Slez maurský je prírodný všeliek. S akými ťažkosťami si hravo poradí?

Slez maurský je pomerne neznáma bylina. Mal by ju však poznať každý, pretože ide o prírodný všeliek, ktorý nás dokáže zbaviť mnohých neduhov.

 

Pozitívne vplýva na trávenie, dýchacie a močové cesty, pokožku aj imunitný systém. A to zďaleka nie je všetko. Táto rastlinka s krásnymi kvetmi vám môže pomôcť so suchým kašľom, plynatosťou, hojením rán aj rozličnými zápalmi.

 

Spoznajte všetky skvelé účinky slezu maurského v nasledujúcom článku! Taktiež vám prezradíme, ako si z neho pripravíte liečivý čaj či odvar na vonkajšie použitie.

 

Poznáte slez maurský?

Slez maurský je rastlina z čeľade slezovité, dorastajúca do výšky 1,5 až 2 metre. Pochádza predovšetkým zo Stredomoria, kde je aj najviac rozšírený. Postupne sa však dostal aj do našich zemepisných šírok. Vyskytuje sa na lúkach či pri potokoch, prípadne sa pestuje ako okrasná rastlina. Slez maurský je totiž charakteristický najmä svojimi peknými kvetmi. Tie sú zvyčajne fialovej až červenofialovej farby a majú tmavšie pásiky. Listy sú striedavé a dlaňovito laločnaté. Celá bylina je pokrytá chĺpkami.

 

Táto rastlina však nie je len okrasná, ale taktiež liečivá. Slez maurský a ďalších tridsať druhov rozličných slezov mali už v staroveku svoje miesto v prírodnej medicíne. Na liečebné účely sa zbierajú najmä mladé kvety a listy rastliny, ktoré sa následne sušia. Zber je vhodné uskutočniť od júna do augusta. Slez však v sušenej forme bez problémov zoženiete aj na internete či v špeciálnych obchodoch. Dvadsať gramov sušenej rastliny stojí okolo 1,5 eura. 

 

Pozri aj: Prečo používať makeup? Povieme ti hneď 5 skvelých dôvodov!

vplyv na trávenie

Zdroj: Shutterstock®

Ide o prírodný všeliek

Slez obsahuje triesloviny, silice, vlákninu aj sliz. Za krásnu farbu jeho kvetov je zodpovedné antokyánové farbivo, zvané malvín. Taktiež je bohatý na vitamín C a skrýva v sebe i mnohé minerálne látky. Len máloktoré byliny sú tak všestranné ako slez maurský. Prirodzene podporuje imunitný systém a má antiseptické a detoxikačné účinky. Blahodarne vplýva na tráviaci systém, podporuje správne vyprázdňovanie a čistí črevá. Pri užití pomáha odstraňovať plynatosť a bolesť žalúdka. Rastlinu je vhodné vyskúšať aj pri rôznych respiračných problémoch.

 

Účinný je pri astme, chrípke či bronchitíde. Taktiež vám pomôže odstrániť kašeľ a hlieny. Ak vás aj žiadne podobné problémy netrápia, môžete ho užívať na podporu zdravia dýchacích ciest. Slez dokáže bojovať proti rôznym zápalom v tele. Vyskúšať ho môžete napríklad pri zápale močových ciest. Keďže má močopudné účinky, môže vyriešiť problém so zadržiavaním prebytočnej vody v organizme. Slez maurský je však veľmi účinný aj pri vonkajšom použití. Podporuje regeneráciu pokožky a zlepšuje hojenie rán. Pomôcť môže tiež osobám s rozličnými kožnými chorobami.

čaj zo slezu maurského

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa oplatí vyskúšať čaj zo slezu?

Na čaj zo slezu maurského budete potrebovať 1 čajovú lyžičku sušenej rastliny a 2,5 dcl vody. Sušený slez v šálke jednoducho zalejte požadovaným množstvom vody a nechajte lúhovať približne 15 minút. Následne čaj sceďte a vypite teplý. Pri akútnych stavoch si môžete dopriať jednu až dve šálky slezového čaju denne. Dobrou správou je, že ani pri dlhodobom užívaní slezu maurského sa nezistili žiadne vedľajšie účinky.

 

Čaj z tejto rastliny si môžete dopriať, ak vás trápi nejaká choroba horných dýchacích ciest, zápal hrdla či hrtana, dráždivý a suchý kašeľ alebo hlieny. Rovnako pomôže pri problémoch s tráviacim traktom. Vhodné je ho podávať napríklad pri hnačke, zápaloch žalúdka, vredoch či ťažkostiach so žlčníkom. 

ošetrenie aknóznej pleti

Zdroj: Shutterstock®

Kedy pomôže silnejší odvar?

Zo slezu maurského sa dá tiež pripraviť silný odvar, ktorý je určený na vonkajšie použitie. Vo vhodnej nádobe zalejte 2 až 3 polievkové lyžice sušenej rastliny 3 dcl vriacej vody, nechajte lúhovať 20 minút a sceďte. Takto pripravený výluh opatrne aplikujte na pokožku tela vatovým tampónom, látkou či gázou. Taktiež si ho môžete pridať do kúpeľa alebo použiť ako kloktadlo.

 

Liečivé obklady zo slezu maurského neváhajte použiť, ak vás trápia rozličné kožné problémy. Môžete ich vyskúšať pri ekzémoch, psoriáze, vyrážkach, popáleninách či zápaloch kože. Ak bojujete s akné, použite slezový odvar na opláchnutie pleti. Tento odvar taktiež potláča svrbenie a napomáha rýchlejšiemu hojeniu rán. Očné obklady zase prinesú úľavu od pocitov suchosti a podráždenia očí. Kloktanie odvaru zo slezu pomôže pri bolestivých zuboch aj hrdle.

 

Pozri aj: Mastičkárky, pozor! Tento domáci krém proti bolesti musíte skúsiť

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Mária Chromíková

Mária Chromíková

08.03.2018 09:21

Pestovali sme ho na záhrade.

Vaše meno:

benynka

benynka

08.03.2018 14:58

pekná kvetinka, prijala by som ju na záhrade

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.03.2018 15:17

takže len zohnať semienko a zasadiť do záhrady

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.03.2018 18:50

Pestujem, je to vďačná bylinka, ale nielen, i v záhrade sa krásne vyníma.

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

08.03.2018 19:57

Stoji za vyskusanie

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

08.03.2018 22:49

túto rastlinku nepoznám,ale krásna je...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.