V západných krajinách vedci čoraz intenzívnejšie lobujú svojimi štúdiami za to, aby sa ľudia naučili v rámci voľného času v podstate nič nerobiť. Tvrdia, že ak si chceme pridať pár rokov života naviac, nestačí len správna životospráva či pravidelný šport. Treba vedieť správne leňošiť.
Novodobý trend
Znie to síce neuveriteľne, ale novodobým trendom je ničnerobenie. Americkí vedci prišli na to, že ľudia, ktorí vedia správne leňošiť, žijú v porovnaní s tými uponáhľanými o čosi dlhšie. Odvolávajú sa na kráľa lenivosti v živočíšnej ríši – leňochoda. Len si ho predstavte, ako spokojne visí dolu hlavou zo stromu, lahodne si pochutnáva na listoch a prežúva ich v ústach aj niekoľko minút. Na všetko má čas.
Pozri aj: Jednoduchá polievka zo sladkej kapusty: Luxusná ako od babičky
Ako leňochod
Nikam sa neponáhľa. Počas dňa sa prinúti urobiť len minimálne pohyby. Vďaka svojej pomalosti a nízkemu pulzu sa dožije dvadsaťštyri rokov, pri troche šťastia až tridsať, čo je dvakrát viac, ako by sa podľa jeho stavby tela dalo predpokladať. Keby držal tempo s človekom, nedožil by sa pravdepodobne ani polovice svojho veku.
Aj zajtra je deň
V živote mnohých z nás je čas vzácnym elementom, po ktorom zostáva len latentný dopyt a nikdy ho nie je dosť. Práve preto zástancovia ničnerobenia preformulovali staré známe porekadlo: „Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra!“ a nahradili ho vetou: „Ak sa dá niečo preložiť na zajtra, nesnaž sa to stihnúť hneď!“ V tejto naoko vtipnej slovnej hračke sa však skrýva kus vedeckej múdrosti. Ide o snahu naučiť ľudí v dnešnej hektickej dobe rozlišovať nutné a užitočné od menej dôležitého. V rámci toho by si človek mal naplánovať minúty ničnerobenia a zaradiť ich do priečinku prioritné. Pretože ten, kto veľa pracuje, si musí dopriať aj absolútny relax.
Pozri aj: Konvalinka voňavá: Ako ju rozpoznať a čo spôsobuje otrava?
Je to umenie
Jedno nemecké ľudové príslovie ale hovorí: „Iba na to, čo si neceníme dostatočne, si nevieme nájsť čas!“ Ničnerobenie však nie je nepredstaviteľný luxus, aký si môže dovoliť len málokto. Je to výhodný vklad s nezaplatiteľnými úrokmi, chvíľa, ktorú človek k životu potrebuje a nestojí viac ako pár minút denne. Nestačí však vypnúť len počas dovolenky či víkendu. Podstatné je, aby si človek aj v pracovnom kolotoči našiel čas pre seba.
Pozri aj: Vieš, ako uvariť ryžu? Vďaka týmto tipom sa to určite podarí!
Stačí pár minút denne
Už tri a pol minútky ničnerobenia, napr. cez obedňajšiu prestávku, dodajú vášmu organizmu silu a dokážu vás v stresových situáciách upokojiť. Leňošiť znamená načerpať pokoj a energiu zároveň. Vážte si svoje zdravie a priučte sa tomuto novodobému umeniu. Nemáme na mysli relax pred televíziou či vysedávanie v kaviarni s priateľmi, ale naozaj ničnerobenie. Ide o okamih pokoja prežitý v tichosti. Je to chvíľa, kedy všetko okolo vás mlčí, utíchnu myšlienky, vnímate len svoje telo a zhlboka pri tom dýchate. Dôležité je, aby si vaša myseľ psychicky oddýchla a organizmus natankoval nové sily. V tejto fáze profituje každá bunka v tele. Tep pomaličky začne klesať, automaticky sa prehĺbi dýchanie, prekrvia sa mozgové bunky, krvný tlak sa normalizuje a už po niekoľkých minútach sa človek cíti ako znovuzrodený.
Dopriať si minúty ničnerobenia neznamená premárniť šancu, ale kráčať životom s dostatočným množstvom energie a duševne i telesne sa pripraviť na to, aby sme sa mohli čoskoro dotknúť cieľa.