Jej meno síce nie je podobne známe ako mená slávnych filmových hviezd, speváčok, či političiek. No jej prínos pre životy nás všetkých je obrovský. Celý svoj život totiž zasvätila pomoci chorým a trpiacim a jej aktivity navždy zmenili charakter modernej medicíny.
Florence sa narodila do bohatej rodiny, no napriek tomu že mohla kráčať životom ľahko a stať sa podľa vtedajších zvyklostí cnostnou manželkou a matkou, zasvätila svoj život službe druhým. Rodičia ju od tejto životnej dráhy odhovárali, no mladá Florence šla vytrvalo za svojim snom. Narodila sa v roku 1820 v talianskej Florencii, podľa ktorej jej rodičia dali aj meno. Deň jej narodenia – 12. máj je dnes vyhlásený za Medzinárodný deň sestier a ošetrovateľstva.
Odporúčame prečítať: Portréty slávnych žien – železná lady Margaret Thatcher
Už ako 33 ročná stála na čele ústavu pre choré dámy z vyššej spoločnosti v Londýne, ktorý zmodernizovala a zavádzala v ňom nové postupy a metódy. A aj keď ani naše dnešné zdravotníctvo nie je vždy bohviečo, verte že nemocnice a ústavy v polovici 19. storočia boli naozaj strašné miesta. Práve Florence a jej reformy pomohli tento neutešený stav postupne zmeniť k lepšiemu. Navrhovala napríklad zavedenie výťahov do nemocníc a ústavov pre ľahšiu prepravu chorých a materiálu, signalizačné zariadenia pri lôžkach chorých, či rozdeľovanie a separovanie chorých podľa druhu chorôb.
Odporúčame prečítať: Portréty slávnych žien - slávna pilotka Amelia Earhart
Florecne sa stala veľmi známou počas Krymskej vojny, kde ju ranení a chorí vojaci volali ,,Dáma s lampášom“. Počas tejto vojny sa Florence a ďalších 38 sestier v britskej vojenskej nemocnici starali o vojakov, a významne sa im podarilo znížiť ich úmrtnosť zlepšením hygienických pomerov. Po nociach stále chodila nemocnicou kontrolovať chorých a ranených a svietila si pritom lampášom, z čoho vznikla aj jej prezývka.
Odporúčame prečítať: Nechcete piť kávu? Vyskúšajte čaj maté
Florence napísala o zdravotníctve mnoho kníh, článkov, či listov. Jej sláva a odbornosť jej zaručili aj významné funkcie, bola napríklad konzultantkou britskej vlády pre vojenské zdravotníctvo v celej Indii. V roku 1869 spoluzakladala prvú vysokú školu medicíny, ktorá bola iba pre ženy a dievčatá. Florence zomrela v roku 1910. Bola prvou ženou, ktorá dostala od britského impéria rád za zásluhy. Napriek všeobecnému uznaniu si neželala štátny pohreb, ale chcela rozlúčku podobne skromnú ako život, ktorý žila.
Odporúčame prečítať: Zvýšte si imunitu zázvorovým sirupom