Telo ženy sa po tehotenstve výrazne zmení. Kilá navyše, ochabnuté svalstvo a bolesti chrbtice dokážu trápiť čerstvé mamičky aj niekoľko týždňov po pôrode. Mnohé z nich sa spoliehajú na to, že kilá pôjdu dole po prvých mesiacoch.
Nie každé telo sa však dokáže dostať do rovnakej formy ako pred pôrodom, a preto je dôležité nezabúdať na cvičenie po pôrode.
Problematické bruško
Najväčšie zmeny nastávajú v oblasti brucha, ktoré sa počas tehotenstva mnohonásobne zväčší. Ihneď po pôrode však brucho nespľasne, maternica sa bude postupne zmenšovať a pôvodnú veľkosť by mala mať po šiestich týždňoch. To je aj doba, počas ktorej by ste sa akémukoľvek cvičeniu mali vyhýbať.
Odporúčame prečítať: Trpíte prokrastináciou?
Kedy začať cvičiť?
V prvom rade je dôležité vedieť, že cvičiť po pôrode by mala každá žena až vtedy, keď je jej telo na to pripravené. Počas šestonedelia sa cvičenie neodporúča, ideálne je po dvoch mesiacoch od pôrodu, ak prebiehal pôrod bez komplikácií. Prvé cvičenia by mali byť jednoduché a nenáročné.
Vďaka cvičeniu si spevníte chrbticu, posilníte brušné svaly, odbúrate stres, zlepšíte kondíciu a zbavíte sa nadbytočných kíl. Ako aj pri iných cvičeniach výsledky sa nedostavia ihneď, preto buďte trpezlivé.
Odporúčame prečítať: Cyklotrasy na Slovensku III.
Aj drepy pomôžu
Niekoľko mesiacov po pôrode si môžete dovoliť cvičiť čokoľvek. Väčšinu žien trápi nielen ovisnuté bruško, ale aj väčšie stehná. Ideálny cvik, ktorým si vyformujete krásny zadok a pevnejšie stehná sú drepy. Ak ich budete robiť správne, onedlho uvidíte výsledky.
Ako na drepy: Postavte sa vzpriamene, nohy rozkročte na šírku ramien. Ohnite kolená a prechádzajte do drepu. Klesnúť by ste mali na pozíciu, kedy sú stehná rovnobežne s podlahou. Dôležité je, aby boli chodidlá pevne na zemi. Potom tento pohyb opakujte aspoň 10-krát v 3 sériách.
Odporúčame prečítať: Prvá pomoc pri popáleninách
www.thinkstockphotos.com