Možno preto, že vlasy sa mimoriadne dôležito podieľajú na celkovom sebavedomí ženy. Tiež možno aj preto, že ak niekto v našom okolí prichádza práve o vlasy kvôli onkologickému ochoreniu, začíname naplno vnímať vážnosť situácie. Obzvlášť pri ženách to ide vždy ruka v ruke – pacientka príde o vlasy, príde o svoju korunu krásy a tým prichádza aj o veľkú časť často ťažko nadobudnutého sebavedomia. Neskôr v súvislosti s tým mnohí vnímajú zdravé vlasy ako symbol života pred chorobou. Špeciálne o ženskom sebavedomí počas onkologických ochorení sme sa rozprávali v talkshow SitDown s Veronikou a jej hosťami.
Pozri aj: Kukuričný olej pomáha telu zvonka i zvnútra. Aké sú jeho účinky?
Pantene Charity „Silná a krásna“
Veronika Cifrová Ostrihoňová v úvode predstavila diskutujúcich hostí: Ing. Evu Kováčovú, výkonnú riaditeľku Ligy proti rakovine, Mgr. Katarínu Klincovú, psychologičku a projektovú manažérku Ligy proti rakovine a herca a humoristu Romana Pomajba, ktorý má doma štyri ženy, takže k téme ženského sebavedomia rozhodne mal čo povedať.
V jednotlivých rozhovoroch hostia rozoberali mnohé aspekty ohľadom toho, ako pacientka vníma seba samú od momentu, keď jej diagnostikujú rakovinu. Sú to ťažké momenty pre ňu, aj pre jej blízkych. Psychologička Katarína Klincová opisuje, že onkologickému pacientovi viac pomôžeme prejaveným záujmom, než nevyžiadanými radami či vynútenou prehnanou starostlivosťou. Pacientovi je potrebné nechať priestor, kedy sa rozhodne našu pomoc prijať.
V iných krajinách už býva štandard, že liečba onkologických pacientov zahŕňa automaticky aj sedenia s terapeutom či psychológom. U nás je to na dobrovoľnej báze, ktorú pacienti často odmietajú s postojom, že veď oni sú „v poriadku“ a odbornú duševnú pomoc nepotrebujú. Psychológ je dôležitá súčasť onkologickej liečby a môže naozaj veľmi pomôcť – ako pacientom, tak aj ich blízkym.
No vráťme sa k vlasom. Pre mnohé ženy je ich „koruna krásy“ dôležitá natoľko, že dokonca odmietnu liečbu chemoterapiou, ako nám prezradila riaditeľka Ligy proti rakovine, Eva Kováčová. A to je fakt, ktorý už pred rokmi zavážil aj v Lige proti rakovine, kde sa rozhodli, že budú okrem iného pomáhať onkopacientkám aj týmto spôsobom. Vznikol projekt Vystrihaj sa Slovensko, jeho cieľom je bezplatne vyrábať parochne na mieru z pravých vlasov alebo požičiavať parochne z umelých vlasov pacientkam, ktoré na výrobu čakať nemôžu. V náročnom období liečby plnej pocitov úzkosti, depresie a obáv z reakcií spoločnosti na zmenenú vizáž býva dočasné riešenie straty vlasov v podobe parochne väčšou pomocou, ako by ste možno čakali. Lebo vidieť na svojej hlave znova vlasy, je pre onkologických pacientov naozaj symbolom nádeje a odhodlania nevzdávať sa.
Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru vďaka darcom vlasov a samozrejme financiám, ktoré sú na jej výrobu potrebné. V tomto momente pomáha aj projekt Pantene Charity „Silná a krásna“, kedy nákupom jediného produktu Pantene v sieti 101 Drogerie pomôžete sumou až 50 centov, ktorá poputuje na podporu projektov Ligy proti rakovine. Druhá alternatíva je darovanie či zapožičanie parochne z umelých vlasov – pacientka má parochňu rýchlejšie. Financovanie je zabezpečené odpredaním darovaných vlasov, ktoré sú nevhodné na výrobu parochne, resp. ktoré z kapacitných dôvodov vlásenkárky nie je možné spracovať. Parochne poskytuje Liga proti rakovine pacientkam bezplatne, pacientka o parochňu musí iba požiadať.