Ich prenikavá vôňa a nezameniteľná chuť jednoducho k Vianociam patrí. Medovníky sú v mnohých domácnostiach symbolom nastávajúceho sviatočného obdobia. V niektorých rodinách sa recept na medovníky dedí z pokolenia na pokolenie a ich príprave sa venuje celá rodina. Ide o krásnu tradíciu, ktorú si mnohí z nás pamätajú zo svojho detstva.
Medovníky sú nielen chutné, ale dokážu byť i krásnou ozdobou štedrovečerného stola či na vianočnom stromčeku, ba dokonca i umeleckým dielom. Niektorí cukrári trávia hodiny zdobením medovníkov a vytvárajú skutočne nádherné sladké dobroty s vianočnými motívmi. Presvedčte sa sami. A možno sa pri vašom vianočnom pečení necháte aj inšpirovať.
Neprehliadni: Domáce včelie úliky: Nepečené vianočné pečivo, ktoré ťa vráti do detstva
Kde sa vzali medovníky?
Vedeli ste, že už v praveku sa človek snažil pripraviť medovníkové cesto? V hlinenej forme si v ohni upiekol chutnú sladkú pochutinu zmiešaním medu divokých včiel a múky.
Medovníky boli známe už v starovekom Ríme a spomínajú sa aj v gréckej mytológii. V Európe sa začínajú objavovať najmä v 14.storočí, a to v dôsledku križiackych výprav do arabského sveta, z ktorého sa prinášali rôzne koreniny.
Väčší rozkvet dosiahli v 16. storočí, keď začali vznikať aj prvé medovníkové formy. O rozšírenie tejto sladkej pochúťky sa zaslúžili najmä kláštory, keďže medovníky sa predávali prevažne v pútnických centrách a mestách. Za kolísku medovnikárskeho cechu sa považuje nemecké mesto Norimberg.
Medovníky sa k nám dostali najprv do Bratislavy z nemeckého Norimbergu cez mesto Linz. V tomto období si mohli sladkosti dovoliť len tí bohatší. Práve preto vznikali cechy vo väčších mestách, ako Bratislava, Trnava, Banská Bystrica, Košice či Bardejov. Vianoce však boli obdobím, keď si túto maškrtu dopriali aj tí chudobnejší. Medovníky sa neskôr začali objavovať aj na jarmokoch.
Rukavičky, soby či medovníkové domčeky
Medovník kedysi predstavoval darček z jarmoku alebo púte, čiže nekupovali sa nijaké hračky pre deti. Ani mládenci nekupovali svojej dievčine kvet, ale kúpili jej medovník ako symbol lásky. Darované medovníky sa najskôr vystavovali v okne a až potom sa mohli jesť.
Motívy na medovníkoch niesli najmä náboženskú tematiku, ale aj výjavy z každodenného či spoločenského života. Častými tvarmi boli deti v perinke, páry v ľudovom odeve, zvieratá, ako sú kohút, ryby, mačky, vtáky, ale aj motívy kvetov, tvary srdca, hudobných nástrojov, podkovy, čižiem či rukavičiek. Z medového cesta začali medovnikári neskôr vyrábať aj rôzne priestorové predmety ako domčeky, chalúpky alebo betlehemy.
Dnes sú tvary a medovníky prispôsobené aktuálnym trendom. Zaobstarať si môžete vykrajovačky v tvare sobov, vianočných stromčekov, perníkových mužov, vianočných gúľ či Mikulášov.
Pozri aj: Pečené jablká s lístkovým cestom podľa Miriam Kalisovej – rýchla, no lahodná maškrta!
Medovníčky ako umelecké diela
Pod rukami niektorých cukrárov sa obyčajné medovníky menia na dokonalé umelecké diela, do ktorých je škoda zahryznúť. Zdobenie medovníkov si však vyžaduje veľa úsilia. Za nádherným sladkým snehuliakom s precíznymi detailami sa skrýva nekonečná trpezlivosť, šikovné ruky, vycibrená technika, poriadna dávka fantázie a hodiny práce.
Na výrobu a zdobenie medovníkov cukrovou či bielkovou polevou rôznych farieb je potrebné mať určitú zručnosť. No aj tí najšikovnejší cukrári niekde začať museli a ich sladké pochúťky zo začiatku nevyzerali tak, ako dnes. Musíme však uznať, že tak krásne a prepracované medovníky je skutočne škoda zjesť. Čo myslíte?
Zdroj foto: úvodná koláž - INSTAGRAM/caceyscakery