TOP ingrediencie šéfkuchárov: Je TOTO tajný recept na dokonalé jedlo?

Aj vy vždy obdivujete, ako dokážu šéfkuchári v reštauráciách vykúzliť na tanieri také majstrovské diela? Realita je, že do žiadnej čarodejníckej školy nechodili a spravidla dokonca ani nepoužívajú špeciálne prísady. Najobľúbenejšie ingrediencie šéfkuchárov, bez ktorých si títo majstri jedla ani svoju prácu nevedia predstaviť, sú totiž celkom obyčajné prísady, ktoré ich naučila používať škola vareniaA komu by sa nezišli praktické tipy do kuchyne priamo od expertov?

Koreniny a duchucovadlá

Bez základných korenín, hoci sú to azda tie najlacnejšie komponenty jedál, sa variť nedá. A vedia to aj tí najlepší kuchári sveta. Najzákladnejšími dochucovadlami sú soľ a korenie – aj tu však môžete v obchode šliapnuť poriadne vedľa. Šéfkuchári odporúčajú používať kóšer alebo hrubozrnnú morskú soľ, či kvalitné dokončovacie soli akou je Maldon soľ, alebo ružová himalájska soľ. Čo sa čierneho korenia týka, používajte zásadne čerstvo namleté priamo z mlynčeka. 

Inšpiruj sa: Čučoriedkové tiramisu so škoricou: Jednoduchý dezert v pohári pre maškrtníkov!

najlepšia soľ

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšou podceňovanou a podľa šéfkuchárov aj málo používanou koreninou je celkom obyčajný bobkový list. Pritom dokáže tak veľa. Zdanlivo slabá korenina povyšuje polievky či omáčky na úplne inú, luxusnejšiu úroveň. Používajte ho v prípade, že máte radi vychutenejšie a tiež aromatickejšie jedlá. Čím dlhšie pritom dané jedlo varíte, tým lepšie. Po dovarení však bobkový list vždy vyberte.

Vo svete dochucovadiel sa šéfkuchári spoliehajú na vyváženosť slanej, sladkej a kyslej chuti. Aj preto majú vždy po ruke citróny. Malé množstvo citrónovej šťavy dokáže divy napríklad v omáčkach – dodáva im nielen kyslosť, ale aj sviežosť. Citrónová kôra je zasa výborná pri pečení. Ku kyslosti vám dopomôže aj ocot, respektíve jeho rôzne druhy. Pre neutrálnu kyslú chuť voľte klasický ocot alebo jablčný ocot, do talianskych jedál biely vínny ocot a do ázijských jedine ryžový ocot.

maslo ghee

Zdroj: Shutterstock®

Bez tuku to nejde

Tuky sú pre vytvorenie dokonalej chute jedla nesmierne dôležité. Najvhodnejšie sú kvalitné rastlinné oleje a tiež vysokokvalitné maslo ghee. V kuchyni šéfkuchára nikdy nechýba extra panenský olivový olej, ktorý zanechá v jedlách studenej kuchyne špecifickú chuť, ale ani neutrálny olej rastlinného pôvodu. Experti odporúčajú najmä kanolový olej, ktorý znesie aj vysoké teploty a tak jednoducho sa neprepáli a nezhorkne.

Maslo ghee je zasa výnimočné v spôsobe jeho výroby. Nazýva sa aj prepustené maslo a ide v podstate o čistý mliečny tuk signifikantný najmä pre indickú kuchyňu. Znesie oveľa vyššie teploty ako tradičné maslo a aj preto na túto zdravšiu verziu masla nedajú dopustiť ani známi šéfkuchári.

Vajcia či paradajky

Aké ďalšie ingrediencie vás naučí používať každá škola varenia a tiež každý vychýrený šéfkuchár? Neuveríte, ale sú to paradajky, nie však hocijaké. Kuchári nedajú dopustiť najmä na San Marzano paradajky, ktoré sú sladšie a menej kyslé ako klasické druhy paradajok. Sú navyše mäsitejšie, jednoducho sa lúpu a majú menej semienok. Ďalšou šéfkuchárskou klasikou sú napríklad vajíčka, ktoré idú do mnohých receptov a tiež milovaná kvalitná čokoláda. Aj keď je táto sladkosť väčšinou súčasť dezertov, šéfkuchári z nej dokážu vytvoriť dokonalú omáčku k mäsu, je súčasťou mexických jedál a dokonale sa hodí k čili.

Zaujme ťa: Rýchle letné recepty bez varenia: Na stole budú raz, dva, tri!

4 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

19.09.2020 16:13

Dobrí šéfkuchári dokážu vyčariť neskutočné skvelé jedla.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.09.2020 07:51

Výborné ingrediencie, tiež používame.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.09.2020 16:26

jednoducho majstri svojho povolania

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

20.09.2020 19:12

rada varím a rada skúšam všetko nové ... rada sa nechám inšpirovať skvelými kuchármi

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE