Spánok bábätiek je jedna veľká kapitola sama osebe a to, kedy bábätko prespí celú noc trápi každého jedného rodiča, ktorý sa už niekoľko mesiacov či rokov poriadne nevyspal. A k spánku nepochybne patrí aj uspávanie. Uspávanie bábätka prebieha azda v každej domácnosti inak. U niekoho dieťatko zaspáva pri dojčení, u niekoho v náručí a niektoré bábätka dokonca vedia zaspať len tak samé vo svojej postieľke. Niektorí rodičia pritom nedajú dopustiť na biely šum ako uspávací nástroj. Je účinný a aké výhody či nevýhody poskytuje dieťatku alebo rodičom?
Pomôcka na uspávanie
Čo to vlastne ten biely šum je? Ide o jemné zvuky v podobe rôznych druhov šumov, ktoré majú za úlohu dieťatko upokojiť, prekryť ostatné rušivé zvuky z okolitého prostredia a dieťatko uspať. Presne to sú jeho základné benefity. Niektoré biele šumy simulujú dážď, iné oceán a niektoré dokonca vysávač či fén, čo sú ako sa ukázalo pre väčšinu bábätiek upokojujúce zvuky. Veľmi populárny (a tiež efektívny) je aj biely šum napodobňujúci zvuky, ktoré bábätko počúvalo 9 mesiacov v brušku matky, čo je veľmi nápomocné najmä pri uspávaní čerstvých novorodencov.
Inšpiruj sa: Domáce zvieratá k malým deťom: Ktoré sú vhodné a ktorým povedať nie?
Má to aj nevýhody
Uspávanie bielym šumom sa stalo v poslednom čase veľmi populárne. Pustiť si ho môžete priamo z YouTube, existujú naň mnohé platené aj neplatené aplikácie a biely šum dokonca vydávajú aj detské hračky. Podľa odborníkov je síce biely šum vo väčšine prípadov efektívny a bábätká uspí v priemere do piatich minút. Má však aj nevýhody, podobne ako napríklad spánok pri svetle. Prvou z nich je, že biely šum nie je zárukou úspechu. Predtým, než investujete do drahého medvedíka, ktorý šumí, si biely šum otestujte na svojom dieťatku, napríklad pomocou dostupných aplikácií v mobile. Nevýhodou sa postupom času môže stať i to, že dieťatko si na biely šum a zaspávanie pri ňom zvykne natoľko, že bez neho nezaspí. Odúčanie tak môže byť veľmi nepríjemné ako pre rodičov, tak pre detičky.
Predstavuje riziko?
Odborníci však v závislosti na bielom šume nevidia ten najväčší problém. Testy produktov vydávajúcich biely šum totiž potvrdili, že mnohé z nich sú príliš hlučné. To čo sa teda predáva ako tichá uspávanka je pre citlivé detské ušká skôr lomoz a môže v neskoršom veku spôsobiť problémy so sluchom a podľa štúdií dokonca aj vývojové poruchy v súvislosti s jazykom a rečou. Ak teda používate biely šum, nikdy ho nedávajte dieťatku do postieľky a umiestnite ho aspoň 200 centimetrov od miesta, kde spinká. Ak máte možnosť stiahnuť hlasitosť zariadenia, urobte tak.
Odporúčame: Dôležitosť hry u detí: Prečo a ako by sa malo hrať KAŽDÉ dieťa?