Hravé jedenie: Prekvapte svoje deti chutným a kreatívnym spôsobom

Hravé taniere pre deti

„Toto neľúbim. Toto jesť nebudem. Nechcem. Nechutí mi to. Je to moc zelené," poznáme to všetci tí, ktorí máme deti. Niekedy je naozaj nemožné „prinútiť" deti zjesť niečo iné ako sladkosti, suché cestoviny alebo ryžu. Darmo im predstierame celý zoznam vitamínov, ktoré brokolica obsahuje a príbehy o tom, ako nevyrastú, ako nedočiahnu na hojdačku v parku, keď nezjedia aspoň tri kúsky pečienky. 

Reklama

Nepomáhajú ani vyhrážky typu: „Keď to nezješ, nepohneš sa od stola." Veľakrát to končí sľubmi a odmenami vo forme červeného autíčka na ovládanie a barbie, čo mení na slnku farbu. Veľmi dobre si však uvedomujeme, že toto nie je riešenie. A vie to i naša peňaženka.

Ako naše deti motivovať k tomu, aby jedli ovocie, zeleninu a poriadnu stravu? Ako ich zároveň prekvapiť a prebudiť v nich zvedavosť ochutnávať všetky jedlá?

Hravo a zdravo

Pripravte svojim deťom veselé a hravé taniere. Popustíte uzdu svojej fantázii a prekvapte ich svojimi majstrovskými dielami, ktoré ich upútajú na prvý pohľad. Každé dieťa má nejakú obľúbenú rozprávkovú postavu, zvieratko. Vyčarujte im zdravé raňajky s obrázkom farebného kohúta alebo rozkošnej ovečky. 

Ozdobte im ovsenú kašu ovocím a stvorte ušatého zajaca. Na obed im nachystajte tanier, na ktorom je princezná s dlhými vlasmi zo špagiet.

Nezabudnite na olovrant so zeleninovými palmami alebo chutnými včielkami na kvetoch zo sendvičov. Vytvarujte rizoto do medvedej hlavy a doplňte ho o ušká z uhoriek. Uvidíte, ako sa vaše deti do týchto kreácií hneď pustia. Samozrejme, nie vždy je čas hrať sa a vymýšľať rôzne obrázky a postavičky z jedla. 

Za pokus to však stojí. Možno práve takýmto spôsobom naučíte svoje deti, aby neboli vyberavé a tiež im doprajete pestrú stravu.

zdravé jedlo
Freepik

Zapojenie detí do prípravy jedla

Deti sa často bránia novým chutiam, no keď sa stanú súčasťou varenia, ich postoj sa mení. Už len to, že si môžu umyť zeleninu, zamiešať polievku alebo posypať pizzu syrom, v nich prebúdza zvedavosť a chuť výsledok ochutnať.

Ak majú pocit, že jedlo je „ich dielo“, pristupujú k nemu s väčšou ochotou. Zapájanie detí zároveň podporuje ich samostatnosť a učí ich základným zručnostiam v kuchyni, ktoré sa im zídu aj v budúcnosti.

Reklama

Prezentácia jedla formou hry alebo príbehu

Jedlo nemusí byť len tanier s povinnosťou – môže sa stať súčasťou dobrodružstva. Zelenina sa ľahko zmení na „superhrdinské palivo“, ryža na „pokladné zrnká“ a mrkva na „raketové palivo pre bystré oči“.

Deti sa s jedlom spojeným s príbehom stotožnia oveľa rýchlejšie. Jedno sústo tak môže byť krok k tomu, aby sa stali princeznou, dinosaurom alebo odvážnym pirátom, čo robí z jedla zážitok a nie povinnosť.

Inšpirácie, ako deťom podávať jedlo:

jedlý krab
pinterest.com/popsugar

Harry Potter jedlo
pinterest.com/livemaster

rizoto
mamafami.blogspot.com

kuracie sóté
pinterest.com/lucilenejoias

obed pre dieťa
pinterest.com/hell0wonderful

omeleta pre dieťa
pinterest.com/farklifarkli

raňajky pre dieťa
pinterest.com/elle_ermenkov

cestoviny
pinterest.com/birgitohl

hravé jedlo
pinterest.com/forgetmenotusa15

špagety s omáčkou
pinterest.com/hezzprice

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

Aktualizovaný článok: 06.10.2025

0/5 - 0 hlasov

8 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Iveta Sýkorová

Iveta Sýkorová

06.10.2020 14:57

krása! chcem byť dieťa :)

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

04.10.2020 22:06

Zlaté to je. Len toho času keby bolo nazvyš.Ale také jednoduchšie obrázky odkukám a sem-tam môjmu vnúčikovi vytvorím.

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

04.10.2020 16:51

Milé, kreatívne, napr. na oslavy

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

04.10.2020 15:14

kreatívne, ale skôr na príležitosti, ako sú detské oslavy a pod.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

04.10.2020 08:30

Jej to je krásne a milé....

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.10.2020 07:03

S kreativitou stúpa i chuť.

Vaše meno:

Ivana Hlôšková

Ivana Hlôšková

04.10.2020 00:33

Nápad dobrý, ale už som aj taký poznatok o tomto čítala, že si dieťa ľahko časom zvykne na túto prezentáciu jedla a potom ju vyžaduje (čiže už nechce jedlo bežne servírované), takže všetko s mierou

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

03.10.2020 11:35

Tak to je milučké,len trpezlivosť treba..

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE