Čo je podžalúdková žľaza? Podžalúdková žľaza alebo inak pankreas či zastaralo slinivka patrí medzi veľké žľazy tráviacej sústavy. V organizme má niekoľko funkcií. Vytvára sa v nej pankreatická šťava, ktorá má význam pri trávení potravy. Taktiež sú tu produkované dva významné hormóny ľudského tela, a to inzulín a glukagón.
Tento orgán postihujú prevažne dve najčastejšie ochorenia. Ide najmä o zápal a rakovinu pankreasu. Práve o zápale pankreasu alebo aj pankreatitíde sa viac dozviete v nasledujúcom článku.
S akými rizikovými faktormi môže súvisieť toto ochorenie? Aké sú príznaky akútnej pankreatitídy? Ako prebieha chronická forma zápalu pankreasu a aké sú príznaky chronickej pankreatitídy? Aké komplikácie a následky môže mať zápal pankreasu a ako sa lieči? Ako prebieha diagnostika pankreatitídy? Aká je diéta pri zápale? Zistite všetko dôležité!
Zápalový proces v pankrease
Zápal pankreasu, čiže pankreatitída, je zápalové ochorenie podžalúdkovej žľazy. Postihuje predovšetkým oblasť žľazy s vonkajším vylučovaním. Vtedy zvyčajne nastáva problém, týkajúci sa enzýmov a trávenia. V niektorých ťažších prípadoch môže byť narušená aj hormonálna funkcia pankreasu.
Akútny a chronický priebeh zápalu pankreasu
Rozlišujú sa dva typy zápalu, a to akútny a chronický zápal.
-
Akútna pankreatitída vzniká náhle. Dochádza pri nej k zablokovaniu vývodu, ktorým by mali, za normálnych okolností, odtekať tráviace enzýmy do dvanástnika. Tie sa však vracajú späť a poškodzujú orgán. Akútny zápal pankreasu môže byť skutočne nebezpečný a spája sa s mnohými komplikáciami. Liečba tejto ťažkej formy zápalu si vyžaduje hospitalizáciu. V skutočne závažných prípadoch, napríklad pri potvrdení šírenia nekróz, sa pristupuje k chirurgickému zákroku.
-
Chronická pankreatitída má naopak pomalší priebeh a miernejšie prejavy. Zvyčajne si nevyžaduje hospitalizáciu. Pacient by mal dbať na správne stravovanie a pravidelné návštevy u lekára.
Odporúčame: Zabudni na pravidlo troch sekúnd a ďalšie mýty! Takáto je realita
Zdroj: Depositphotos
Aké príčiny najčastejšie spôsobujú zápal pankreasu
Aké sú príčiny zápalu pankreasu? Za akútnou pankreatitídou môže stáť niekoľko príčin. Tou najčastejšou sú žlčové kamene, ktoré bránia odtoku tráviacich štiav z pankreasu do dvanástnika. Pankreatitída, zapríčinená kamienkami, sa vo vyššej miere objavuje najmä u žien.
U mužov je zase zápal častejšie vyvolaný nadmernou konzumáciou alkoholu, čo je však dlhodobý faktor, ktorý má vplyv na vznik ochorenia.
K akútnej pankreatitíde môže dôjsť aj po úraze pankreasu, napríklad po tupom údere v brušnej oblasti. Riziko zápalu z dlhodobého hľadiska zvyšuje aj vysoká hladina tukov v krvi či užívanie niektorých liekov, napríklad kortikoidov. Negatívnym javom je v tomto prípade aj vysoká hladina vápnika v krvi.
Medzi ďalšie faktory, ovplyvňujúce vznik ochorenia, môžeme zaradiť aj niektoré infekcie či dokonca genetiku.
Príčiny chronickej pankreatitídy
Chronická pankreatitída môže byť následkom prekonaných akútnych foriem zápalu pankreasu. Rolu v rozvoji zohráva rovnako mnoho faktorov.
Rizikové pre toto ochorenie pankreasu je chronické nadužívanie alkoholu, fajčenie, dlhodobo užívané lieky, ale aj neovplyvniteľné faktory, ako genetické faktory. Aj niektoré iné ochorenia môžu viesť k chronickému zápalu pankreasu.
Bude ťa zaujímať: Spánkové apnoe: Ako ho poraziť s prírodnými prostriedkami?
Najčastejšie príznaky zápalu pankreasu
Akútna a chronická forma zápalu pankreasu sa prejavuje rozlične. Príznaky akútnej pankreatitídy bývajú zvyčajne veľmi výrazné. Postihnutý najčastejšie pociťuje prudkú až neznesiteľnú bolesť v oblasti nadbruška, ktorá sa môže postupne rozširovať pozdĺž pása, do chrbta a pokojne až medzi lopatky.
K bolesti sa taktiež pridáva nevoľnosť či zvracanie. Objaviť sa môže štikútka i zápcha. Pacient sa ťažšie hýbe, klesá mu krvný tlak a môže pociťovať závraty a mdloby. V krajnom prípade môže dokonca upadnúť do šoku.
Prejavy akútnej formy pankreatitídy:
- zvracanie a nevoľnosť,
- ostrá bolesť v nadbrušku,
- horúčka,
- zvýšená citlivosť v oblasti pankreasu.
Chronická pankreatitída sa zvyčajne nespája s tak náhlou a intenzívnou bolesťou. Tá sa často dostavuje napríklad po jedle. Postihnutý často stráca na váhe, a to najmä v dôsledku zníženej chuti do jedla.
S touto formou zápalu pankreasu sa ďalej spájajú rôzne zažívacie ťažkosti aj zhoršené vstrebávanie tukov. Príznakom tohto ochorenia je tiež zmena stolice. Začína byť svetlejšia a mastnejšia. Podozrenie na problém s pankreasom je vhodné vždy prekonzultovať s lekárom, aby sa predišlo vážnemu poškodeniu orgánu a ďalším komplikáciám.
Prejavy chronickej formy pankreatitídy:
- miernejšie bolesti brucha,
- hnačky či žltkastá stolica,
- postupne znížená funkcia pankreasu.
Zápal pankreasu u detí – príznaky a prejavy
Zväčša sa prejavuje rovnako ako zápalové ochorenie pankreasu u dospelých. Vyskytuje sa však u starších detí a výnimočné aj u deti predškolského veku. Medzi príznaky zápalu pankreasu u detí môžeme zaradiť:
- silná bolesť brucha,
- nevoľnosť,
- zvracanie.
Možné komplikácie a následky akútnej a chronickej pankreatitídy
Aké môže mať pankreatitída následky? Akútna pankreatitída môže narušiť normálnu funkciu pankreasu. Zápal môže oslabiť pankreas a uľahčiť vznik bakteriálnych infekcií, ktoré môžu byť vážne a vyžadovať intravenózne antibiotiká alebo chirurgický zákrok.
Ťažká akútna pankreatitída môže viesť k zlyhaniu obličiek alebo dýchacích problémom. Akútna pankreatitída môže spôsobiť ileus, čo je dočasná zastavenie činnosti čriev.
Chronické poškodenie pankreasu zápalom môže viesť k nedostatočnej produkcii tráviacich enzýmov, čo sťažuje telu spracovanie a absorpciu živín, vedie k chudnutiu a výživovým nedostatkom. Poškodenie a zjazvenie pankreasu môže spôsobiť pretrvávajúce a často ťažko zvládateľné bolesti. Hrozí vznik cukrovky.
Najzávažnejšou komplikáciou môže byť rakovina pankreasu (ktorá sa vyznačuje vysokou mortalitou). Zjazvenie v dôsledku zápalu môže stlačiť žlčové cesty, čo môže spôsobiť žltačku a ďalšie komplikácie.
Odporúčame: DIY vonné obrúsky do sušičky – jednoduchý a rýchly trik pre intenzívnu vôňu bielizne
Diagnostika zápalu pankreasu
- osobná a rodinná anamnéza,
- fyzikálne vyšetrenie (vyšetrenie brucha pohmatom),
- krvné testy (meranie hladín enzýmov, kompletný krvný obraz, vyšetrenie funkcie pečene),
- USG vyšetrenie,
- zobrazovacie metódy – CT, MRI.
Ako liečiť zápal pankreasu?
- Pri liečbe akútnej pankreatitídy sa neraz uplatňuje hospitalizácia. Podávané sú lieky proti bolesti, podľa potreby antibiotiká a ďalšie medikamenty. Dôležitý je pokoj na lôžku a hydratácie. Liečba do veľkej miery závisí hlavne od vyvolávajúcej príčiny.
- Pri liečbe chronickej pankreatitídy sa rovnako môžu podávať lieky proti bolesti, taktiež enzýmové suplementy. Dôležitá je úprava stravy a zdravý životný štýl. Odporúča sa nízkotučná diéta, ľahšia strava, vyradenie alkoholu, nevhodné sú mastné jedlá.
Aká je diéta pri zápale pankreasu?
- Nízkotučná strava: Vyhnite sa vysoko tučným jedlám, ako je mastné mäsa, plnotučné mliečne výrobky a fritované potraviny. Odporúča sa jesť chudé mäso, ako je kuracie, morčacie alebo ryby.
- Malé, časté jedlá: Jedzte menšie porcie počas dňa namiesto veľkých jedál, čo pomôže zmierniť zaťaženie tráviaceho systému. Takto sa dá predísť tomu, že sa objavia bolesti pankreasu.
- Dostatočný príjem bielkovín: Zabezpečte dostatočný príjem bielkovín z chudého mäsa, rybieho filé, vajec a nízkotučných mliečnych výrobkov.
- Obmedzenie jednoduchých cukrov: Vyhnite sa cukru a sladkým potravinám, ktoré môžu spôsobiť rýchle zvýšenie hladiny glukózy v krvi.
- Dostatok vitamínov a minerálov: Zabezpečte príjem dostatočného množstva vitamínov a minerálov, prípadne doplnky na odporúčanie lekára, najmä ak máte malabsorpciu.
- Hydratácia: Pite dostatok tekutín, aby ste predišli dehydratácii, najmä ak máte časté zvracanie alebo hnačky.
Článok aktualizovaný 22.4.2024