super, že čítam aj reakcie, tiež sa odhodlávam to vyskúšať. Známa si to nevie vynachváliť. Zrejme je to len o vyskúšaní...kedyi sa odsudzovali tammpóny a teraz by sme si menštruáciu bez nich nevedeli predstaviť..hlavne v lete. :o)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.12.2017 15:12

je to pre mňa niečo úplne nové

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.09.2023 19:26

Všetko má svoje za i proti.

Vaše meno:

Naty Polcová

Naty Polcová

13.09.2023 09:19

Kolegyne si nevedia vynachváliť! Takmer všetky sú už "kalíšnice" :) Aj mňa už nalomili :D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE