Mladé víno – toto spojenie sa už dostalo do uší asi každému, ale nie všetci by sme dokázali odpovedať na otázku, čo to vlastne je, čím sa líši od klasických vín, ako sa vyrába a z čoho, ako chutí a tak ďalej, a tak ďalej. Preto vám dnes všetky tieto otázky zodpovieme. Veď aj v mladom víne môže byť pravda. :-)
Mladé víno má práve svoju sezónu
Mladé víno nie je len známy film s bohatým česko-slovenským obsadením. Mladé víno je predovšetkým niečo, o čom aktuálne počúvame z každej strany a nie náhodou, pretože má práve teraz svoju sezónu. Prioritne sa mladé víno spája s Martinom, teda s 11. novembrom. Prečo je to ale tak? Vždy v tomto období dochádzalo k takzvanému požehnaniu mladého vína a našťastie, na mnohých miestach sa táto tradícia uchováva dodnes. Preto sa mladému vínu hovorí tiež svätomartinské, no občas tiež svätokatarínske víno. Takto označené však nemusí byť každé mladé víno, ale len to, ktoré prešlo prísnou odbornou kontrolou a špeciálnym hodnotením.
Odporúčame: Chudnutie a alkohol: Zlá alebo neškodná kombinácia? Zisti pravdu!
K dobrému vínu patrí aj dobré jedlo
A ako to už býva, ochutnávka mladých vín je spojená aj s konzumáciou lokálnych špecialít, napríklad pečenej kačky alebo husi s kapustou a lokšami. K mladému vínu sa však tradične podávajú aj syry či údeniny. Ako teda vidíte, Martin so sebou neprináša len snehovú nádielku (ak sa mu, samozrejme, práve chce – tento rok sa mu nechcelo), ale aj jedinečné mladé víno. Mladé víno sa vyznačuje svojou sviežosťou, čistotou, ľahkosťou a výraznou ovocnou arómou. Nie je ešte také hutné, silné a výrazné, ako klasické víno. Špecifické je teda svojím osobitým charakterom a sviežimi tónmi.
Dobrý ročník
Tento rok obzvlášť padajú na hlavy vinárov za ich mladé víno len samé chvály. Niet divu, bol predsa dobrý rok, pokiaľ ide o teplo, slnko a následnú úrodu, snáď v každej oblasti. Jednoducho – bez debaty dobrý ročník. Ak teda hovoríme o mladom víne, hovoríme zároveň o úplne prvom víne z tej ktorej úrody. A tento rok sme mali možnosť ochutnať ho dokonca o niekoľko dní skôr, ako to býva bežne. Na trh bývajú mladé vína uvedené už niekoľko týždňov od vinobrania, no nie sú určené na dlhodobé skladovanie či dokonca archiváciu. Ako hovoria vinári, mladé víno treba vypiť do jari či Veľkej noci.
Inšpiruj sa: Zamrazené potraviny: Sú rovnako kvalitné a výživné ako čerstvé?
Existuje dokonca zákon, ktorý určuje, kedy presne sa môžu mladé vína na trh uviesť. U nás na Slovensku je to prvý novembrový pondelok. Aby bolo mladé víno mladým, musí byť naplnené do fliaš do konca decembra, neskôr už nie. Mladé víno môžete ochutnať buď na špeciálnych vinárskych akciách a podujatiach, degustáciách jednotlivých vinárstiev alebo vo vybraných podnikoch, vinotékach a reštauráciách. Nenechajte si ujsť ani blížiaci sa tradičný Deň otvorených pivníc! Ak si fľašku mladého vína zakúpite domov, ako sme už spomenuli, neskladujte ho príliš dlho. Biele a ružové si pred konzumáciou dobre vychlaďte. Vhodné sú prakticky k akémukoľvek jedlu, od zeleninového šalátu a cestovín, cez ryby a polievky, až po pečené mäso.