Ako zabrániť únave očí pri práci s počítačom? Takto nebude zrak trpieť!

Monitor, resp. obrazovka počítača alebo televízie má na naše oči naozaj neblahý vplyv. Ľudia, ktorí používajú na prácu počítač, bývajú nezriedka konfrontovaní s únavou, bolesťou, rezaním či pálením očí. K týmto negatívnym javom vedie predovšetkým nedostatočné zvlhčenie povrchu očí, teda ich prílišné vysušenie. Prečo k nemu pri dlhodobom pozeraní sa na obrazovku dochádza, ale aj tipy, ako tomu zamedziť, sa dozviete z nasledujúcich riadkov. 

Problémom je hlavne vysúšanie povrchu oka

Prečo u ľudí pracujúcich v prevažnej miere za počítačom výrazne stúpa spotreba zvlhčujúcich kvapiek do očí, resp. umelých sĺz? Syndróm suchého oka pri práci s počítačom, resp. pri pozeraní do monitora súvisí bezprostredne s tým, že pri tejto činnosti „zabúdame“ žmurkať. Pohľad máme dlho upretý na krátku vzdialenosť a frekvencia žmurkania klesá často aj o desaťnásobok oproti normálnemu stavu. Diskomfortný pocit a nepríjemné pálenie či rezanie očí, ba dokonca bolesti hlavy sa môžu ešte viac vystupňovať v prípade, ak človek používa kontaktné šošovky. Vtedy sú totiž oči na vysúšanie ešte viac náchylnejšie.

Pozri aj: Čo spôsobuje problémy so sluchom? Pozor, môže to byť vážne!

oko

Zdroj: Shutterstock®

Preventívne opatrenia začnite nastavením monitora

Aby ste sa vyhli nepríjemným pocitom v očiach pri dlhodobom pozeraní na monitor, prípadne ich aspoň eliminovali na najnižšiu možnú úroveň, treba urobiť pár opatrení. To prvé sa týka nastavenia monitora. Pamätajte na to, že jeho horný okraj by ste mali mať zhruba na úrovni koreňa nosa a vy by ste mali byť vzdialení od monitora minimálne na dĺžku ramena.

Rovnako je dôležité vhodne nastaviť jas monitora. Ten by mal byť približne podobný ako jas okolia, čiže večer sa ho oplatí stlmiť, prípadne si lepšie posvieťte lampou. V opačnom prípade môže silne žiariaca obrazovka v tme pôsobiť podobne, ako keby ste sa pozerali rovno do žiarovky. Počas dňa zas nie je žiaduce, aby na obrazovku dopadalo priame slnečné svetlo a taktiež sa v nej nemá nič zrkadliť. Ideálne sa javí umiestnenie monitora tak, aby slnečné svetlo dopadalo zboku.  

správne sedenie za monitorom

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť s očami, aby nerezali?

Okrem toho, že by ste si pri práci na počítači mali vedome „naordinovať“ pravidelné žmurkanie, pomôže aj pár cvikov, ktoré si môžete dopriať v čase prestávky. Svojim očiam doprajte oddych od sledovania monitora aspoň 5 minút po každej hodine alebo 15 minút po dvoch hodinách. V tomto čase by ste mali upierať svoj zrak do diaľky a takpovediac „preostriť“ oči. Zároveň môžete realizovať aj očnú gymnastiku, ktorá uľaví i unaveným očným svalom.

Cvik – koordinované gúľanie očami

Najprv cvik prebieha so zatvorenými viečkami. V tejto fáze očami pohybujte hore a dolu, neskôr doľava a doprava, do tretice krúžte očami do jednej aj do druhej strany. Následne uvedené pohyby zopakujte pri otvorených viečkach. Takéto precvičovanie by ste mali zopakovať aj 10-krát.

Cvik na relaxáciu očí

Zavreté oči si prikryte dlaňami, pričom sa ich ale nedotýkajte. Predstavujte si príjemné a tlmené farby. Takto pokojne relaxujte aj dva či trikrát denne.

Cvik – sledovanie hodín

Podstatou tohto cviku je sledovanie sekundovej ručičky hodín, resp. oči by mali napodobňovať trhaný pohyb sekundovej ručičky a zastaviť sa na každú sekundu. Pred sebou nemusíte mať práve hodiny, stačí aj nakreslený kruh.

Cvik na preostrovanie očí

Na zhruba 20 centimetrov od nosa držte palec, pričom druhú ruku maximálne natiahnite a dajte druhý palec tak, aby sa oba prekrývali. Najprv zaostrite na prvý palec, potom žmurknite a preostrite na druhý. Tento cvik opakujte 20-krát.

preostrovanie očí

Zdroj: Shutterstock®

Okrem ideálneho nastavenia monitora, správneho sedenia za ním a očnej jogy pomôže so suchými očami aj nasledovné.

  • Ako pozadie si na obrazovku počítača nastavte také, ktoré má upokojujúce farby strednej sýtosti, pričom stavte najmä na modré a zelené odtiene.
  • Dbajte na to, aby vaše oči neboli zbytočne presušované nevhodnými podmienkami v interiéri (napr. prekurovanie či zle nastavená klimatizácia). Dobré je taktiež zaobstarať si zvlhčovač vzduchu.
  • Pri pocitoch suchých očí si zadovážte zvlhčujúce kvapky, resp. umelé slzy, ale s ich používaním to nepreháňajte. Riaďte sa odporúčaným dávkovaním.
  • Pravidelne oči preostrujte do diaľky. Pomôže aj chvíľkové pozeranie sa z okna do zelene, na ulicu a pod.
  • Očiam ulahodíte aj tak, ak v miestnosti, kde pozeráte na monitor, budete mať zariadenie z materiálov s matným povrchom, pri ktorom sa eliminuje odlesk.

Vybrali sme: Pozor na falošné potraviny: Možno máš tieto fejky doma aj ty

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.01.2020 06:07

Skvelé rady, vďaka!

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

17.01.2020 19:56

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE